هشدار اتحادیه اروپا: طرح پیشنهادی بریتانیا برای برگزیت عملی نیست

یونکر و توسک حق نشر عکس AFP
Image caption مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا می‌گویند پیشنهادهای خانم می به نتیجه نمی‌رسد

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که مذاکرات برای خروج بریتانیا از این اتحادیه (برگزیت) پیشرفت لازم را نداشته و فرصت برای رسیدن به توافق کوتاه است.

به دنبال دومین روز نشست رهبران اروپایی در سالزبورگ، که امروز پنجشنبه، ۲۰ سپتامبر در سالزبورگ اتریش برگزار شد، مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا پیشنهادهای بریتانیا را ناکافی دانستند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفته است رهبران کشورهای اتحادیه اروپا بر این موضع توافق دارند که طرح پیشنهادی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، "عملی نیست".

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم گفته: "هنوز راه درازی باقی مانده است."

بریتانیا قرار است ۲۹ ماه مارس ۲۰۱۹ (شش ماه دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود اما هنوز تکلیف برخی از مهمترین مسایل، مانند مرز جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی مشخص نیست.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، چهارشنبه شب طرح‌های پیشنهادی بریتانیا را به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

اما منابع ایرلندی به خبرنگار اسکای گفته‌اند که پیشنهادهای بریتانیا "طرح کلی" بوده‌اند و به اندازه کافی "مشخص" نبوده‌اند.

لئو وارادکار نخست وزیر جمهوری ایرلند هم که با خانم می دیدار کرده گفته است: "زمان دارد از دست می‌رود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم می هم در مذاکره با رهبران اروپایی مشکل دارد هم در قانع کردن احزاب سیاسی بریتانیا از جمله هم حزبی‌های خودش

جزیره ایرلند بین جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی (بخشی از پادشاهی بریتانیا) تقسیم شده است و مرز بین دو ایرلند عمده‌ترین مرز زمینی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا است.

هم‌اکنون به دلیل عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا بین دو ایرلند ایست بازرسی و محدودیت گمرکی برای تردد افراد و کالا وجود ندارد.

اما با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باید ترتیبات جدیدی در نظر گرفته شود. به دلیل سابقه ناآرامی‌ها و درگیری‌های در ایرلند، حساسیت‌های زیادی در مورد برقراری محدودیت بین دو ایرلند وجود دارد و برخی نگران به خطر افتادن توافق صلح ایرلند هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اتحادیه اروپا رویکرد نسبتا ثابتی در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا داشته است

با توجه به آن که بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز درباره مسائلی مهم به توافق نرسیده‌اند، گزارش‌ها حاکی از برگزاری نشستی ویژه در سطح رهبران در ماه نوامبر است.

آقای توسک هشدار داده است که خروج بریتانیا بدون توافق می‌تواند "فاجعه‌بار" باشد.

نخست‌وزیران مالت و جمهوری چک در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته‌اند که آرزو دارند "اتفاق محال" بیفتد و همه‌پرسی دوباره‌ای درباره خروج بریتانیا برگزار شود یا مردم بریتانیا نظرشان درباره برگزیت را عوض کنند.

چندین رهبر دیگر کشورهای اروپایی نیز درباره از دست رفتن زمان و نزدیک شدن موعد برگزیت هشدار داده‌اند.