انتقاد جمهوری‌خواهان از ترامپ به علت مسخره‌کردن زن مدعی آزارجنسی

آقای ترامپ دیروز در می‌سی‌سی‌پی و در میتینگ هوادارنش سخن می‌گفت حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ دیروز در می‌سی‌سی‌پی و در میتینگ هوادارنش سخن می‌گفت

چند چهره برجسته جمهوری‌خواه از اظهارات روز گذشته دونالد ترامپ به شدت انتقاد کرده‌اند. آقای ترامپ دیروز بارها حافظه زنی که برت کاوانا، قاضی نامزد ورود به دیوان عالی را متهم به آزارجنسی کرده به طعنه زیر سوال برد.

امروز، چهارشنبه (سوم اکتبر) سناتور جف فلیک و سوزان کالینز که هر دو جمهوری‌خواه هستند و هنوز در رای اعتماددادن به آقای کاوانا مرددند اظهارات روز گذشته رئیس جمهوری را "ترسناک" و "به طور واضحی بد" ارزیابی کردند.

آقای ترامپ که روز سه‌شنبه در می‌سی‌سی‌پی و در میتینگ هواداران خودش سخن می‌گفت با طرح موضوع جنجال بر سر اتهام‌های جنسی برت کاوانا، قاضی که آقای ترامپ او را برای تصدی کرسی خالی دیوان عالی معرفی کرده، از کریستین بلاسی فورد به علت به یاد نیاوردن جزئیات انتقاد کرد و با تمسخر جملات خانم فورد را بارها تکرار کرد.

دکتر کریستین بلاسی فورد، روز پنجشنبه گذشته در برابر کمیته قضایی مجلس سنا حاضر شد و بعد از ادای سوگند به سوالات سناتورها پیرامون ادعایش پاسخ داد.

این استاد روانشناسی دانشگاه پالو آلتو کالیفرنیا مدعی است در سال ۱۹۸۲ زمانی که او و برت کاوانا در حومه شهر واشنگتن زندگی می‌کردند و هر دو محصل دبیرستانی بودند، در یک میهمانی دوستانه یکدیگر را ملاقات کرده‌اند و آنجا آقای کاوانا خانم فورد را به اتاقی برده و در حضور یکی از دوستانش سعی کرده لباس‌های خانم فورد را درآورد و خود را روی او انداخته است.

قاضی برت کاوانا که او هم روز پنجشنبه گذشته بعد از خانم فورد در برابر سناتورها سوگند یاد کرد و به سوالات آنها پاسخ داد، این اتهام و چند اتهام دیگری که ظرف یکی دو هفته گذشته علیه او مطرح شده را قویا رد می‌کند و معتقد است این یک سناریوی از پیش تنظیم شده به دست دموکرات‌ها برای "ترور شخصیت" او و ممانعت از رسیدنش به کرسی دیوان عالی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌های متعددی از مخالفان قاضی کاوانا تصمیم دارند فردا (پنحشنبه) در واشنگتن دی‌سی راهپیمایی کنند

دونالد ترامپ چه گفت؟

آقای ترامپ که هفته گذشته شهادت خانم فورد را "بسیار متقاعدکننده" ارزیابی کرده بود، روز گذشته و در بین هواداران پور شور خود از این که خانم فورد جزئیات واقعه را به یاد ندارد انتقاد کرد و به تمسخر گفت: "دایم می‌گوید یک لیوان آبجو بیشتر ننوشیده اما نه یادش هست که خانه محل واقعه کجا بوده... نه یادش هست که چه طور به آن میهمانی رفته... نه یادش هست چه طور از میهمانی برگشته... نه یادش مانده که اتاق طبقه بالا بود یا طبقه پایین... نه محله را یادش می‌آید... و با همه اینها می‌گوید فقط یک لیوان آبجو نوشیده بودم...."

در واکنش به این سخنان، جف فلیک، سناتور جمهوری‌خواه که رای مشروط او در کمیته قضایی سنا منجر به آغاز تحقیقات یک هفته‌ای اف‌بی‌آی درباره اتهام‌های جنسی قاضی کاوانا شد، در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی گفته: "این اظهارات در هیچ زمان و مکانی نباید بر زبان رانده شود."

"بحث درباره مساله‌ای به این حساسی آن هم در یک میتینگ سیاسی اصلا درست نیست. به هیچ وجه درست نیست. کاش این کار را نکرده بود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قاضی برت کاوانا و دکتر کریتسن بلاسی فورد هر دو پنجشنبه گذشته در سنا شهادت دادند

آقای فلیک یکی از سه جمهوری‌خواهی است که در رای مثبت دادن به نامزدی برت کاوانا ابراز تردید کرده‌اند و در صورت همراه نشدن آنها با دیگر جمهوری‌خواهان، آقای ترامپ باید به فکر معرفی کردن نامزد دیگری باشد.

سناتور سوزان کالینز، جمهوری‌خواه میانه‌رو ایالت مین هم که یکی دیگر از افراد مردد درباره صلاحیت قاضی کاوانا است امروز در واکنش به اظهارات آقای ترامپ گفته: "در یک کلام گفته‌های رئیس‌جمهوری غلط بود".

خانم کالینز هنوز درباره رای مثبت یا منفی دادن به نامزدی قاضی کاوانا اظهارنظر نکرده است.

واکنش‌های دیگر چه بوده؟

مایکل برومویچ، وکیل خانم فورد در واکنش به اظهارات آقای ترامپ آنها را "حمله‌ای زننده، شریر و خالی از مروت" نسبت به موکلش خوانده و گفته: "اصلا عجیب نیست که چرا دکتر فورد از شهادت علنی وحشت داشت و همچنین جای تعجب نیست که چرا سایر قربانیان آزارجنسی جرات لب گشودن ندارند؟"

چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا هم روز چهارشنبه (سوم اکتبر) ضمن محکوم کردن اظهارات آقای ترامپ آنها را "تمسخر مستقیم یک بازمانده آزارجنسی" توصیف کرد.

با وجود این، سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید امروز در جلسه مطبوعاتی روزانه خود با خبرنگاران گفت قبول ندارد که اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهوری روند کسب رای اعتماد برای قاضی کاوانا را دشوارتر بکند.

حق نشر عکس EPA
Image caption فارغ التحصیلان دانشگاه ییل که محل تحصیل قاضی کاوانا هم بوده دیروز علیه او در نیویورک تجمع کردند

دکتر فورد چه چیزی را به خاطر دارد؟

کریستین بلاسی فورد، روز پنجشنبه گذشته در برابر کمیته قضایی سنا گفت که به یاد دارد که خانه محل میهمانی در محله چِوی-چِیس شهر بتزدا در حومه شمالی واشنگتن دی‌سی بوده است.

همزمان در حالی که آقای ترامپ دیروز گفت خانم فورد به یاد ندارد که اتاق محل واقعه در کدام طبقه بوده، خانم فورد روز پنجشنبه تاکید کرد که او را به اتاق خوابی که در طبقه بالا بوده برده بودند.

او همچنین شهادت داد که قاضی کاوانا دستش را روی دهان اون گذاشته تا مانع از جیغ کشیدنش شود و به گفته او در حاشیه آن میهمانی در تابستان سال ۱۹۸۲، تلاش کرده که به او تجاوز کند.

البته او در جریان جلسه سنا گفت که نمی‌تواند همه جزئیات از جمله این که چه طور به آن میهمانی رفته بوده و چه طور از آنجا به خانه بازگشته را به یاد بیاورد.

کارشناسان می‌گویند فراموش کردن جزئیات سلسله‌وار یک حادثه برای کسانی که در آن دخیل بوده‌اند امر غیرمعمولی نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption تغییر قضات مجامع قضایی آمریکا به نفع محافظه‌کاران یکی از شعارهای اصلی دونالد ترامپ در زمان انتخابات بود

گزارش اف‌بی‌آی در یک نسخه ارایه خواهد شد

روز چهارشنبه در تحولی دیگر گزارش شد که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به دو سناتور کنگره خبر داده که نسخه نهایی گزارش خود را در یک نسخه تهیه و برای همه ۱۰۰ سناتور کنگره ارسال خواهد کرد و علاوه بر سناتورها کارمندان دفاتر آنها هم به این گزارش دسترسی خواهند داشت.

پس از شهادت خانم فورد و قاضی کاوانا، کمیته قضایی مجلس سنا برای رای‌گیری اولیه درباره صلاحیت قاضی کاوانا به رای نشست.

در آن رای‌گیری که روز جمعه گذشته انجام شد سناتور جف فلیک، جمهوری خواه، رای مثبت خود را که سرنوشت‌ساز هم بود مشروط به آن کرد که پیش از رای‌گیری نهایی در صحن سنا، اف‌بی‌آی مامور شود ظرف یک هفته به اتهام‌های جنسی قاضی کاوانا رسیدگی کند.

درخواستی که پس از موافقت رهبران جمهوری‌خواه سنا به کاخ‌سفید رفت و سپس با دستور مستقیم آقای ترامپ اف‌بی‌آی وارد قضیه شد.

موعد نهایی برای ارایه گزارش اف‌بی‌آی جمعه این هفته (دو روز دیگر) خواهد بود و انتظار می‌رود بلافاصله بعد از ارسال این گزارش مجلس سنا آماده رای‌گیری نهایی درباره نامزدی برت کاوانا شود.

موضوعی که باعث شده بود برخی از سناتورهای دموکرات این نگرانی را طرح کنند که اگر آنها به نسخه کامل گزارش اف‌بی‌آی دسترسی پیدا نکنند و یا زمان لازم برای خواندن آن پیش از رای‌گیری را پیدا نکنند، از نظر آنها "عدالت رعایت نخواهد شد".

نگرانی که اف‌بی‌آی اعلام کرده با ارسال یک نسخه‌ای گزارش برای همه سناتورها و کارمندان دفاتر آنها برطرف خواهد شد.

اخبار مرتبط