بیش از ۲۰۰ نفر در ترکیه به اتهام 'انتقال غیرقانونی پول به خارج'دستگیر شدند

ترکیه حق نشر عکس Anadolu Agency

پلیس ترکیه در یک عملیات گسترده سراسری بیش از ۲۰۰ نفر را به اتهام 'انتقال غیرقانونی پول به خارج ' از این کشور دستگیر کرده است.

خبرگزاری‌های ترک گفته‌اند مقصد بیشتر این پول‌ها حساب ایرانی‌هایی بوده که در آمریکا سکونت داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه این دستگیری پس از آن است که دادگاهی در استانبول حکم بازداشت ۴۱۷ مظنون این پرونده را صادر کرد؛ که تاکنون ۲۱۶ نفر آنها در ۴۰ شهر ترکیه بازداشت شده‌اند.

این خبرگزاری همچنین گزارش کرده که این افراد ممکن است با اتهاماتی نظیر "اقدام جنایی" و "نقض قوانین مرتبط با جلوگیری از تامین مالی تروریسم" روبرو شوند.

جزئیات بیشتری درباره هویت این افراد منتشر نشده است.

خبرگزاری آناتولی گفته است براساس بررسی‌ها انجام شده در این پرونده، از ابتدای سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) حدود دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیر (معادل ۴۰۰ میلیون دلار آمریکا) از ترکیه به بیش از ۲۸۰۰۰ حساب بانکی از بانک‌های مختلف به خارج از این کشور انتقال یافته است.

گفته شده عده‌ای برای انتقال پول، کمیسیون دریافت می‌کردند.

حق نشر عکس Alamy
Image caption در اواخر اردیبهشت ماه دادگاهی در آمریکا مهمت هاکان آتیلا، از مدیران سابق هالک بانک ترکیه را برای کمک به دور زدن تحریم‌های ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم کرده بود

بازداشت این افراد در حالی است پس از خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، بخشی از تحریم‌های این کشور علیه ایران در حال اجراست و قرار است تحریم‌های نفتی هم از سیزدهم آبان اجرایی شوند.

در اواخر اردیبهشت ماه امسال، دادگاهی در آمریکا مهمت هاکان آتیلا، از مدیران سابق هالک بانک ترکیه را برای کمک به دور زدن تحریم‌های ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم کرده بود.

آقای آتیلا متهم بود که در تبانی برای دور زدن تحریم‌های ایران نقش داشته است.

در جریان محاکمه رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، علیه آقای آتیلا شهادت داد و او را مغز متفکر طرح‌های دور زدن تحریم ایران توصیف کرد.

رسیدگی دستگاه قضایی آمریکا به پرونده مدیر هالک بانک، که بانکی دولتی است، با طرح ادعاهایی علیه وزیر اقتصاد ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان نیز همراه بود و زمینه ساز اختلاف نظر میان دولت‌های ترکیه و آمریکا شد.

آقای ضراب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور را متهم کرد که از دور زدن تحریم‌ها مطلع بوده است.

موضوعات مرتبط