شدیدترین انتقاد ترامپ از دادستان کل آمریکا: سشنز مایوس‌کننده است

جف سشنز نخستین سناتور کنرگه بود که از نامزدی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری حمایت کرد حق نشر عکس AFP
Image caption جف سشنز نخستین سناتور کنرگه بود که از نامزدی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری حمایت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در شدیدترین انتقاد خود از جف سشنز، دادستان کل، گفته بسیاری از او خواسته‌اند که آقای سشنز را اخراج کند و این که به نظر او عملکرد آقای سشنز "بسیار ضعیف" است.

آقای ترامپ در تازه‌ترین انتقاد علنی خود از جف سشنز، روز گذشته به هیل تی‌وی گفته: "من (عملا) دادستان کل ندارم. این خیلی ناراحت‌کننده است."

رئیس جمهور آمریکا که با "هیل تی‌وی" گفتگو می‌کرد یک بار دیگر با تکرار انتقادش علیه آقای سشنز او را به علت کنار کشیدن از قدرت اجرایی خود در تحقیقات مرتبط با پرونده تحقیقات "ترامپ-روسیه" سرزنش کرد.

آقای ترامپ که تاکنون اکثر انتقادها از دادستان کل کابینه خودش را به همین موضوع، یعنی معزول کردن از تحقیقات مربوط به رابطه ادعایی میان ستاد ترامپ با روسیه، معطوف کرده بود در این مصاحبه به عملکرد آقای سشنز در سایر حوزه‌ها هم تاخت و گفت به نظر او دادستان کل در زمینه مهاجرت هم ضعیف عمل کرده است.

آقای سشنز هنوز واکنشی به این انتقادها نشان نداده است.

ماه گذشته که آقای ترامپ یک بار دیگر دادستان کل را هدف قرار داده بود دو سناتور برجسته جمهوری‌خواه گفته بودند اگر آقای ترامپ قصد برکناری جف سشنز را داشته باشد آنها مخالفتی ندارند اما همزمان چند سناتور دیگر شناخته شده چنین اقدامی را یک "حرکت بد" از سوی رئیس جمهوری ارزیابی کرده بودند و از آقای سشنز حمایت کرده بودند.

انتقادهای ادامه‌دار آقای ترامپ از جف سشنز در حالی رنگ و بوی تندتری به خود گرفته که آقای سشنز نخستین سناتور کنگره آمریکا بود که از نامزدی آقای ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حمایت کرد و خیلی زود به ستاد انتخاباتی او پیوست.

اما پس از آن که تحقیقات بازرس رابرت مولر درباره چگونگی تلاش روسیه برای مداخله درانتخابات نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شد و تئوری رابطه میان اعضای بلندپایه ستاد آقای ترامپ با مسکو بالا گرفت، جف سشنز که به تازگی سمت دادستانی کل را پذیرفته بود علنا گفت با توجه به نقش مستقیمش در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ صلاح می‌داند که خود را از اختیارات قانونی که به عنوان دادستان کل بر این تحقیقات دارد عزل کند تا از هرگونه اتهامی در زمینه "تضاد منافع" پرهیز کرده باشد.

او با واگذاری اختیارتش در این زمینه، عملا راد روزنستاین، معاون دادستانی کل را به عنوان شخص اول مرتبط با این تحقیقات معرفی کرد.

آقای روزنستاین هم بارها از سوی دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان مورد انتقاد قرار گرفته است چرا که آنها ضمن رد هرگونه ارتباطی میان ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با کرملین، تحقیقات بازرس مولر را بهانه‌ای برای کمرنگ کردن پیروزی انتخاباتی آقای ترامپ می‌دانند.

ترامپ چه گفت؟

آقای ترامپ در تازه‌ترین انتقاد علنی خود از جف سشنز، روز گذشته به هیل تی‌وی گفته: "من (عملا) دادستان کل ندارم. این خیلی ناراحت‌کننده است."

رئیس جمهور آمریکا یک بار دیگر نارضایتی خود از کنارکشیدن آقای سشنز از تحقیقات بازرس مولر را ابراز کرده و در پاسخ به سوالی درباره احتمال اخراج دادستان کل گفته: "بگذارید ببینیم چه می‌شود. خیلی‌ها از من خواسته‌اند که این کار را بکنم."

"و خب من تاریخ را خواندم و به اونها گفتم قصد دخالت ندارم اما آنچه او کرد (کنارکشیدن از تحقیقات روسیه) خیلی غیرمنصفانه بود."

Image caption آقای ترامپ بارها هرگونه ارتباطی میان ستاد انتخاباتی اش با کرملین را رد کرده است

در گفتگوی روز گذشته آقای ترامپ دامنه انتقادهای خود از دادستان کل دولت خودش را گسترش داد و گفت از عملکرد آقای سشنز در زمینه "مهاجرت و دیگر مسایل" هم "اصلا خشنود" نیست.

او حتی به فرآیند کسب رای اعتماد دادستان کل در مجلس سنا اشاره کرد و عملکرد آقای سشنز در برابر سناتورهای کنگره را "بسیار ضعیف و ناهماهنگ" توصیف کرد.

"منظورم این است که او گیج بود و مسایل را قاطی می‌کرد و حتی کسانی که با او به مدت طولانی در سنا کار کرده بودند در آن جلسه در برابرش مهربان نبودند اما او هم پاسخ‌های گیج‌کننده و نامفهوم می‌داد."

"سوالاتی که به راحتی می‌شد به آنها پاسخ داد..."

این نخستین بار نیست که آقای ترامپ از دادستان کل کابینه‌ای که خود برگزیده علنا انتقاد می‌کند اما در یک ماه گذشته انتقادهای مستقیم او از آقای سشنز گزنده‌تر شده و اکنون با گسترش دامنه آنها از تحقیقات ترامپ روسیه به کلیت عملکرد آقای سشنز در دادگستری رسیده است.

آقای ترامپ ماه گذشته هم در اظهاراتی آقای سشنز را متهم کرد که اختیار وزارتخانه تحت امرش را ندارد.

انتقادی که خیلی زود با واکنش تند و بی‌سابقه آقای سشنز روبرو شد که گفت: "تا زمانی که من دادستان کل هستم اجازه نخواهم داد عملکرد دادگستری تحت تاثیر ملاحظات سیاسی قرار گیرد. من از کارمندانم انتظار بهترین عملکرد را دارم و اگر جایی نقصانی ببینم حتما اقدام خواهم کرد."

اخبار مرتبط