مرکل: آلمان و اسرائیل در قبال ایران هم‌نظرند، تفاوت در روش‌هاست

آنگلا مرکل و بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس EPA/ABIR SULTAN

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرد که با بنیامین نتانیاهو هم‌نظر است که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. اما روش‌های دو کشور برای رسیدن به این هدف یکی نیست.

خانم مرکل که به اسرائیل سفر کرده است، روز پنجشنبه چهارم اکتبر، ١٢ مهر در یک کنفرانس خبری همراه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: "ما کاملا متقاعد شده‌ایم و در اینکه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای باید هر کاری لازم است، انجام شود، کاملا با اسرائیل هم نظر هستیم. در روش‌های رسیدن به این هدف همیشه متحد نبوده‌ایم."

خانم مرکل همچنین حضور نظامی ایران در سوریه و لبنان را تهدیدی برای اسراییل دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم در این کنفرانس خبری از سیاست کشورهای اروپایی و آلمان برای پیروی نکردن از آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرد .

او گفت که اروپا نباید ایران را از نظر مالی تغذیه کند و همچنین هشدار داد که "تجاوزگری‌های ایران در اروپا" پس از برجام تشدید شده است و "میلیاردها دلار به ماشین جنگی رژیم ایران واریز شده است."

وزیران خارجه کشورهای باقیمانده در توافق هسته ای با ایران، برجام (آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه) که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده‌ بودند، در بیانیه ای اعلام کردند که تسهیلات مالی جدیدی را برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند.

در سفر صدراعظم آلمان که از غروب چهارشنبه آغاز شده بود، چند تن از وزیران و مقامات ارشد دولت آلمان خانم مرکل را همراهی می‌کردند.

سفر صدراعظم آلمان به اسرائیل در حالی صورت گرفته که دو طرف در مورد برخی مسایل از جمله نحوه برخورد با برنامه‌ هسته‌ای و سیاست منطقه‌ای ایران اختلاف نظر داشته و انتقاداتی را متوجه یکدیگر کرده‌اند.

'هیولای ایران'

روون ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، که میزبان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بوده است، خواهان فشار اتحادیه اروپا به ایران شده است.

آقای ریولین پیش از ضیافت نهار با خانم مرکل در سخنانی گفت: "چاره‌ای نداریم جز اینکه از اتحادیه اروپا بخواهیم در تصمیمش برای دور زدن تحریم‌ها علیه ایران بازنگری کند."

او گفته است: "الان همه باید در تحریم ایران متحد شویم، نه اینکه آنها را دور بزنیم. هیولای ایران باید گرسنگی بکشد، نه اینکه آن را تغذیه کنیم."

رئیس جمهور اسرائیل چنین کاری را "تنها روش رسیدن به ثبات در جهان و منطقه" خوانده است.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دونالد ترامپ تا چند هفته دیگر تحریم‌های نفتی و بانکی ایران را بازمی‌گرداند، اما اتحادیه اروپا و قدرت‌های اروپایی، از جمله آلمان، به دنبال مسیرهای برای نقل و انتقالات مالی با ایران، و حفظ برجام هستند.