جمال خاشقجی، منتقد عربستان در استانبول 'ناپدید شد'

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور عرب و یکی از منتقدان سرسخت حکومت عربستان پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شده است.

آقای خاشقجی که با روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا همکاری می‌کند، بعد از ظهر روز سه‌شنبه دوم اکتبر (۱۰ مهر) وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است آقای خاشقجی "برای انجام کاری اداری وارد ساختمان کنسولگری عربستان شده و دیگر بیرون نیامده است".

این روزنامه آمریکایی افزوده است: "ما نمی‌دانیم که آیا او بازداشت شده یا مورد سوال قرار گرفته و چه زمانی آزاد خواهد شد."

نامزد آقای خاشقجی او را تا کنسولگری همراهی کرده اما اجازه ورود به او داده نشده است.

جمال خاشقجی تلفن همراه خود را به دلیل مقررات موجود به داخل کنسولگری نبرده است که این امر در بعضی از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها مرسوم است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی از دیروز تا کنون ناپدید شده است

بر پایه گزارش‌ها، آقای خاشقجی به خاطر دریافت اسنادی برای مجوز ازوداج به کنسولگری این کشور مراجعه کرده بود.

نامزد آقای خاشقجی گفت که تا نیمه شب مقابل در کنسولگری عربستان در استانبول منتظر بود، اما او برنگشت.

او به خبرگزاری رویترز گفت: "من نمی‌دانم که چه اتفاقی می‌افتد. نمی‌دانم آیا او در داخل ساختمان است یا این که او را به جایی دیگر انتقال دادند."

توران کیشلاکجی، یکی از دوستان این روزنامه‌نگار عرب، می‌گوید که پلیس از این موضوع آگاه شده است.

او افزود: "من صد در صد فکر می‌کنم که او درون ساختمان است."

در حالی که تاکنون اطلاعات قابل اطمینان در مورد ناپدید شدنش منتشر نشده است، در اطلاعیه‌ای در سایت خاشقجی آمده است: "جمال دستگیر شده است!"

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو مقام ناشناس ترکیه گفته‌اند که او هنوز در ساختمان کنسولگری قرار دارد. در همین حال، الجزیره گزارش داد که پلیس ترکیه جستجو برای نویسنده گمشده را آغاز کرده است.

عربستان سعودی هنوز بیانیه‌ای رسمی صادر نکرده است.

روابط میان ترکیه و عربستان سعودی در سال گذشته بر سر قطر تنش‌آلود شده است.

پس از آن که عربستان سعودی و چند کشور دیگر عرب به اتهام حمایت از تروریسم ارتباطات اقتصادی و دیپلماتیک خود با امارات قطع کردند، ترکیه به این کشور مواد غذایی فرستاد.

Image caption جمال خاشقجی چندین بار با بی‌بی‌سی از جمله برنامه به عبارت دیگر بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه کرده است

انتقاد شدید

آقای خاشقجی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد و منتقد سیاست‌های دولت عربستان سعودی است، به ویژه برنامه‌های اصلاحی شاهزاده محمد بن سلمان.

خاشقجی که قبلا سردبیر روزنامه الوطن و یک کانال تلویزیونی عربستان سعودی بود، در برنامه‌های بی‌بی‌سی درباره عربستان سعودی و خاورمیانه نیز همکاری داشت.

او به عنوان مشاور خانواده سلطنتی عربستان کار کرد و سال‌ها به عنوان یک فرد "خودی" حساب می‌شد.

او همچنین به خاطر ارتباط نزدیکش با اسامه بن لادن شناخته شده بود. او همراه با بن لادن در دهه ۱۹۸۰ به افغانستان سفر کرد. بعد از آن، او عملا ایدئولوژی‌‌های بن لادن را رد کرد و مدت‌ها قبل از حملات سال ۲۰۰۱ به آمریکا ارتباط خود را به او قطع کرده بود.

موضوعات مرتبط