بغض و فغان: جلسه جنجالی سنای آمریکا برای نامزد ترامپ

هم خانم فورد و هم آقای کاوانا در هنگام شهادت احساساتی بودند این یکی از جلسات بی سابقه سنای آمریکا بود حق نشر عکس AFP
Image caption هم خانم فورد و هم آقای کاوانا در هنگام شهادت احساساتی بودند این یکی از جلسات بی سابقه سنای آمریکا بود

با پایان جلسه تحقیق کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا درباره اتهام یک زن به قاضی منتخب دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی، جمهوری خواهان کنگره اعلام کردند این کمیته جمعه صلاحیت برت کاوانا را برای پیوستن به عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده بررسی خواهد کرد.

دونالد ترامپ و جمهوری خواهان ارشد مجلس سنا هم بار دیگر حمایت خود را از آقای کاوانا اعلام کرده اند.

در صورت تصویب صلاحیت آقای کاوانا در کمیته قضایی سنا، مجلس سنا اعطای رای اعتماد به او را بررسی خواهد کرد.

کریستین بلازی فورد، استاد روانشناسی در کالیفرنیا، برت کاوانا را متهم کرده است که ۳۶ سال پیش در دوران دبیرستان به او تعرض جنسی کرده است.

آقای کاوانا این اتهام را رد می کند و کمیته قضایی سنا پنجشنبه در جلسه ای هشت ساعتی به سخنان دو طرف گوش داد.

آن چه که گذشت

جلسه شهادت زنی که مدعی تعرض جنسی نامزد دونالد ترامپ، برای دیوان عالی بود و دفاع برت کاوانا از حیثیت خود با بغض، داستان‌های نوشیدن الکل، رابطه جنسی و فغان‌های تکذیب همراه بود.

کریستین بلازی فورد، زنی که برت کاوانا را متهم کرده به او تعرض جنسی کرده است، در کمیته قضایی سنای آمریکا شهادت داد. صدای او در هنگام توصیف لحظات تعرض جنسی شکننده بود. بعد از استراحتی یک ساعته، آقای کاوانا بر همان صندلی نشست و با بغض و فغان از «نام خود» دفاع کرد.

آقای کاوانا ضمن رد ادعاهای تعرض جنسی سعی کرد با کوباندن حزب دموکرات، نشان دهد که او قربانی کشمکش‌های سیاسی شده‌است.

جلسه دفاعیات آقای کاوانا بسیار پرتنش بود. آنقدر که چند بار سناتورهای جمهوری‌خواه با فریاد به روند جلسه اعتراض کردند. لیندزی گراهام، یکی از سناتورهای سرشناس جمهوری‌خواه، از سناتورهای هم‌حزبی‌‌اش خواست تا حتما به آقای کاوانا رای مثبت بدهند.

آقای کاوانا خیلی روی خوشی به صحبت‌های سناتورهای دموکرات نشان نمی‌داد. گاهی حتی به آنها نگاه نمی‌کرد و یکی دو جا به عوض پاسخ، از آنها سوال می‌پرسید. رفتاری که بسیاری از ناظران را به این سوال مشغول کرده که آیا او واقعا می‌تواند قاضی بی‌طرفی در دیوان عالی باشد.

شهادت خانم فورد بر بسیاری اثرگذار بود. آنقدر که حتی ناظران سیاسی جمهوری‌خواه هم نوشتند که ساده نیست همدلی مردم را عوض کرد. اما آقای کاوانا با حضور احساسی خود سعی کرد اثر روانی شهادت خانم فورد را پاک کند. او به شدت اتهام‌های تعرض جنسی را تکذیب کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آقای کاوانا را برای عضویت در جمع ۹ نفره قاضیان دیوان عالی آمریکا نامزد کرده است. سناتورها باید به آقای کاوانا رای اعتماد دهند تا او به دیوان عالی راه پیدا کند.

آقای کاوانا، ادعاهای خانم فورد را قویا رد کرده است. بعد از خانم فورد، دو زن دیگر هم با اسم و رسم ادعاهای تعرض جنسی نسبت به آقای کاوانا روا کرده‌اند. جمهوری‌خواهان آن ادعاها را هم رد کرده‌اند. و از آن دو زن دعوت نکرده‌اند که در جلسه کمیته قضایی شرکت کنند.

سناتورهای جمهوری‌خواه از یک دادستان خواسته‌بودند تا از جانب آنها سوال بپرسند. این روند ابتدا برای سوال از خانم فورد بود اما در جلسه شهادت آقای کاوانا هم با همین روند ادامه دادند. اما خیلی زود سناتورها شروع به حرف زدن کردند و دادستان به کناری گذاشته شد.

بغضی سی ساله

کریستین بلازی فورد، مدرک دکترای روانشناسی دارد و در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می‌کند. خانم فورد که تا پنجشنبه صدا و تصویر کنونی‌اش را کسی ندیده بود، در نخستین دقایق جلسه که رئیس کمیته و سناتور ارشد دموکرات در آنجا سخنرانی می‌کردند با تعجب به اطراف نگاه می‌کرد و سعی می‌کرد که متوجه ساز و کار اتاق شهادت شود. او حتی بلد نبود که سیستم صوتی چطور کار می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم فورد موقع صحبت درباره روز حادثه گریه کرد

خانم فورد پیش از خواندن متن شهادتنامه‌اش از رییس جلسه خواست تا اگر او احتیاج به استراحت داشت این امکان برایش فراهم شود.

شهادتنامه خانم فورد پر از جزییاتی بود از روز حادثه و روزهایی که به این حادثه منتهی شده بود. اما پیش از رسیدن به آن جزییات هم او صدایی شکننده داشت. خانم فورد به شدت زیر فشار بود و این را در انتخاب کلمات و لحنش هم می‌شد دید.

او در نخستین جملاتش گفت: «من اینجا نیستم چون دلم می‌خواهد که اینجا باشم. من اینجا هستم چون می‌ترسم.» خانم فورد گفت که وقتی متوجه شد نام آقای کاوانا در فهرستی است که آقای ترامپ می‌خواهد برای دیوان عالی به سنا معرفی کند، تصمیم گرفت که درباره تجربه خود صحبت کند. خانم فورد گفت که می‌خواهد داستان زندگی خود را بگوید و تصمیم برای رای اعتماد را به سناتورها واگذار می‌کند.

چرا دو حزب آمریکا سر دیوان عالی با چنگ و دندان می‌جنگند؟

داستان از زبان اتهام‌زننده

خانم فورد ماجرا را این طور تعریف کرد که او به دبیرستانی می‌رفته که همه شاگردانش دختر بودند و برای آنها عجیب نبوده که با پسران مدرسه‌های تمام پسرانه دوست شوند.

او تعریف کرد که از طریق یکی از این پسرها با جمعی آشنا شده که برت کاوانا و دوستش مارک جاج هم در آن حضور داشتند. در روز حادثه او می‌گوید که از استخر آمده بود و زیر لباسش مایه یک‌تکه‌ای به تن داشته است و به یک دورهمی با حضور برت کاوانا و مارک جاج می‌رود. به گفته او همین مایو جلوی آقای کاوانا را گرفته که نتواند لباس او را از تنش بدرد.

بنا به گفته خانم فورد او یک (بطری یا قوطی) آبجو نوشیده بوده. آقای کاوانا و دوستش مست بودند و وقتی که او برای استفاده از دستشویی به طبقه بالایی خانه رفته دنبالش رفته‌اند. او ادامه داد که برت کاوانا خودش را روی او انداخته و سعی کرده که لباس‌هایش را به زور از تنش درآورد. خانم فورد می‌گوید که خواسته فریاد بزند اما آقای کاوانا دستش را روی دهان او گذاشته است.

بنا به روایت خانم فورد، مارک جاج دوبار خودش را روی آن دو نفر انداخته است. بار دوم همه روی زمین می‌افتند و خانم فورد می‌تواند فرار کند و به توالت برود و در را قفل کند. بنا به روایت او، دو رفیق که از بیرون آمدن خانم فورد ناامید می‌شوند، به طبقه اول و پیش بقیه مهمان‌ها می‌روند: «سرراهشان با مشت به دیوار توالت زدند.»

خانم فورد می‌گوید که بعد از مدتی که احساس امنیت کرده، خود را به خیابان رسانده و به خانه رفته است.

دفاع کاوانا از حیثیت خود

برت کاوانا، دفاع از خود را با صدای بلند شروع کرد. او در طول خواندن متن شهادتش بغض داشت. گاهی برای نوشیدن آب وقت صرف می‌کرد و گاهی با صدای بلند فریاد می‌زد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کاوانا گفت که یکی از سخت‌ترین لحظات زندگی او، شرح این ماجرا برای دخترانش بوده است

آقای کاوانا، حزب دموکرات را متهم کرد که قصد داشته با فشار، او را مجبور به کناره‌گیری کند. آقای کاوانا همه اتهام‌ها را رد کرد و گفت که هیچ‌وقت در نوشیدن الکل زیاده‌روی نکرده است و هیچ‌وقت به هیچ زنی تعرض نکرده است.

برت کاوانا، مفصل از سابقه خود گفت که چقدر به زن‌ها و پیشرفتشان در جامعه اهمیت داده است.

او از همه زن‌ها بابت حمایتی که از او کرده‌اند تشکر کرد.

آقای کاوانا گفت که یکی از سخت‌ترین لحظات زندگی او، شرح این ماجرا برای دخترانش بوده است.

جلسه پرتنش کاوانا

وقتی که نوبت به سوال و جواب سناتورها از برت کاوانا رسید، جلسه تنش بیشتری پیدا کرد. در بخشی از این جلسه «ریچارد دربین»، سناتور دموکرات، آقای کاونا را زیر فشار گذاشت که آیا از تحقیق اف‌بی‌آی در مورد این اتهام‌ها دفاع می‌کند یا نه. در پاسخ آقای کاوانا پاسخ مثبت یا منفی نداد. این رد و بدل چنان سریع بود که در جایی آقای کاوانا از پاسخ ایستاد.

سناتور لیندزی گراهام از حزب جمهوری‌خواه در این زمان نوبت صحبت گرفت و تمام قد از آقای کاوانا دفاع کرد. او با صدای بلند گفت که دموکرات‌ها پیشتر امکان داشتند که این اتهام‌ها را به اکثریت جمهوری‌خواه اعلام کنند اما چنین نکردند. او از این نکته نتیجه گرفت که دموکرات‌ها قصد بازی سیاسی داشته‌اند و از جمهوری‌خواهان خواست تا حتما به او رای مثبت دهند.

آقای گراهام دفاعش با احساسات فراوانی همراه بود که سناتور بعدی در هنگام صحبت از همه خواست تا آرام باشند.

لحظات تاثیرگذار

سناتورهای دموکرات برخلاف جمهوری‌خواهان در زمان پنج دقیقه‌ای که داشتند یا نظر می‌دادند یا خودشان از خانم فورد سوال می‌پرسیدند. سوال‌هایشان هم بیشتر برای کمک به خانم فورد بود که روایتش را تایید کند. در پاسخ به یکی از سناتورهای دموکرات که از خانم فورد پرسید آیا اطمینان دارد که حمله کننده به او برت کاوانا بوده، و او پاسخ داد: «صد ‌در صد.»

جمهوری‌خواهان در روزهای اخیر سعی کرده‌اند که در صحت خاطرات خانم فورد تشکیک کنند.

لحظه تاثیرگذار دیگری که در این جلسه بود، جایی بود که خانم فورد در پاسخ به یک سناتور دموکرات گفت که این دو دوست (کاوانا و جاج) به او می‌خندیدند. او گفت که آنها از جیب او شادی می‌کردند. در حالی که یکی از آنها روی او افتاده بود.

بغض خانم فورد در لحظه گفتن این ماجرا بسیاری را تحت تاثیر قرار داد.

در هنگام صحبت‌های آقای کاوانا هم لحظاتی بود که بسیاری را تحت تاثیر گذاشت. از جمله وقتی که او گفت دختر کوچکش بعد از شنیدن ماجرا پیشنهاد داده برای خانم فورد دعا کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وکیل خانم فورد بعد از جلسه شهادت او را در آغوش کشید