رسوایی نوبل ادبیات؛ متهم ارتکاب تجاوز را رد کرد

ساختمان محل برگزاری جلسه اعضای آکادمی سوئد برای تعیین برنده جایزه نوبل ادبیات حق نشر عکس AFP
Image caption ساختمان محل برگزاری جلسه اعضای آکادمی سوئد برای تعیین برنده جایزه نوبل ادبیات - ادعای سوء رفتار جنسی همسر یکی از اعضای سابق این نهاد را با بحران رو به رو کرده است

یک عکاس فرانسوی که اتهامات علیه او موجب تعلیق اعطای جایزه نوبل ادبیات امسال شد، در دادگاهی در سوئد دو مورد اتهام تجاوز را رد کرده است.

ژان کلود آرنولت، که همسر یکی از اعضای سابق آکادمی است، متهم شده که دو بار به یک زن تجاوز کرده است.

ژان کلود آرنولت عکاس و چهره هنری-فرهنگی مشهور و صاحب یک باشگاه و یک مرکز فرهنگی در استکهلم پایتخت سوئد است که پاتوق ناشران و نویسندگان است.

آکادمی جایزه نوبل ادبیات را تا سال آینده اعطا نخواهد کرد، زیرا برخی از اعضای آن معتقدند این نهاد در شرایطی نیست که بتواند چنین جایزه‌ای را اعطا کند.

این نخستین بار در حدود ٧٠ سال گذشته است که اعطای جایزه نوبل ادبیات به تعویق افتاده است.

بیشتر بخوانید:

ماه نوامبر سال گذشته یک روزنامه سوئدی ادعای ١٨ زن را منتشر کرد که ژان کلود آرنولت را متهم به تجاوز و آزار جنسی کرد، و از آن زمان آکادمی دستخوش بحران بوده است.

در پی طرح اتهامات نهاد نوبل با رای‌گیری میان اعضای خود تصمیم گرفت کاترینا فراستنسون همسر آقای آرنولت را از کمیته ۱۸ نفر نوبل ادبیات کنار بگذارد.

این رسوایی در کنار اتهامات مربوط به تضاد منافع و درز اسامی برندگان نوبل در میان اعضای این اکادمی اختلاف ایجاده کرد و به استعفای چند نفر از جمله خانم فراستنسون و نیز پروفسور سارا دنیوس رییس آکادمی منجر شد.

در پی استعفاها کمیته نوبل درحال حاضر تنها ۱۱ عضو دارد.

آرنولت، همسر فرانسوی کاتارینا فروستنسون، شاعر سوئدی و عضو آکادمی، اتهام تجاوز را رد کرده است، اما اختلاف نظر بین اعضای آکادمی در مورد واکنش به این بحران باعث شده است تا برخی اعضا، از جمله سارا دانیوس، دبیر دایم آکادمی از عضویت این نهاد کناره گیری کنند.

آکادمی سوئد، که یکی از شش آکادمی سلطنتی آن کشور است، از سال ۱۹۰۱ تا کنون وظیفه تعیین برنده جایزه نوبل ادبیات را برعهده داشته است. ١٨ عضو این آکادمی از میان دست اندرکاران ادبیات به عضویت مادام العمر آکادمی انتخاب می‌شوند.

موضوعات مرتبط