ولیعهد عربستان: برای یافتن روزنامه‌نگار ناپدید شده کنسولگری ما را بازرسی کنید

از سرنوشت جمال خاشقجی خبری در دست نیست حق نشر عکس EPA
Image caption از سرنوشت جمال خاشقجی خبری در دست نیست

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفته است ترکیه می‌تواند ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را برای یافتن روزنامه‌نگار منتقد ناپدید شده مورد بازرسی قرار دهد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس منتقد دولت عربستان، از روز سه‌شنبه (۲ اکتبر) که وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد، ناپدید شده است.

مقام‌های عربستان می‌گویند او از این ساختمان خارج شده است.

ولیعهد عربستان به بلومبرگ گفته است به ترکیه اجازه خواهد داد تا ساختمان کنسولگری را مورد جست‌و‌جو قرار دهد.

آقای خاشقجی برای کارهای اداری به این کنسولگری رفته بود و از آن زمان تاکنون خبری از وی در دست نیست.

مقام‌های ترکیه روز چهارشنبه گفتند که به گمان آنها این روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان سعودی کماکان در داخل ساختمان کنسولگری است.

به دنبال ناپدید شدن آقای خاشقجی، وزارت امور خارجه ترکیه سفیر عربستان سعودی را احضار کرد و خواهان توضیح دولت عربستان در این باره شد.

وزارت امور خارجه آمریکا هم درباره امنیت او ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه‌نگار ۵۹ ساله سعودی پس از انتقاد از سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی این کشور را ترک کرد.

هنگامی که خبرنگار بلومبرگ از محمد بن سلمان درباره این که آیا آقای خاشقجی در عربستان با اتهاماتی رو‌به‌رو است، پاسخ روشنی نداد.

چرا جمال خاشقجی به کنسولگری رفت؟

جمال خاشقجی به کنسولگری رفت تا مدرکی دال بر جدایی از همسر سابقش دریافت کند تا بتواند با خدیجه، نامزد ترک خود ازدواج کند.

یک مقام عربستان سعودی روز چهارشنبه تائید کرد که آقای خاشقجی برای کارهای اداری به کنسولگری وارد شده بود اما افزود او "پس از مدت کوتاهی ساختمان را ترک کرد."

حق نشر عکس EPA
Image caption خدیجه، نامزد جمال خاشقجی روز گذشته، یازده مهر جلوی در کنسولگری در استانبول منتظر او بود

خدیجه گفته است جمال خاشقجی از این که مجبور بود به کنسولگری برود، "ناراحت و عصبی" بود.

در هنگام ورود، به آقای خاشقجی گفته شد تلفن موبایل خود را تحویل دهد، اقدامی که در شماری از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها انجام می‌شود. خدیجه گفته است تلفن نامزدش پیش او است و آقای خاشقجی به او گفت در صورتی که از کنسولگری برنگشت با یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، تماس بگیرد.

خدیجه گفته است او از ساعت یک بعد از ظهر تا بعد نیمه‌شب جلوی کنسولگری منتظر ماند و خروج نامزدش را ندید. او روز بعد پس از بازگشایی کنسولگری برگشت و باز منتظر ماند.

جمال خاشقجی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و یک شبکه تلویزیونی سعودی بوده که تنها برای مدت کوتاهی فعال بود. او برای سال‌ها به خاندان حاکم در عربستان نزدیک بوده و مشاور چندین مقام ارشد سعودی بوده است.

پس از آن که چندین تن از دوستان او بازداشت شدند، ستون او در روزنامه الحیات لغو شد و گفته شده که به او هشدار داده شده بود دیگر توییت نکند. او سپس از عربستان خارج شد و به آمریکا رفت و از آنجا برای واشنگتن پست نوشت و در شبکه‌های تلویزیونی عربی و غربی به عنوان کارشناس حاضر شد.

جمال خاشقجی در سپتامبر امسال در روزنامه واشنگتن پست نوشت: "من خانه‌ام، خانواده‌ام و شغلم را ترک کرده‌ام و صدایم را بلند می‌کنم و کاری غیر از این، خیانت به افرادی خواهد بود که در حال پژمردن در زندان هستند. من موقعی که خیلی‌ها نمی‌توانند حرف بزنند، حرف می‌زنم."

موضوعات مرتبط