دیدار رهبران دو کره در پیونگ‌یانگ؛ گره‌گشایی از مذاکرات هسته‌ای با آمریکا

رهبران دو کره و همسران آنها در فرودگاه پیونگ‌یانگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبران دو کره و همسران آنها در فرودگاه پیونگ‌یانگ

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی به همراه همسرش در یک سفر سه روزه به پیونگ‌یانگ رفته تا ضمن بررسی افزایش روابط میان دو کره برای برون رفت از بن‌بست مذاکرات هسته‌ای با آمریکا میانجی‌گری کند.

کره‌شمالی از زمستان گذشته که یک هیات بلندپایه برای حضور در مراسم المپیک زمستانی کره‌جنوبی به این کشور اعزام کرد، در سلسله اقداماتی بی‌سابقه، نسبت به از سرگیری روابط با سئول علاقه نشان داده است.

با وجود این، مذاکرات میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن بر سر توقف برنامه هسته‌ای کره‌شمالی که با دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در سنگاپور اوج گرفته بود، اکنون به کندی پیش می‌رود و به غیر از کلیاتی که رهبران دو کشور در سنگاپور بر سر آن توافق کردند نشانه‌ای از پیش‌رفت ندارد.

به همین علت هم مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امیدوار است در خلال این سفر بتواند گره این مذاکرات را باز کند و همچنین زمینه گسترش روابط میان دو کره را فراهم کند.

او به همراه همسرش امروز صبح (سه‌شنبه ۱۸ سپتامبر) در حالی که کیم جونگ اون و همسرش در فرودگاه پیونگ‌یانگ به استقبال شان رفته بودند وارد پایتخت کره‌شمالی شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هیات بزرگی از تجار و مقام‌های کره‌جنوبی به همراه رئیس جمهور به پیونگ یانگ رفته‌اند از جمله جی لی، مالک مشهور سامسونگ

همزمان با ورود رئیس‌جمهور کره‌جنوبی و هیات همراه، ده‌ها هزار نفر در فرودگاه پیونگ‌یانگ و اطراف آن برای خوش آمدگویی صف کشیدند.

این نخستین سفر رسمی یک رئیس‌جمهور کره‌جنوبی به پیونگ‌یانگ در چند دهه اخیر است و به همین علت می‌تواند گام مهمی در گرم‌تر شدن روابط میان دو کره محسوب شود.

آقایان مون و کیم آوریل امسال برای نخستین بار در منطقه عاری از تسلیحات نظامی واقع در مرز دو کشور با هم دیدار کردند.

آتش جنگ میان دو کره عملا در سال ۱۹۵۳ خاموش شد اما دو کشور هنوز رسما معاهده صلح امضاء نکرده‌اند.

هیاتی بلندپایه (حدودا صد نفر) از کره‌جنوبی متشکل از مقامات دولتی، تجار، مدیران بزرگ بخش خصوصی و خبرنگاران برای تدارک این نشست امروز به کره‌شمالی سفر کرده‌اند.

گفته شده که از جمله اهداف رئیس جمهور کره جنوبی از این سفر ارائه کمک‌های اقتصادی به کره‌شمالی با هدف تشویق این کشور به خلع سلاح اتمی است.

اخبار مرتبط

رئیس جمهور کره جنوبی برای سومین بار با رهبر کره شمالی دیدار می‌کند

دیدار رهبران دو کره آغاز شد

خط مستقیم تلفن میان رهبران کره شمالی و کره جنوبی برقرار شد

کیم جونگ اون: کره شمالی به غیراتمی شدن شبه جزیره کره متعهد است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌های استقبال با البسه سنتی برای خوش آمدگویی به رئیس جمهور کره‌جنوبی به فرودگاه پیونگ‌یانگ رفته بودند
حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران دو کره در کنار درخت صلح و دوستی