قطع رابطه اوساکا و سان‌فرانسیسکو بر سر مجسمه بردگان جنسی

این مجسمه زنانی را نشان می‌دهد که به بردگی جنسی برای سربازان ژاپنی وادار می‌شدند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption این مجسمه زنانی را نشان می‌دهد که به بردگی جنسی برای سربازان ژاپنی وادار می‌شدند.

بعد از نصب مجسمه‌ای در سان‌فرانسیسکو آمریکا به نماد زنانی که در دوره جنگ جهانی دوم به بردگی جنسی برای سربازان ژاپنی وادار می‌شدند، شهر اوساکا ژاپن به ۶۰ سال خواهرخواندگی دو شهر پایان داد.

هیروفامی یوشیمورا، شهردار اوساکا، با اعلام این تصمیم گفت که مجسمه "زنان آسایش‌گر" در سان‌فرانسیسکو، "به رابطه مبتنی بر اعتماد این دو شهر پایان داد".

این اثر سه زن را نشان می‌دهد، یکی از کره، یکی از چین و یکی هم از فیلیپین، که پشت‌به‌پشت در یک دایره ایستاده‌اند و دست هم‌دیگر را گرفته‌اند.

برآورد می‌شود که ۲۰۰ هزار زن در روسپی‌خانه‌های ارتش ژاپن نگه‌داری می‌شدند.

نام این مجسمه که در سان‌فرانسیسکو نصب شده، "ستون قدرت زنان" است.

این مجسمه اول به طور خصوصی نمایش داده شد و بعد شهر سان‌فرانسیسکو درپاییز سال گذشته پذیرفت که آن را به نمایش عمومی بگذارد.

یک گزارش سازمان ملل می‌گوید بعضی از زنانی که آن‌زمان در روسپی‌خانه‌های ارتش ژاپن بودند، در اصل با وعده این‌که قرار است آشپز یا تمیزکار شوند، گول زده شدند تا به آن‌جا بروند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زن چهارم نماد نخستین زنی است که درباره آن وضعیت حرف زد.

شهردار اوساکا در نامه ۱۰صفحه‌ای درباره علت قطع روابط فرهنگی با سان‌فرانسیسکو گفته است که بخشی از "مشکل"، نوشته پای مجسمه است که به گفته او "ادعاهای غیرقطعی و یک‌طرفه را به عنوان واقعیت‌های تاریخی ارائه می‌کند".

لاندن برید، شهردار سان‌فرانسیسکو، در واکنش گفته است امکان ندارد روابط دو شهر بعد از "افزون بر ۶۰ سال" قطع شود.

او گفته است: "یک شهردار نمی‌تواند یک‌جانبه به رابطه‌ای پایان بدهد که بین مردم دو شهر است".

در این مجمسه هم‌چنین یک زن چهارم هم حضور دارد که کمی آن‌سوتر از مجسمه ایستاده است و نمادی از کیم هاک-سون است؛ نخستین زنی که از تجربه‌اش در دوره اشغال کره توسط ژاپن در جنگ جهانی دوم حرف زد.

در بیانیه شهردار سان‌فرانسیسکو آمده است که این مجسمه "نمادی از نبرد پیش روی همه زنانی است که وادار شده‌اند و وادار می‌شوند هراس بردگی و قاچاق جنسی را تحمل کنند."

موضوعات مرتبط