وزیر دفاع آمریکا نشانه‌ای از بستن تنگه هرمز نمی‌بیند

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته که هیچ نشانه‌ای مبنی بر تلاش ایران برای بندآوردن تنگه هرمز به چشم نمی‌خورد.

رویترز گزارش کرده که آقای متیس در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا هیچ نشانه‌ای از تحرکات کشتی‌ها و موشک‌های ایرانی برای بستن تنگه هرمز به چشم می‌خورد، پاسخ داده که خیر.

ایران پیشتر تهدید کرده بود اگر خریداران نفتش را به دلیل فشارهای آمریکا از دست دهد اجازه نمی‌دهد کشورهای دیگر منطقه بتوانند نفت بفروشند و این تلقی ایجاد شد که منظور ایران بستن تنگه هرمز است.

خروج آمریکا از خاورمیانه

همچنین وال‌استریت ژورنال گزارش کرده که وزیر دفاع آمریکا قصد دارد با جابه‌جا کردن سامانه‌های موشکی پاتریوت از خاورمیانه، توجه بیشتری به دفاع در برابر حمله احتمالی چین و روسیه نشان دهد.

سامانه موشکی پاتریوت، موشک‌های زمین به هوایی است که برای دفاع در برابر موشک‌های بالستیک به کار می‌رود.

در گزارش این روزنامه آمده که تا ماه آینده چهار سامانه موشکی از کشورهای کویت، اردن و بحرین بیرون کشیده می‌شوند.

این اقدام آمریکا همزمان است با بالا گرفتن تنش بین آمریکا و ایران. زبان مقام‌های آمریکایی نسبت به ایران در روزهای اخیر تندتر شده است.

دفاع از کشورهای عربی

گزارش شده که دو تا از این سامانه‌‌های دفاعی از کویت بیرون کشیده می‌شوند.

رویترز از کویت گزارش کرده که مقام‌های این کشور تصمیم آمریکا را یک مسئله داخلی این کشور می‌بینند. این کشور اعلام کرده که سامانه موشکی پاتریوتی که در اختیار آنهاست به کویت آمادگی دفاع از خود را می‌دهد.

هنوز بحرین و اردن به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بعد از بالاگرفتن جنگ‌های نیابتی ایران و عربستان سعودی در منطقه، بودجه دفاعی خود را بالا برده‌اند. سیاست دونالد ترامپ در تشویق کشورها به خرید تسلیحاتی هم کمک کرده که آنها سلاح بیشتری بخرند.