بحران سوریه؛ اردوغان در روسیه با پوتین دیدار خواهد کرد

دیدار روسیه و ترکیه در تهران حق نشر عکس Getty Images
Image caption رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین شانزدهم شهریور/هفتم سپتامبر در تهران دیدار کردند

دولت ترکیه می‌گوید در حالی که تلاش‌ها برای جلوگیری از یک حمله نظامی گسترده در شمال سوریه ادامه دارد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، دوشنبه آینده با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.

این دیدار در شهر سوچی در روسیه برگزار خواهد شد.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه برای پس‌ گرفتن کنترل استان ادلب از شورشیان در شمال این کشور، در آماده باش هستند.

سفیرهای آمریکا و ترکیه در سازمان ملل، روز سه شنبه ۲۰ شهریور/۱۱سپتامبر، در جریان نشستی در شورای امنیت نسبت به عواقب "فاجعه بار" هرگونه عملیات سوریه و متحدانش در شهر ادلب هشدار داده اند.

در حالی که نیکی هیلی، سفیر آمریکا، نتیجه هرگونه عملیاتی در ادلب را "ناگوار" دانست اسیلی نبنزیا سفیر روسیه گفت که نمی‌توان اجازه داد "تروریست‌ها" از صدها هزار ساکن ادلب به عنوان "سپر انسانی" استفاده کنند.

جلسه سازمان ملل سه روز پس از حمله "جنگنده‌های روسیه"به مناطقی از ادلب برگزار شد.

نهادهای ناظر مسایل سوریه می‌گویند حملات امروز جنگنده‌ها به مواضع احرار شام و هیات تحریر شام صورت گرفته که هر دو از گروه های جهادی مخالف بشار اسد هستند. هیات تحریر شام ۱۰ هزار پیکارجو در ادلب دارد و از نظر سازمان ملل متحد یک گروه تروریستی است.

یک روز پیش از حملات "جنگنده‌های روسیه" ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در نشستی در تهران اوضاع سوریه را بررسی کردند.

مقامات روسیه، سوریه و ایران تمامی مخالفان حکومت بشار اسد را "تروریست" می‌خوانند در حالیکه دولت ترکیه تنها گروه‌های اسلامگرای تندرو و برخی گروه‌های کرد را "تروریست" می‌داند و سایر گروه‌های مسلح مخالف با معتدل توصیف می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ادلب؛ خوان هفتم جنگ سوریه؟

دیدار سران روسیه، ترکیه و ایران در حالی برگزار شد که پیش از آن سرگئی لاوروف وزارت خارجه روسیه گروه‌های مسلح مستقر در ادلب را به تدارک دیدن یک حمله شیمیایی به قصد اتهام زدن به دولت سوریه متهم کرده بود.

حدود یک هفته پس از سخنان وزیر خارجه روسیه، جیمز جفری، نماینده ویژه جدید وزارت خارجه آمریکا در سوریه گفت شواهد زیادی نشان می دهد که نیروهای بشار اسد تسلیحات شیمیایی خود را برای حمله ادلب آماده می کنند و تاکید کرد آمریکا چنین حمله ای را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد.

بیش از ۳ میلیون نفر غیرنظامی در ادلب زندگی می‌کنند و گروهی از مخالفان مسلح بشار اسد نیز در این منطقه مستقرند. سازمان ملل متحد تعداد این نیروهای مسلح را نزدیک به ۱۰ هزار نفر تخمین زده است.

۶۰ درصد از مناطق ادلب در دست نیروهای گروه هیات تحریر شام، متحد گروه جبهه نصرت (شاخه القاعده در سوریه) است و بقیه آن در دست سایر مخالفان مسلح بشار اسد است.

موضوعات مرتبط