پوتین جاسوس سابق روس را 'انسان پست' خواند

ولادیمیر پوتین حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای پوتین این بار نیز تاکید کرد که افراد مضنون در مسمومیت سرگی اسکریپال شهروندان عادی و غیرنظامی هستند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه سرگئی اسکریپال را، که مامور اطلاعاتی سابق روسیه بود و برای بریتانیا جاسوسی می‌کرد، "خائن" و "انسان پست" خواند.

آقای پوتین در سخنرانی خود از رسانه‌ها انتقاد کرد که با آقای اسکریپال "مثل نوعی فعال حقوق بشر" رفتار می‌کنند. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که آقای اسکریپال به کشور خود خیانت کرده است.

آقای اسکریپال و دختر او از حمله ای در شهر سالزبری بریتانیا جان به در بردند. بریتانیا می گوید این حمله را دو مامور سررویس اطلاعات نظامی روسیه انجام داده‌اند.

یک زن بریتانیایی نیز از مورد دیگری از مسمومیت درگذشت که پلیس بریتانیا این دو حمله را مرتبط خوانده است.

بیشتر بخوانید:

ماه گذشته آقای پوتین گفت دو مظنونی که به مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش در بریتانیا متهم شده‌اند، شهروندان عادی و غیرنظامی هستند، نه جنایتکار. او از آن ها خواست پا پیش بگذارند و روایت خودرا نقل کنند.

بعدا آنها با یکی از شبکه های تلویزیونی روسیه مصاحبه کردند.

آقای پوتین امروز چهارشنبه گفت او معتقد است که تمام "کمپاین اطلاعاتی" پیرامون آقای اسکریپال دامن زده شده و بهتر خواهد بود اگر هر چی زودتر خاتمه یابد.

سرهنگ سرگئی اسکریپال افسر اطلاعات ارتش روسیه در سال ٢٠٠٤ در روسیه به اتهام "خیانت به شیوه جاسوسی" بازداشت و زندانی شد.

مقامات او را متهم به جاسوسی دوگانه کردند که اسرار دولتی روسیه را به ام آی ۶، سازمان اطلاعاتی بریتانیا انتقال داده است.

در سال ٢٠١٠، روس‌ها او و چند جاسوس دیگر غرب را در مبادله با تعدادی جاسوس روسی در آمریکا آزاد کردند. آقای اسکرپپال و دخترش سپس در بریتانیا ساکن شدند.

روز ٤ مارس، سرگئی اسکریپال و دخترش که به شدت بیمار بودند روی یک نیمکت در خیابانی در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا یافت و به بیمارستان منتقل شدند. بررسی‌های بعدی نشان داد که این دو با سم نوویچوک مسموم شده‌اند. این دو چند هفته در بیمارستان بستری بودند اما از این حادثه جان به در بردند.

آقای پوتین روز چهارشنبه ادعاها در باره دست داشتن روسیه در مسمومیت آقای اسکریپال و دخترش را بار دیگر رد کرد.

موضوعات مرتبط