ایلان ماسک، رئیس تسلا باید جریمه پرداخت کند

تکنولوژی حق نشر عکس Getty Images
Image caption الن ماسک بیست و پنجمین ثروتمند جهان

ایلان ماسک در پی انتشار توییتی و با شکایت "کمیسیون اوراق بهادر و بورس آمریکا"به‌طور توافقی باید از ریاست "تسلا" کناره بگیرد و جریمه پرداخت کند. شرکت تسلا سازنده خودروهای برقی و باتری های خورشیدی است.

آقای ماسک در توییت خود نوشته بود می‌خواهد این شرکت را از بازار سهام عام خارج کند و به صورت یک شرکت خصوصی درآورد و سرمایه لازم را برای انجام این کار در نظر گرفته است. آقای ماسک در ماه اوت در توییتر نوشته بود قرار است هر سهم شرکت تسلا به قیمت ۴۲۰ دلار از سهامداران خریداری شود.

انتشار این توییت با ابراز بی اطلاعی بعضی از مدیران ارشد تسلا از چنین تصمیمی به همراه بود و با افزایش بهای سهام تسلا در بورس همراه شد.

اما "کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا" آمریکا که وظیفه‌اش حفاظت از سرمایه‌گذاری‌ها در برابر اقدامات مالی غیرقانونی و کلاه‌برداریست، از توییت آقای ماسک به اتهام کلاهبرداری در اوراق بهادر شکایت کرد.

این کمیته معتقد است ادعای آقای ماسک "کذب و گمراه‌کننده است" زیرا او شرایط اصلی مانند قیمت و منبع مالی را به بحث نگذاشته بود، چه برسد که تایید کرده باشد.

به این ترتیب بود که آقای ماسک و شرکت تسلا باید ۲۰ میلیون دلار بپردازند.

اما جریمه تنها مجازات نبود، "کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا" براساس توافقی با او، از قدرت آقای ماسک در شرکت تسلا کاست. او از این پس مجبور خواهد شد وقتی می‌خواهد در مورد این شرکت توییت کند باید با هماهنگی با تسلا باشد. او به مدت ۳ سال نمی‌تواند رئیس شرکت تسلا شود.

اما ایلان ماسک کیست؟

آقای ماسک در ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی به دنیا آمد از مادری کانادایی و پدری اهل آفریقای جنوبی. او از کودکی شیفته مطالعه بود. در ۹ سالگی وقتی کتا برای خواندن کم می آورد از دائره‌المعارف بریتانیا استفاده می‌کرد شروع به خواندن آن می کرد. از آنجایی که کودکی غیرمعمول و درون‌گرا بود، مورد اذیت و آزار قرار گرفت و یک بار به همین دلیل یک هفته در بیمارستان بستری شد.

در ۱۰ سالگی خودش برنامه‌نویسی کامپیوتری یاد گرفت. در ۱۲ سالگی یک بازی کامپیوتری ساخت و به مبلغ ۵۰۰ دلار به یک مجله فروخت.

بیشتر بخوانید:

مدیرعامل خودروسازی تسلا به 'کلاهبرداری' متهم شد

جدیدترین رتبه‌بندی ثروتمندان جهان؛ سقوط ترامپ، صعود آمازون

ابرثروتمندان بریتانیا؛ ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند

تلاشهای آقای ماسک در زمینه تکنولوژی و درآمدزایی از آن متوقف نشد به‌طوریکه در اوج جوانی از طریق شرکت "پی‌پل" (انتقال مالی از طریق شبکه‌های اینترنتی) ثروتش به ۲۷ میلیون دلار رسید.

از آن پس در شرکت‌ موشک‌های فضایی "اسپیس ایکس" (شرکتی که مسافرت‌های فضایی در برنامه خود دارد) و شرکت تسلا مشغول شد.

بنا به گزارش "فوربس" او بیست و پنجمین ثروتمند جهان است که ارزش مالی او ۱۹.۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.