گزارش ها از حمله شدید هوایی به مرکزی دولتی در لاذقیه

عکس آرشیوی از حمله مخالفان به شهر ساحلی لاذقیه حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس آرشیوی از حمله مخالفان به شهر ساحلی لاذقیه

رسانه های دولتی سوریه گزارش می دهند که در حمله ای به یک شرکت صنایع دولتی در استان لاذقیه که از دریا صورت گرفت ۱۰ نفر مجروح شده اند.

گزارش ها حاکی از شنیده شدن صدای انفجارهای مهیب در این استان ساحلی در آخرین ساعات روز دوشنبه و برخاستن شعله های آتش به آسمان است.

بعضی رسانه های دولتی سوریه اسرائیل را مسئول این حمله معرفی کرده اند اما خبرگزاری رسمی سانا گفت معلوم نیست موشک ها را چه کسی شلیک کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از تلویزیون الاخباریه گزارش می دهد که انفجارها برای تقریبا نیم ساعت ادامه داشت. این شبکه به نقل از یک مقام نظامی که از او نام برده نشد گزارش داد که پدافند هوایی سوریه بعضی از موشک ها را که از طرف دریا به سوی مرکز استان لاذقیه شلیک شده بود در آسمان منهدم کرد.

خبر این حمله را ابتدا گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است منتشر کرده بود. این گروه گفت که ۱۰ مجروح این حمله جملگی سرباز بودند و حال بعضی از آنها وخیم است. الاخباریه گزارش داد که به غیر از دو نفر بقیه مجروحان مرخص شده اند.

گروه دیدبان سوریه گفت که به نظر می رسد هدف این حمله یک انبار مهمات در مجتمع دولتی "صنایع فنی" بوده است.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت که شاهد منهدم شدن ۴ موشک توسط پدافند هوایی سوریه بود.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز گفت که کشورش در مورد گزارش های خارجی اظهار نظر نمی کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جریان نشست هفتگی کابینه گفته بود که کشورش "برای جلوگیری از مسلح شدن دشمنان خود به سلاح های پیشرفته بی وقفه اقدام می کند."

شنبه شب هم حمله ای مشابه به فرودگاه بین المللی دمشق گزارش شده بود، حمله ای که رسانه های دولتی سوریه به اسرائیل نسبت دادند. یک مقام نظامی سوریه پس از آن حمله گفت که پدافند هوایی این کشور بعضی از موشک ها را منهدم کرده است.

پیش از آن در روز ۴ سپتامبر گزارش هایی از حمله موشکی به شهر ساحلی طرطوس و در استان حما گزارش شده بود. دیدبان حقوق بشر سوریه در آن زمان گفت که به نظر می رسد این حمله پست های نظامی ایران را هدف گرفته باشد.

"کشته شدن ۱۱۳ نظامی از جمله ایرانیان در یک ماه"

پیشتر در روز دوشنبه دیدبان حقوق بشر سوریه در گزارشی ادعا کرد که حملات اسرائیل در سوریه طی یک ماه گذشته به مرگ ۱۱۳ افسر و شبه نظامی مورد حمایت ایران منجر شده است.

این گزارش بدون ذکر منابع مشخص گفت که در پنج ماه گذشته ۱۴۰ شبه نظامی ایرانی کشته شده اند.

این گزارش می گوید که هم اکنون ۳۲ هزار مامور مسلح خارجی در کنار ارتش سوریه در جنگ داخلی این کشور شرکت دارند.

گفته شده است که بعضی از این جنگجویان افراد وابسته به حزب الله لبنان - گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران - بعضی اعضای سپاه پاسداران ایران و سایرین جنگجویانی از عراق، افغانستان و کشورهای آسیایی هستند.