با حمایت چند سناتور ورود نامزد جنجالی دولت به دیوان عالی آمریکا هموار شد

برت کاونا حق نشر عکس Reuters
Image caption روند تایید صلاحیت برت کاوانا برای کرسی قضاوت در دیوان عالی آمریکا یکی از پرجنجال‌ترین نمونه‌ها در چند سال گذشته بوده است.

با حمایت چند سناتور آمریکایی، راه ورود برت کاوانا نامزد جنجالی دولت به دیوان عالی آمریکا هموار شده است.

سوزان کالینز و جو منچین دو سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات روز جمعه حمایت خود را از این قاضی آمریکایی اعلام کردند.

تایید آقای کاوانا دیوان عالی کشور، عالی‌ترین مرجع قضایی آمریکا را تحت کنترل محافظه‌کاران درخواهد آورد.

این دادگاه در مسائلی چون سقط جنین و مالکیت اسلحه حرف آخر را می‌زند.

آخرین رای‌گیری برای قطعی شدن حضور آقای کاوانا در دیوان عالی آمریکا قرار است روز شنبه برگزار شود.

قضاوت در دیوان عالی آمریکا مقامی برای همه عمر است.

چند ساعت پیش از اعلام حمایت این دو سناتور که پیشتر در صف مرددها بودند، سنای آمریکا با محدود کردن بحث در سنا راه را برای رای گیری نهایی بر سر صلاحیت او هموار کرد.

آقای کاوانا صبح جمعه در نخستین مرحله رای‌گیری در صحن علنی سنا با ۵۱ رای آری در برابر ۴۹ رای نه پیروز شد.

تنها سناتور جمهوری‌خواهی که در رای گیری روز جمعه برابر هم حزبی‌های خود ایستاد لیزا مورکوئسکی، سناتور ایالت آلاسکا بود.

او پس از پایان رای‌گیری و در حالی که هم حزبی‌هایش و دموکرات‌ها واکنش‌های متفاوتی به رای منفی او نشان دادند گفت از نظر او برت کاوانا فرد مناسبی برای نشستن بر کرسی قضاوت دیوان عالی نیست.

روند رسیدگی به این تایید صلاحیت طی دو هفته گذشته و پس از علنی شدن اتهام آزارجنسی علیه قاضی کاوانا به چالشی تاریخی کشیده شده بود.

اتهام اصلی علیه قاضی کاوانا را کریستین بلازی فورد، استاد روان‌شناسی در یک دانشگاه در شمال کالیفرنیا طرح کرد که هفته پیش حاضر شد در جلسه علنی کمیته قضایی سنا شهادت دهد.

او مدعی است برت کاوانا در نوجوانی و زمانی که هر دو آنها محصل دبیرستانی بودند در حالی که مست بوده، تلاش کرده به او تجاوز کند.

سناتورها چه می‌گویند؟

سناتور کالینز که جمهوری‌خواه است امید دموکرات‌ها برای پیروزی در رای‌گیری نهایی را به باد داد و به هم‌قطاران خود گفت باور ندارد که "اتهامات مطرح مانعی برای حضور آقای کاوانا در دیوان عالی آمریکا باشد."

این سناتور افزود "وقایع ارائه شده به این معنی نیست که پروفسور فورد در شب مورد نظر یا زمانی دیگر مورد آزار جنسی قرار نگرفته است."

سناتور منچین که تا چند هفته دیگر سرنوشتش برای تمدید دوره سناتوری به رای گذاشته خواهد شد دقایقی بعد از خانم کالینز به همکارانش در سنا گفت "قاضی کاوانا را قاضی باصلاحیتی دیده است که از قانون اساسی پیروی خواهد کرد و در پرونده‌های قضایی براساس حقایق پیش رویش قضاوت خواهد کرد."

واکنش‌ها

جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا و سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید هر دو در حساب‌های توییتری خود از خانم کالینز حمایت کرده‌اند.

با این‌همه سناتور منچین هدف انتقادات بسیاری بوده است.

گروه لیبرال پریاریتیز یو.اس.ای که برای نامزدهای دموکرات کمک مالی جمع‌آوری می‌کند بلافاصله اعلام کرده است که به کارزار انتخاباتی آقای منچین کمکی نخواهد کرد.

وقتی که سناتور منچین درحال گفتگو با خبرنگاران درباره تصمیمش بود معترضان در محوطه بیرونی سنا فریاد می‌کشیدند "شرم برتو!"

جن ساکی، مدیر سابق روابط‌عمومی کاخ سفید در دوره باراک اوباما نیز در پی موضع‌گیری سناتور کالینز در حساب توییتریش پرسید "چه کسی برای به چالش کشیدن کرسی ایالت مین در سال ۲۰۲۰ پا پیش بگذارد" و سوزان رایس سفیر سابق باراک اوباما در سازمان ملل متحد در حساب خود برای این کار ابراز آمادگی کرد.

خانم رایس کمی بعد نوشت این اظهارنظرش اعلام رسمی کارزار او برای سنا نیست بلکه بیشتر "از موضع خانم کالینز سرخورده است."

موضوعات مرتبط