پایان سفر اردوغان به آلمان با گشایش یکی از بزرگترین مساجد اروپا

اردوغان المان حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از بزرگترین مساجد اروپا در شهرکلن آلمان که توسط رئیس جمهوری ترکیه افتتاح شد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با گشایش یکی از بزرگترین مساجد اروپا درشهر کلن به دیدار سه روزه خود از آلمان خاتمه داد.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن سخنانی در مراسم افتتاحیه گفت این مسجد نماد صلح است و از دولت آلمان که برغم مخالفت‌های زیاد مانع از ساخت این مسجد نشده بود سپاس‌گزاری کرد.

پلیس کلن تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده بود تا از احتمال هرگونه برخورد میان هواداران و مخالفان رئیس‌جمهوری ترکیه ممانعت بعمل آورد.

بسیاری از حامیان آقای اردوغان از صبح زود برای خوش آمدگویی به او در اطراف مسجد تجمع کرده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهور ترکیه ضمن سخنان در مراسم گشایش مسجد شهر کلن آن را نماد صلح خواند

در همین حال مخالفان رجب طیب اردوغان نیز در اعتراض به وضع حقوق بشر در ترکیه و رفتار این کشور با کردها دست به تجمع در خیابان‌های اطراف زده بودند.

به گفته مقامات دو کشور هدف از دیدار آقای اردوغان از آلمان تلاش برای کاهش تنش بین برلین و آنکارا است که در پی کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ و آنچه که مخالفان دولت آقای اردوغان سرکوب گسترده آزادی‌های مدنی توصیف کرده‌اند، به تیرگی گراییده است.

دیروزجمعه، ۶ مهر (۲۸ سپتامبر)، رئیس جمهور ترکیه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ملاقات کرد و سپس دو طرف در یک نشست مشترک خبری شرکت کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته خانم انگلا مرکل صدراعظم آلمان برداشت او و رجب طیب اردوغان از دمکراسی متقاوت است

در این نشست خبری، خانم مرکل گفت که دو طرف در مورد بهبود روابط دوجانبه به خصوص در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری به توافق رسیدند هر چند در مورد دموکراسی و اینکه یک جامعه دموکراتیک چه خصوصیاتی دارد، دارای برداشت‌های متفاوتی هستند

در مقابل، آقای اردوغان خواستار آن شد که مقامات آلمانی از ابراز تردید نسبت به استقلال قوه قضاییه ترکیه و وجود نواقصی در رویه دادرسی به خصوص در مورد پرونده‌های مرتبط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ خودداری کنند.

حق نشر عکس PATRIK STOLLARZ