رو در رویی دونالد ترامپ و نفر دوم دادگستری آمریکا

برخی ناظران معتقدند که برکناری آقای روزنستاین می تواند پیامدهایی جدی برای تحقیقات بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه داشته باشد حق نشر عکس AFP
Image caption برخی ناظران معتقدند که برکناری آقای روزنستاین می تواند پیامدهایی جدی برای تحقیقات بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه داشته باشد

کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ با رود روزنستاین، قائم مقام وزارت دادگستری - که در رسانه ها به تلاش مخفیانه برای برکناری رئیس جمهوری آمریکا متهم شده - به طور مفصل گفتگو کرده است.

روز دوشنبه (۲۴ سپتامبر) برخی رسانه ها در آمریکا از احتمال استعفا یا اخراج قریب الوقوغ آقای روزنستاین، که بر تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه هم نظارت دارد، خبر دادند.

اما سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، با صدور یک بیانه اعلام کرد که آقای روزنستاین برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه این هفته به کاخ سفید فراخوانده شده است.

بنا بر بیانیه خانم سندرز: "از آنجایی که رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در نیویورک) است و برنامه اش با دیدار با رهبران کشورها پر است، آنها روز پنجشنبه که رئیس جمهور به واشنگتن باز می گردد، ملاقات خواهند کرد."

دونالد ترامپ می گوید هنوز درباره اخراج قائم مقام وزارت دادگستری تصمیمی نگرفته است. کاخ سفید می گوید این دو درباره یک گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز که روزنستاین قصد ضبط مکالمات دونالد ترامپ با هدف عزل او در چارچوب متمم ۲۵ قانون اساسی را داشته است صحبت کرده اند.

در صورت استعفای آقای روزنستاین، رئیس جمهوری آمریکا از این اختیار برخوردار است که هر نامزد یک سمت فدرال که مجلس سنای آمریکا صلاحیت او را تایید کرده است، به عنوان قائم مقام وزارت دادگستری منصوب کند.

همچنین در صورت کنار گذاشته شدن آقای روزنستاین - دست کم در کوتاه مدت - نوئل فرانسیسکو، چهارمین مقام ارشد وزارت دادگستری، بر تحقیقات بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه نظارت خواهد کرد.

به همین خاطر برخی ناظران معتقدند که برکنار شدن آقای روزنستاین می تواند پیامدهایی جدی برای تحقیقات بازرس ویژه داشته باشد که هم اکنون وکیل و رئیس ستاد انتخاباتی سابق آقای ترامپ در حال همکاری با وی هستند.

بیشتر بخوانید:

آقای روزنستاین روز جمعه گذشته پس از آن که روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشت که وی در همان ماه‌های نخست ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید پیشنهاد ضبط مکالمات رئیس‌جمهوری را طرح کرده بود گفت که این ادعا: "خلاف واقع و نادرست" است.

بنابر آن گزارش، آقای روزنستاین چنین پیشنهادی را پس از آن که آقای ترامپ جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی را اخراج کرد طرح کرده است.

اخراج آقای کومی که ماه مه سال گذشته روی داد همچنان یکی از محورهای اصلی تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر است که همزمان با بررسی اتهام ارتباط میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه، به موضوع اتهام "دخالت در تحقیقات قضایی" آقای ترامپ هم می‌پردازد چرا که آقای کومی در زمان اخراج ریاست تحقیقات اف‌بی‌آی در زمینه "دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به نفع آقای ترامپ" را برعهده داشت.

آن طور که گزارش نیویورک‌تایمز مدعی شد آقای روزنستاین به دنبال این بوده که چند نفراز اعضای هیات دولت را ترغیب کند که با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی برای عدم کفایت رئیس‌جمهوری تلاش کنند؛ آقای روزنستاین پیشنهاد کرده بود که برای اثبات هرج و مرج و ناکارآیی داخل کاخ‌سفید، سخنان آقای ترامپ ضبط شود.

نیویورک تایمز نوشت که این پیشنهاد را آقای روزنستاین در جلسه‌ای که میان مقام‌های دادگستری و اف‌بی‌آی در ماه مه ۲۰۱۷ برگزار شده، طرح کرده است. این روزنامه این ادعا را به نقل از چندین منبع ناشناس نوشته که مدعی‌اند از محتوای این جلسه مطلع هستند.

در همین حال یکی از سخنگویان دادستانی در پاسخ به بی‌بی‌سی به نقل از یکی از حاضران در جلسه ماه مه سال گذشته که نیویورک تایمز نوشته در آن سخن از ضبط و شنود مکالمات رئیس جمهوری مطرح شده، نوشته است: "من این جلسه را به یاد دارم و همچنین به یاد دارم که از ضبط مکالمات سخن به میان آمد اما آن فقط به قصد شوخی و کنایه طرح شد و هیچ بحثی در ادامه در این باره صورت نگرفت."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در صورت استعفای آقای روزنستاین، رئیس جمهوری آمریکا از این اختیار برخوردار است که هر نامزد یک سمت فدرال که مجلس سنای آمریکا صلاحیت او را تایید کرده است، به عنوان قائم مقام وزیر دادگستری منصوب کند

واکنش روزنستاین چه بوده؟

آقای روزنستاین روز جمعه ساعتی پس از انتشار گزارش نیویورک‌تایمز ادعاهای طرح شده در آن را "ناصحیح و به به لحاظ دقت نادرست" خواند و گفت: "بیش از این درباره گزارشی که منابعش ناشناس‌ و آشکارا علیه دادستانی‌اند و تنها به دنبال پیش برد مقاصد خود هستند، اظهار نظر نخواهد کرد. اما اجازه دهید تصریح کنم که بر اساس مراوده کاری که با رئیس جمهور دارم، نیازی برای استفاده از متمم ۲۵ وجود ندارد."

این متمم قانون اساسی آمریکا که پس از ترور جان اف کندی به قوانین این کشور افزوده شد به هیات دولت اجازه می دهد که چنانچه رئیس جمهوری به علل جسمی یا روانی قادر به اداره امور نباشد، عدم کفایت او را بررسی و اعلام کنند و وظایف او را به معاون رئیس‌جمهور محول کنند.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند سرنخ اصلی درباره این موضوع را از یادداشت‌های اندرو مک‌کب، معاون اخراجی اف‌بی‌آی استخراج شده است.

اخبار مرتبط:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هر سه نفر طعم انتقادهای گزنده آقای ترامپ را چشیده‌اند؛ رود روزنستاین (چپ) جف سشنز (وسط) و اندرو مک‌کب

آقای مک‌کب ماه مارس گذشته و تنها چند روز مانده به بازنشسته شدن از اف‌بی‌آی از سوی آقای ترامپ اخراج شد.

وکیل آقای مک‌کب گفته موکلش اطلاع ندارد که چه مقدار از یادداشت‌های او به دست رسانه‌ها افتاده است.

وکیل آقای مک‌کب گفته یک نسخه یادداشت‌های او در مقام معاون اف‌بی‌آی پس از اخراجش در اختیار بازرس رابرت مولر قرارگرفته و نسخه دیگر در داخل اف‌بی‌آی نگه‌داری می‌شود.