پلیس هلند از خنثی کردن یک 'حمله تروریستی جدی' خبر داد

پلیس در حال بازرسی خانه یکی از متهمان حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس در حال بازرسی خانه یکی از متهمان

پلیس هلند می گوید که نقشه یک 'حمله تروریستی جدی' را خنثی کرده است. مقامات می گویند هفت مظنون مرد - که قصد داشتند با سلاح و مواد منفجره به یک مراسم بزرگ حمله کنند - بازداشت شده اند.

پلیس می گوید این افراد در پی اسلحه کلاشنیکف، نارنجک دستی، جلیقه انتحاری و مواد تولید بمب بودند.

مظنونان بین ۲۱ تا ۳۴ ساله گزارش شده اند. آنها روز پنجشنبه (۲۷ سپتامبر) در آرنهم و ویئرت بازداشت شدند؛ پنج قضبه سلاح کمری کوچک از آنها ضبط شده است.

مقامات می گویند سه نفر از مظنونان در گذشته قصد سفر به خارج کشور برای محلق شدن به گروه های افراطی را داشته اند که دستگیر و محاکمه شده اند.

به گفته دادستان ها، رهبر این گروه یک مرد عراقی تبار ۳۴ ساله است که در سال ۲۰۱۷ میلادی به اتهام تلاش برای پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مجرم شناخته شده بود.

آنها می گویند که در ماه آوریل ۲۰۱۸ توسط سازمان های اطلاعاتی درباره نقشه این افراد برای هدف قرار دادن "یک مراسم بزرگ در هلند که خیلی ها کشته می شدند" مطلع شدند.

در تحولی دیگر، وزیر دادگستری هلند می گوید که دارندگان سلاح در زمان درخواست مجوز سلاح گرم باید مذهب، قومیت و دیدگاه‎های سیاسی خود را اعلام کنند.

پیش نویس این قانون که ماه آینده به پارلمان فرستاده خواهد شد، مقامات را موظف می کند تا این اطلاعات را به مدت سی سال ذخیره کنند. وزیر دادگستری هلند گفته که ضروری است با عوامل به گفته وی خطرآفرین مختلف مرتبط با سلاح مقابله کرد.

گروه‎های حفظ حریم خصوصی و اعضای لیبرال دولت ائتلافی با این اصلاحات مخالفت کرده و گفته اند که چنین اقدامی باعث افزایش تبعیض می شود.

موضوعات مرتبط