روسیه طی دو هفته پدافند موشکی اس-۳۰۰ را تحویل سوریه می‌دهد

اس-۳۰۰ حق نشر عکس Getty Images
Image caption اس-۳۰۰ از پیشرفته‌ترین سیستم‌های پدافندهای هوایی در جهان است

یک هفته بعد از سقوط هواپیمای نظامی روسیه توسط پدافند هوایی سوریه، مسکو اعلام کرد که طی دو هفته آینده سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ را تحویل سوریه خواهد داد.

روسیه که حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در نزدیکی محل حادثه را مسبب اصلی سرنگونی هواپیمای تجسسی خود می داند، در واقع در موضع پنج سال پیش خود که تحویل پدافند اس-۳۰۰ به سوریه را به درخواست اسرائیل متوقف کرده بود، تجدید نظر کرده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز دوشنبه (۲۴ سپتامبر) گفت که سامانه اس-۳۰۰ قادر به رهگیری سلاح‌های هوایی تا فاصله ۲۵۰ کیلومتری است و می‌تواند هم‌زمان به چندین هدف شلیک شود. او گفت سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ توان رزمی نیروی هوایی سوریه را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد.

وزیر دفاع روسیه افزود: "من تاکید می‌کنم که در سال ۲۰۱۳ به درخواست طرف اسرائیلی ما تحویل سیستم اس-۳۰۰ را که آماده ارسال بود و نیروهای سوریه در حال آموزش بودند، متوقف کردیم. اکنون موقعیت تغییر کرده است و مسئولیت این تغییر با ما نیست."

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصمیم روسیه را اقدامی دانست که به طور جدی تنش در سوریه را تشدید خواهد کرد.

آقای بولتون همچنین انگشت اتهام را به طرف حکومت ایران گرفت و گفت: "نباید اشتباه کرد. طرفی که در مورد حملات به لبنان و سوریه مسوول است، و در واقع طرفی که در مورد سرنگون کردن هواپیمای روسیه مسوول است، ایران است."

او گفت تا زمانی که نیروهای ایران و شبه نظامیان خارجی این کشور در خاک سوریه هستند، نیروهای آمریکایی در خاک سوریه باقی خواهند ماند.

وعده تحویل دو هفته‌ای اس-۳۰۰ به سوریه در حالی داده شده که حدود چهار ماه پیش روسیه تاکید کرده بود که کشورش نه در حال تجهیز سوریه به این سیستم دفاعی است و در حال مذاکره برای تحویل آن.

"قصور اسرائیل"

روز ۱۷ سپتامبر یک هواپیمای تجسسی ایلیوشین روسیه در حال بازگشت به پایگاه هوایی الحمیمیم در سوریه هدف قرار گرفت و ساقط شد.

به گفته وزارت دفاع روسیه این هواپیما در لاذقیه با اصابت موشکی از سامانه دفاعی اس-۲۰۰ سوریه که در حال شلیک به سوی یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیلی بود، سرنگون شده است.

وزارت دفاع روسیه که از "قصور" اسرائیل در این حادثه گزارش داده، می‌گوید خلبان‌های اسرائیلی از هواپیمای روسی به عنوان سپر دفاعی استفاده کرده و آن را در معرض موشک‌های سوریه قرار داده‌اند.

سرلشگر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر گفت: "اقدامات خلبانان اسرائیلی، که به مرگ ۱۵ نظامی روس منجر شد، در بهترین حالت یا فاقد استانداردهای حرفه‌ای بودند، یا اقداماتی اهمال‌کارانه و مجرمانه بودند."

حق نشر عکس ATTA KENARE/AFP/Getty Images
Image caption نمایش بخشی از سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ در رژه‌ای در ایران

ارتش اسرائیل در واکنش، هرگونه مسئولیت در سقوط هواپیمای روسیه را رد کرده و گفته است: "نیروی هوایی اسرائیل پشت هیچ هواپیمایی پنهان نشده و در زمان سرنگونی هواپیمای روسیه، هواپیماهای اسرائیلی در آسمان اسرائیل بودند."

اس-۳۰۰ از پدافندهای هوایی پیشرفته‌ای است که از آن برای رهگیری جنگنده‌ها و موشک‌های قاره‌پیما استفاده می‌شود. پدافند هوایی اس-۳۰۰ می‌تواند هم‌زمان اهداف متعددی را در آسمان ردیابی کند.

موضوع تحویل سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران هم سال‌ها مطرح بود که با وجود مخالفت‌های اسرائیل در نهایت با رفع ممنوعیت فروش آن از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در اختیار ایران قرار گرفت و سال گذشته در رژه روز ارتش به نمایش در آمد.