اعتراض به روند بررسی کاوانا برای دیوان عالی آمریکا

تظاهرات معترضان به کاوانا در مقابل دیوان عالی آمریکا حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات معترضان به کاوانا در مقابل دیوان عالی آمریکا

با افزایش احتمال این‌که جمهوری‌خواهان سنای آمریکا به برت کاوانا برای تصدی کرسی خالی دیوان عالی رای دهند، صدها نفر از معترضان به محوطه کنگره و جلوی ساختمان دیوان عالی رفتند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در پی کناره‌گیری یکی از قاضی‌های دیوان عالی، برت کاوانا را برای تصدی این کرسی به سنا معرفی کرده است.

او برای رسیدن به این سمت به رای تایید سنا نیاز دارد.

با مطرح‌شدن ادعای چند زن که برت کاوانا را متهم می‌کنند در سال‌های خیلی قبل آنها را آزار جنسی داده است، روند بررسی او در کمیته قضایی سنا پیچیده شد.

از جمله کریستین بلازی فورد، استاد روان‌شناسی در یک دانشگاه در کالیفرنیا، که هفته پیش حاضر شد در جلسه علنی کمیته قضایی سنا شهادت دهد.

او مدعی است برت کاوانا در نوجوانی در حالی که مست بوده تلاش کرده به او تجاوز کند.

جمهوری‌خواهان در سنا اکثریت کافی برای تایید این قاضی را دارند.

اما با مطرح‌شدن اتهام‌ها، یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار آن شد که اف‌بی‌آی این ادعاها را بررسی کند.

بعد از فرصت چندروزه، با ارائه گزارش اف‌بی‌آی در این باره، سناتورهای جمهوری‌خواه گفتند که این گزارش برت کاوانا را از اتهام‌های آزار جنسی تبرئه می‌کند.

اما سناتورهای دموکرات که در اقلیت هستند می‌گویند فرصت پنج روزه برای این تحقیقات کافی نبوده و کاخ سفید هم این تحقیقات را محدود کرده است.

قرار است روز جمعه سنا برای ورود به مرحله رای‌گیری درباره برت کاوانا، جلسه داشته باشد و احتمالا روز شنبه رای‌گیری نهایی بشود.

روز پنج‌شنبه دو سناتور جمهوری‌خواه که رای‌شان برای تایید برت کاوانا ضروری بود، نشانه‌هایی از این بروز دادند که از تحقیقات اف‌بی‌آی راضی هستند.

این قاضی ۵۳ساله اگر از سنا رای بگیرد، برای تمام عمر می‌تواند روی کرسی دیوان عالی بنشیند.

چون گمان می‌رود قاضی کاوانا در رای‌هایش به سمت محافظه‌کاران تمایل نشان دهد، به این ترتیب اگر به این کرسی برسد محافظه‌کاران بر این عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا مسلط می‌شوند.

دیوان عالی آمریکا در مسائل مناقشه‌برانگیز امروز آمریکا حرف آخر را می‌زند؛ از جمله درباره سقط جنین، قوانین اسلحه، و قوانین انتخابات و رای‌گیری.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کریستین بلازی فورد (راست) مدعی اصلی اتهام آزار جنسی علیه برت کاواناست.

با افزایش احتمال رای‌آوردن برت کاوانا، هزاران نفر معترض که اغلب زنان بودند در واشنگتن پایتخت آمریکا تظاهرات کردند.

این راه‌پیمایی از جلوی دادگاه استیناف ناحیه‌ای راه افتاد که برت کاوانا در حال حاضر قاضی آن است.

این تظاهرات‌کنندگان در محله کنگره آمریکا که ساختمان دیوان عالی هم آن‌جاست، به هم پیوستند. آنها شعار می‌دادند: "کاوانا باید برود!"

بعد از آن‌که صدها نفر از معترضان در یکی از ساختمان‌های اداری سنا تحصن کردند، پلیس آنها را به صف کرد و بیرون کرد.

پلیس کنگره آمریکا گفته است که حدود ۳۰۰ نفر از این معترضان را بازداشت کرده و آنها را به "ازدحام، سد معبر، و ایجاد مزاحمت" متهم کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایمی شومر، کمدینی که رهبر اقلیت دموکرات در سنا از بستگانش است (در لباس سبز) در بین معترضان بود.

دموکرات‌ها که در اقلیت اند و امیدهای کم‌رنگی برای بازپس‌گیری اکثریت سنا در انتخابات ماه آینده دارند، از ابتدا با برت کاوانا برای رسیدن به دیوان عالی مخالفت کرده بودند.

با مطرح‌شدن ادعاهای آزار جنسی علیه این گزینه پیش‌نهادی دونالد ترامپ، دموکرات‌های سنا با قدرت بیشتری با او مخالفت کردند.

از آن سو جمهوری‌خواهان هم دموکرات‌ها را متهم می‌کنند که به‌هرحال مخالف این قاضی بوده‌اند و بدون تشریفات قضایی دارند درباره او و ادعاهای مطرح‌شده علیه او قضاوت می‌کنند.