وزیرخارجه آمریکا دوباره به کره‌شمالی می‌رود

مایک پمپئو حق نشر عکس Getty Images
Image caption این چهارمین سفر آقای پومپئو به کره‌شمالی ظرف کمتر از یکسال است

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده مایک پومپئو، وزیر خارجه، روز یکشنبه آینده به پیونگ‎یانگ خواهد رفت تا از نزدیک با کیم جونگ اون، رهبر این کشور، درباره فرآیند غیرهسته‌ای شدن دیدار کند. برنامه سفر قبلی آقای پومپئو در اواخر ماه اوت گذشته تنها ساعاتی قبل از پرواز از سوی دونالد ترامپ لغو شد.

روز سه‌شنبه (دوم اکتبر) وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد علاوه بر کره‌شمالی، آقای پومپئو به چین، ژاپن و کره‌جنوبی هم سفر خواهد کرد.

هیتر نوآرت، سخن‌گوی وزارت‌خارجه ضمن اعلام برنامه سفر آقای پومپئو امروز گفت: "معتقدم این دیدارها و این که آقای پومپئو برای چهارمین بار در کمتر از یک سال به پیونگ یانگ سفر می‌کند از پیشرفت و اوج گیری روند مذاکرات هسته‌ای با کره‌شمالی خبر می‌دهد... البته که هنوز راه زیادی تا نتیجه مانده اما باید از همین چند گام جدید در مذاکرات هم استقبال کرد."

سفر آقای پومپئو به کره‌شمالی پس از آن شکل می‌گیرد که هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از آغاز مقدمات دومین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی سخن گفته و حتی در اظهارنظری جالب توجه گفته که رابطه میان او و رهبر کره‌شمالی به جایی رسیده که دو رهبر "عاشق یکدیگر شده‌اند".

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه کره‌شمالی گفته تحریم‌ها نمی‌تواند کشورش را به زانو درآورد

این سفر همچنین پس از آن شکل می‎گیرد که وزیرخارجه کره‌شمالی چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از شیوه مذاکره آمریکا گفت پیشرفت روند خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ منوط به رفع تحریم‌های این کشور خواهد بود.

ری یونگ هو، وزیرخارجه کره‌شمالی که روز شنبه در مقر سازمان ملل متحد سخن می‌گفت تصریح کرده که رفع نشدن تحریم‌ها موجب افزایش بی اعتمادی کشورش به آمریکا خواهد شد.

پیونگ یانگ بارها از سازمان ملل متحد و آمریکا خواسته تحریم‌های این کشور را رفع کنند؛ درخواستی که چین و روسیه هم از آن حمایت می‌کنند.

اما آمریکا می‌گوید تحریم‌ها باید تا زمان غیرهسته‌ای شدن کامل کره‌شمالی باقی بماند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی ماه ژوئن گذشته در دیداری تاریخی در سنگاپور دیدار کردند؛ جایی که کیم جونگ اون و رئیس جمهور آمریکا گفتند پیونگ‌یانگ وعده داده در جهت غیرهسته‌ای شدن حرکت کند.

اخبار مرتبط

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نارضایتی ترامپ از کره شمالی و لغو سفر پومپئو در ماه اوت