سنا برای شهادت زنی که نامزد ترامپ برای دیوان عالی را متهم کرده مهلت تعیین کرد

چاک گرسلی، رئیس جمهوری‌خواه کمیته قضایی سنا گفته خانم فورد فقط تا دو روز دیگر فرصت دارد درباره آمدن یا نیامدن به سنا تصمیم‌گیری کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption چاک گرسلی، رئیس جمهوری‌خواه کمیته قضایی سنا گفته خانم فورد فقط تا دو روز دیگر فرصت دارد درباره آمدن یا نیامدن به سنا تصمیم‌گیری کند

کمیته قضایی مجلس سنای کنگره آمریکا طی نامه‌ای به وکلای زنی که نامزد دونالد ترامپ برای قضای القضات شدن در دیوان عالی این کشور را متهم به آزارجنسی کرده خبر داده‌اند او تنها تا جمعه (پس فردا) فرصت دارد درباره آمدن به سنا تصمیم‌گیری کند.

برت کاوانا، ۵۳ ساله، پس از علنی شدن این اتهام قویا ان را تکذیب کرده اما در دو روز گذشته گزارش شده که او چند باری به کاخ‌سفید رفته است.

کریستسن بلسی فورد، استاد روانشناسی دانشگاه پل‌آلتو در شمال کالیفرنیا می‌گوید پیش شهادت دادن در برابر اعضای کمیته قضایی سنا باید اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) به موضوع شکایت او رسیدگی کند.

وکلای خانم فورد می‌گویند حضور در جلسه استماع سنا پیش از آغاز تحقیقات اف‌بی‌آی "خام‌دستی" است.

وکلای خانم فورد همچنین گفته‌اند از زمان علنی شدن هویت خانم فورد، او تهدید جانی شده و در چند روز گذشته دغدغه اصلی او امنیت خانواده اش بوده به طوری که فعلا ناچار به نقل مکان به جایی دیگر شده‌اند.

خانم فورد مدعی است در دوران دبیرستان و هنگامی که هم او و هم آقای کاوانا محصل بودند در یک میهمانی آقای کاوانا خودش را به او چسبانده و قصد داشته به زور لباس‌هایش را درآورد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم فورد می‌گوید آقای کاوانا آن روز او را به روی تخت انداخته و تلاش کرده لباس‌هایش را درآورد

در پی طرح این اتهام، کمیته قضایی سنا از هر دو نفر، یعنی خانم فورد و آقای کاوانا خواست که در حصور اعضای این کمیته شهادت بدهند و به سوالات آنها پاسخ دهند.

در حالی که قاضی کاوانا با این درخواست و جلسه ای که سنا تاریخ دوشنبه را برای ان تعیین کرده موافقت کرده بود، وکلای خانم فورد خبر دادند که به علت شرایط فعلی خانم فورد او قادر به حضور در سنا نیست و همزمان خواستار شروع تحقیقات اف‌بی‌آی پیش از جلسه استماع علنی است.

اما در نامه علنی که چاک گرسلی، رئیس جمهوری‌خواه کمیته قصایی کنگره به وکلای خانم فورد نوشته تاکید شده: "رسیدگی به چنین مواردی (بررسی صلاحیت نامزد دیوان عالی در سنا) از وظایف اف‌بی‌آی نیست."

آقای گرسلی گفته: "من دستور برگزاری این جلسه استماع را دادم چرا که باید به سخنان هر کسی که ادعا کند قربانی آزار جنسی است گوش داد اما باید توجه داشت که رسیدگی به صلاحیت نامزد قاضی القضات شدن در دیوان عالی تنها بر عهده کمیته قضایی سناست. و تنها این کمیته است که اختیار بررسی این صلاحیت را دارد."

این سناتور جمهوری خواه تاکید کرده: "اف‌بی‌آی اعتبار و صحت و سقم اطلاعاتی که درباره یک نامزد به سنا معرفی می‌شود را تعیین نمی‌کند. "

"همچنین اف‌بی‌آی موظف نیست که درباره هر آنچه که به نظر این کمیته مهم می‌رسد تحقیقات به راه بیندازد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گزارش شده قاضی کاوانا بعد از بالا گرفتن این اتهام چند بار برای ملاقات با مقام‌ها به کاخ سفید رفته است

اظهارت رئیس کمیته قضایی سنا درباره وجاهت نداشتن وارد شدن اف بی آی به این موضوع در حالی مطرح می شود که در ماجرای مشابهی که در سال ۱۹۹۱ به وجود آمد اف بی آی رسما تحقیق کرد.

در آن سال، کلارنس توماس، نامزد قاضی القضات شدن در دیوان عالی که برای بررسی صلاحیتش به سنا رفته بود با اتهام آزار جنسی روبرو شد و پلیس فدرال آمریکا در باره صحت و سقم آن شکایت تحقیق کرد.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا می گوید در آن سال کاخ سفید تحت ریاست جرج دبلیو بوش دستور رسیدگی به اف بی آی به آن شکایت را صادر کرد اما ادعای آنیتا هیل طی سه روز از سوی اف‌بی‌آی رد شد.

پس از آن، قاضی کلارنس توماس در یک رای گیری نزدیک موفق به کسب کرسی دیوان عالی شد اما این ماجرا یه مناقشه‌ای بزرگ در جامعه آمریکا بدل شد و موجب تحرکی گسترده در میان زنان این کشور شد به طوری که در انتخابات بعدی تعداد نامزدهای زن برای ورود به کنگره آمریکا افزایش چشمگیری داشت.

یکی از آن زنان که موفق شد با پیروزی در انتخابات وارد کنگره شود دایان فانستاین، سناتور برجسته دموکرات است که اکنون از رهبران این حزب در کنگره محسوب می‌شود.

اگر چه بسیاری قیاس این دو مورد با یکدیگر را با توجه به شرایط زمانی و افراد مناسب نمی‌دانند اما در رسانه‌های آمریکا این موضوع به طور فزاینده‌ای با جنبش #من_هم (#MeeToo)که در دو سال گذشته بسیاری از مردان قدرتمند را به اتهام آزارجنسی زنان بدنام کرده، قرابت پیدا کرده است و ناظران معتقدند فارغ از هر پایانی که این ماجرا پیدا کند، در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که کمتر از دو ماه دیگر برگزار خواهد شد سایه خواهد انداخت.

اخبار مرتبط

همزمان آقای کاوانا یک بار دیگر این اتهام ها را از بیخ و بن "بی اساس" خوانده است.

یکی از دوستان آقای کاوانا که خانم فورد هم به حضور او در این رویداد اشاره کرده گفته خانم فورد را در دبیرستان به یاد می آورد اما چیزی از ان ماجرا به یاد ندارد.

اما در برابر، یکی از زنان همکلاسی خانم فورد امروز (چهارشنبه ۱۹ سپتامبر) به شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفته که "یک چیزهایی در مورد این ماجرا" به یاد دارد اما از جزئیات آن بی‌خبر بوده است.

در همین حال، آنیتا هیل، زنی که در سال ۱۹۹۱ کلارنس توماس، نامزد وقت دیوان عالی را متهم به آزارجنسی کرده بود گفته نباید در رسیدگی به چنین اتهاماتی تعجیل کرد.

او در یاداشتی که به نیویورکک تایمز داده تاکید کرده: "استماع‌ها و شهادت‌ها در این باره را نباید با عجله انجام داد. تعجیل در چنین مواردی فقط یک پیغام دارد و آن این که اتهام آزارجنسی کم اهمیت است."

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امروز پیش از ترک واشنگتن برای بازدید از مناطق آسیب دیده در کارولینای جنوبی و شمالی به خبرنگاران گفت که از نظر او در حق قاضی کاوانا "بی رحمی شده است."

"او مرد برجسته است و حتی تصور این که چنین چیزی واقعا روی داده باشد برای من سخت است. "

آقای ترامپ که خود در چند دادگاه به اذیت و آزار جنسی زنان متهم است گفته: "من مشتاقم که اظهارات او (خانم فورد) را بشنوم اما باید محدوده زمانی را هم در نظر گرفت. اگر او (خانم فورد) بتواند در جلسه استماع حضور یابد فوق العاده است."

لیندسی گراهام، از دیگر سناتورهای برجسته کنگره هم امروز در توییتر نوشته که به نظر او به تاخیر نیانداختن جریان رسیدگی به صلاحیت آقای کاوانا کار درستی است.

"من به اظهارات این خانم گوش خواهم داد اما این جریان (رسیدگی به صلاحیت آقای کاوانا) هم باید سرانجام یابد."

سوزان کالینز، دیگر سناتور جمهوری‌خواه هم گفته امیدوار است خانم فورد درباره حضور در جلسه استماع سنا تجدیدنظر کند و روز دوشنبه به واشنگتن برود.

خانم کالینز و لیزا مورموئسکی، سناتور ایالت آلاسکا، زنانی جمهوری‌خواهی هستند که پیش‌تر در مواردی با دموکرات‌ها همراه شده‌اند و بر خلاف هم خواسته حزبی‌های خود رای داده‌اند.

هر دو سناتور خواسته برگزاری جلسه استماع تحت سوگند خانم فورد و آقای کاوانا شده‌اند.

اما دمکرات‌ها که شدیدا با نامزدی برت کاوانا مخالفند، به پیشنهاد جمهوری‌خواهان دایر بر تشکیل جلسه‌ای که قاضی کاوانا و پروفسور فورد تنها شاهدان آن هستند اعتراض کرده‌اند.

سناتورهای متعدد حزب دمکرات از جمهوری‌خواهان خواسته‌اند روند تایید آقای کاوانا را "با شتاب پیش نبرند."

اخبار مرتبط