نیویورک درباره ادعای تخلفات مالیاتی ترامپ تحقیق می کند

چارلز هاردر، یکی از وکلای آقای ترامپ، گزارش نیویورک تایمز را "۱۰۰ درصد غلط و بسیار افتراآمیز" توصیف کرده است حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption چارلز هاردر، یکی از وکلای آقای ترامپ، گزارش نیویورک تایمز را "۱۰۰ درصد غلط و بسیار افتراآمیز" توصیف کرده است

اداره مالیات ایالت نیویورک می گوید این ادعای روزنامه نیویورک تایمز که دونالد ترامپ در گذشته به والدین خود برای فرارهای مالیاتی کلان کمک کرده است را بررسی می کند.

نیویورک تایمز سه شنبه (دوم اکتبر) در یک گزارش اختصاصی نوشت که دونالد ترامپ در دهه ۱۹۹۰ میلادی در "ترفندهای مالیاتی مشکوک" از جمله "موارد تقلب مسلم" دست داشته است.

دونالد ترامپ - که تا به حال از انتشار اظهارنامه های مالیاتی خود خودداری کرده است - همواره گفته که فردی خودساخته است. او می گوید سرمایه ابتدایی او یک میلیون دلار وام از پدرش (فرد ترامپ) بوده که اصل و بهره آن را به پدرش پس داده است.

این در حالیست که نیویورک تایمز می گوید دونالد ترامپ وامی به ارزش ۱۴۰ میلیون دلار امروز دریافت کرده بود که بخش اعظم آن را به پدرش پرداخت نکرده است.

چارلز هاردر، یکی از وکلای آقای ترامپ، گزارش نیویورک تایمز را "۱۰۰ درصد غلط و بسیار افتراآمیز" توصیف کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، هم طی یک بیانیه گفته است: "...مشاهده این حمله گمراه کننده روزنامه در حال شکست نیویورک تایمز علیه خانواده ترامپ غم انگیز است."

او افزود: "اداره مالیات آمریکا چند دهه پیش آن مبادلات مالی را بررسی و تایید کرد."

نیویورک تایمز پس از بررسی بیش از ۱۰۰ هزار سند گزارش داده که آقای ترامپ در مجموع مبلغی معادل ۴۱۳ میلیون دلار امروز از پدرش دریافت کرده بود.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: "آقای ترامپ وقتی سه ساله بود به ارزش امروزی دلار هر سال ۲۰۰ هزار دلار از امپراتوری (مالی) پدرش دریافت می کرد."

گزارش می افزاید: "او در سن هشت سالگی یک میلیونر بود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ در کنار پدرش فرد ترامپ

نیویورک تایمز می گوید که آقای ترامپ به فاصله بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی، سالانه معادل یک میلیون دلار امروز از پدرش دریافت می کرد؛ این رقم وقتی که او به چهل، پنجاه سالگی رسید به حدود پنج میلیون دلار در سال افزایش پیدا کرد.

نیویورک تایمز می گوید: "بیشتر این پول به آقای ترامپ رسید زیرا او به والدین خود کمک کرد که از پرداخت مالیات فرار بکنند. او و برادران و خواهرانش یک شرکت صوری تاسیس کردند تا پولی که به عنوان هدیه از والدین خود دریافت می کردند را پنهان بکنند."

نیویورک تایمز همچنین مدعی شده است که آقای ترامپ به پدرش کمک کرده بود تا با کم جلوه دادن ارزش واقعی املاک خود، میلیون ها دلار تخفیف مالیاتی بگیرد.

وکیل آقای ترامپ گفته است که او هیچ گونه نقشی در مورد اظهارنامه های مالیاتی نداشته است. او گفت این امور را "سایر اعضای خانواده ترامپ که متخصص امور مالیاتی نبوده اند" ترتیب می دادند و برای انجام آن از کارشناسان و حسابداران حرفه ای کمک می گرفتند.

رابرت ترامپ، برادر دونالد ترامپ، نیز گزارش نیویورک تایمز را رد کرده است.

این روزنامه می گوید که پدر و مادر آقای ترامپ (فرد و ماری) در مجموع بیش از یک میلیارد دلار به فرزندانشان منتقل کرده اند. نیویورک تایمز می گوید بنا بر نرخ مالیاتی آن زمان که ۵۵ درصد بوده، خانواده ترامپ باید ۵۵۰ میلیون دلار به دولت مالیات می داده است؛ ولی خانواده ترامپ در نهایت توانست بنا بر نرخ پنج درصد، حدود ۵۲ میلیون دلار مالیات بدهد.

نیویورک تایمز می گوید گزارش تحقیقاتی اش در پی بررسی بیش از ۲۰۰ اظهارنامه مالیاتی پدر آقای ترامپ و شرکت ها و نهادهای مالی نوشته شده است.

این روزنامه می گوید که اظهارنامه مالیاتی شخصی آقای ترامپ را ندیده است.

اداره مالیات ایالت نیویورک به بی بی سی گفته "در حال بررسی اتهاماتی است که در گزارش نیویورک تایمز آمده و همه راه های تحقیقاتی متناسب را به طور جدی دنبال می کند."

نیویورک تایمز می گوید موارد تخلفات مالیاتی منتسب به آقای ترامپ مشمول مرور زمان شده و نمی تواند به طرح اتهامات کیفری علیه وی منجر شود اما در صورت اثبات می تواند برای او یا خانواده اش مجازات مالی در پی داشته باشد.

اخبار مرتبط:

نیویورک تایمز: ممکن است آقای ترامپ دو دهه مالیات نداده باشد

رونمایی از طرح مالیاتی ترامپ، کاهش مالیات سرمایه‌گذاران