توفند فلورانس به خشکی رسید؛ ۴ کشته، سیلاب و بی‌برقی

پیش‌بینی شده که فلورانس بیشتر با سیلاب‌های خود به مناطق مسکونی آسیب برساند تا گردبادهای پرسرعت حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیش‌بینی شده که فلورانس بیشتر با سیلاب‌های خود به مناطق مسکونی آسیب برساند تا گردبادهای پرسرعت

توفند دریایی فلورانس که از ساعاتی پیش به سواحل کارولینای شمالی و جنوبی رسیده جان ۴ نفر، از جمله یک مادر و کودک را گرفته است. پیش‌روی آب دریا و باران‌های شدید صدها خانه را زیر آب برده و علاوه بر انداختن ده‌‍‌ها درخت، موجب قطع برق هزاران خانه در این مناطق کرانه شرقی آمریکا شده است.

امدادگران ده‌ها نفر را از یک هتل که در حال فروریختن بود نجات داده‌اند و درختان بر زمین افتاده بسیاری از خیابان‌ها را غیرقابل تردد کرده‌اند.

بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از ساکنان مناطق ساحلی کارولینای جنوبی و شمالی دستور تخلیه فوری دریافت کرده‌اند.

سومین جان باخته یک زن در منطقه پندر کارولینای شمالی است که پس از تماس با مرکز اورژانس درخواست کمک فوری کرد اما آمبولانس به علت سقوط درخت و مسدود شدن راه نتوانست به موقع خود را به او برساند.

اخبار مرتبط

توفان فلورانس برق نیم میلیون خانه را قطع کرد

'توفند فلورانس می‌تواند بسیاری را بکشد'

در ناحیه لینور هم، بنابر گفته مقام‌های محلی یک نفر در حالی که تلاش داشته ژنراتور برق خانگی خود را به کار بیندازد کشته شده است.

توفند فلورانس صبح جمعه (۱۴ سپتامبر) ابتدا در ساحل رایتزویل، کارولینای شمالی، به خشکی رسید؛ در حالی که هواشناسان قدرتمندی آن را به درجه یک که ضعیف‌ترین درجه در مقیاس یک تا پنج است تقلیل داده بودند.

با وجود ضعیف‌شدن قدرت فلورنس و کم شدن سرعت گردبادهای آن، مقام‌ها همچنان به ساکنان مناطق ساحلی هشدار داده‌اند که خطر اصلی فلورانس میزان پیش روی آب و باران‌های سهمگینی است که آن با خود به همراه خواهد آورد.

روی کوپر، فرماندار کارولینای‌شمالی هشدار داده که فلورانس قادر است بسیاری از مناطق و شهرهای را کاملا زیر آب ببرد و ویران کند.

"این حیوان درنده ناخوانده‌ای است که فعلا هم قصد رفتن ندارد."

اشاره فرماندار کارولینای شمالی به سرعت پایین حرکت فلورانس است که برخلاف باور عمومی به قدرت تخریب آن می‌افزاید و پیش‌بینی می‌شود دست کم تا دو روز دیگر ادامه داشته باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بعضی از ساکنان از رفتن به پناهگاه‌ها سر باز می‌زنند چرا که بیشتر پناهگاه‌ها به دلایل بهداشتی حیوانات خانگی را راه نمی‌دهند

مدیر راه و ترابری کارولینای شمالی گفته سیلی که فلورانس به راه خواهد انداخت "هر ۱۰۰۰ سال یک بار" روی می‌دهد.

در برخی از نقاط ساحلی کارولینای شمالی آب ۳ متر بالا آمده است.

همزمان، هزاران کلیومتر دورتر از سواحل کارولینا، در فیلیپین سوپر توفان منگکوت سواحل این کشور در جنوب شرقی آسیا را در هم کوبیده و زندگی دست کم ۵ میلیون نفر را متاثر کرده است.

گردبادهای فلورانس که دو روز پیش بیش از ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند اکنون به حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت کاهش یافته‌اند و انتظار می‌رود با حرکت در عمق خشکی باز هم ضعیف‌تر شوند.

با وجود این سیلاب‌های سهمگینی که این توفند با خود به همراه آورده همچنان آن را مرگ‌بار و بسیار قدرتمند نشان می‌دهد.

هواشناسان می‌گویند فلورانس احتمالا با خود بیش از ۶۰ تریلیون لیتر آب به خشکی خواهد آورد.

توفند هاروی که سال گذشته بخش وسیعی از تگزاس را زیر آب برد حدود ۱۱۰ تریلیون آب به همراه داشت.

با وجود این که تنها چند ساعت از رسیدن فلورانس به خشکی گذشته بیش از ۶۰۰ هزار خانه با قطعی برق روبرو شده‌اند و مقام‌ها می‌گویند ممکن است چندین روز و یا چند هفته زمان لازم باشد تا برق به طور کامل به شبکه بازگردد.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Getty Images
Image caption امدادگران کمک‌ رساندن به افراد مناطق سیل‌زده را آغاز کرده‌اند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption کم سن و سال‌ها که فعلا مدرسه نمی‌روند در بی‌برقی هم خودشان را سرگرم کرده‌اند

موضوعات مرتبط