آنگ سان سوچی از محکومیت دو خبرنگار رویترز دفاع کرد

آنگ سان سوچی حق نشر عکس EPA

آنگ سان سوچی، از رهبران دولت میانمار (برمه) از واکنش بین‌‌المللی به محکومیت دو خبرنگار خبرگزاری رویترز انتقاد کرده است.

خانم سوچی که در عمل رهبری دولت میانمار را برعهده دارد این سخنان را در یک سخنرانی در نشست جهانی اقتصاد در هانوی اظهار کرده است.

وی تاکید کرده است که این دو خبرنگار به دلیل نقض قانون اسرار دولتی، محکوم شده‌اند نه به دلیل تحقیقاتشان. این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام عده‌ای از اقلیت روهینگیا در استان راخین تحقیق می‌کردند.

خانم سوچی در اظهارات خود اشاره‌ای به خشونتها در استان راخین و علیه اقلیت مسلمان روهینگیا نکرد اما گفت که عملکرد دولتش درباره آن رخدادها می‌توانست بهتر باشد.

وا لون، ۳۲ ساله، و کیاو سئو اوو، ۲۷ ساله سال گذشته به اتهام در اختیار داشتن اسناد دولتی دستگیر شدند. این اسناد را پلیس در اختیار آنها گذاشته بود.

این دو با اظهار بی‌گناهی در دادگاه می‌گفتند که پلیس برای آن پاپوش درست کرده‌ است.

این دو به هفت سال زندان محکوم شدند.

محکومیت این د روزنامه نگار با واکنش جهانی مواجه شد و همزمان شماری از رسانه‌های خصوصی در میانمار هم احکام زندان برای دو خبرنگار خبرگزاری رویترز را به شدت محکوم کردند.

این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام ده مرد روهینگیا در استان راخین تحقیق می‌کردند که به دنبال مدارکی برای اثبات آن بودند. در جریان تحقیقات‌شان دو مامور پلیس به آنها مدارکی دادند، اما بلافاصله پس از آن به اتهام در اختیار داشتن اسناد طبقه‌بندی شده دولتی بازداشت شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این عکس مردانی را نشان می‌دهد که دو خبرنگار رویترز در مورد کشته شدنشان تحقیق می‌کرده‌اند

براساس تحقیقات خبرنگاران بازداشت شده رویترز، نظامیان میانماری در دوم سپتامبر پس از حمله به روستای این دین در شمال راخین ده مرد مسلمان را بازداشت کردند و اعدام کردند و آنها را در گودالی دفن کردند.

بر اساس این روزنامه‌نگاران، دو نفر از کشته شدگان به وسیله روستاییان بودایی سلاخی و هشت نفر دیگرشان به وسیله سربازان تیرباران شدند.

وکلای مدافع این دو نفر این اتهامات را مردود دانسته و گفته بودند که اطلاعاتی که این دو نفر در مورد حوادث منطقه راخین، محل سکونت مسلمانان روهینگیا به دست آوردند شامل اسرار دولتی نبوده و آنان شخصا این اطلاعات را کسب کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption وا لون، ۳۲ ساله، و کیاو سئو اوو، ۲۷ ساله سال گذشته به اتهام در اختیار داشتن اسناد دولتی دستگیر شدند

بحران روهینگیا

دست‌کم هفتصد هزار روهینگیا در جریان خشونت‌های نظامیان میانمار در سال گذشته در استان راخین، این کشور را ترک کرده‌اند.

بحران روهینگیا زمانی شدت گرفت که نظامیان میانمار سرکوب وحشیانه ای را در منطقه شروع کردند. حمله نظامیان میانمار در پاسخ به حمله گروهی از شبه‌نظامیان روهینگیا به چند ایستگاه پلیس بود.

سازمان ملل متحد اقدامات ارتش را "به شدت نا متناسب با تهدیدهای امنیتی" خوانده است. اقدامات ارتش شامل قتل، تجاوز، شکنجه، برده‌داری جنسی، آزار و اذیت و به اسارت بردن بوده است.

هفته گذشته سازمان ملل با انتشار گزارشی خواستار محاکمه نظامیان برمه به جرم نسل‌کشی شد. میانمار گزارش سازمان ملل را رد کرده است.

موضوعات مرتبط