نامزد دونالد ترامپ برای دیوان عالی از سنا رای اعتماد گرفت

فرآیند تایید صلاحیت برت کاوانا به طور تاریخی مناقشه برانگیز شد حق نشر عکس Reuters
Image caption فرآیند تایید صلاحیت برت کاوانا به طور تاریخی مناقشه برانگیز شد

برت کاوانا، نامزد معرفی شده از سوی دونالد ترامپ برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی از مجلس سنا رای اعتماد گرفت. جلسه نهایی رای‌گیری در این باره بارها با فریاد معترضان انتخاب آقای کاوانا مختل شد. معترضان تایید آقای کاوانا را "بی‌اهمیتی به قربانیان آزار جنسی" تعبیر می‌کنند.

روند رسیدگی به این تایید صلاحیت طی دو هفته گذشته و پس از علنی شدن اتهام آزارجنسی علیه قاضی کاوانا به چالشی تاریخی کشیده شده بود.

در نهایت ۱۰۰ سناتور کنگره آمریکا عصر شنبه (ششم اکتبر) دور هم آمدند و با ۵۰ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف آقای کاوانا را به عنوان قاضی‌القضات دیوان عالی این کشور تایید کردند.

رای نهایی امروز در حالی ۵۰ به ۴۸ به اتمام رسید که دیروز رای نهایی ۵۱ به ۴۹ به نفع موافقان آقای کاوانا بود اما امروز یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه که دیروز آری بود به علت حضور در مراسم ازدواج دخترش در رای گیری شرکت نکرد و همزمان لیزا مرکوئسکی، سناتور اهل آلاسکا که برخلاف هم حزبی‌هایش رای منفی داده بود هم به احترام غیبت یک رای آری، با وجود حضور در سنا از رای دادن امتناع کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که امروز برای حضور در یک میتینگ انتخاباتی از پایتخت خارج شده لحظاتی پس از تایید صلاحیت قاضی کاوانا در مجلس سنا در توییتر واکنش نشان داد و نوشت:

"من به سنا به علت انتخاب یک نامزد فوق‌العاده، قاضی برت کاوانا، برای ورود به دیوان عالی، ستایش می‌کنم و تبریک می‌گویم. تا ساعتی دیگر من حکم او را امضا خواهم کرد و او رسما سوگند یاد خواهد کرد. بسیار خوشحال کننده است."

قرار است آقای کاوانا شامگاه همین امروز با ادای سوگند رسنا این پست را که دائم العمر است تحویل بگیرد و احتمالا از روز دوشنبه برنهمین کرسی دیوان عالی که پس از اعلام بازنشستگی قاضی آنتونی کندی خالی شده بود بنشیند.

امروز (شنبه ششم اکتبر) هم چون دو روز گذشته صدها معترض به انتخاب آقای کاوانا در بیرون کنگره آمریکا تجمع کردند و همزمان با رای‌گیری نهایی فریاد اعتراض می‌کشیدند.

ریاست جلسه امروز رای گیری بر عهده مایک پنس، معاون دونالد ترامپ بود که ناچار شد بارها از نگهبانان خواست تا نظم را به صحن سنا بازگردانند.

فریاد معترضانی که "شرم‌تان باد" سر داده بودند و گزارش شده که هفت تا هشت نفر از آنها موفق شده بودند به نزدیکی صحن برسند، فضای رای‌گیری نهایی را ملتهب کرده بود و آقای پنس بارها ناچار به توقف شد.

اتهام اصلی علیه قاضی کاوانا را کریستین بلازی فورد، استاد روان‌شناسی در یک دانشگاه در شمال کالیفرنیا طرح کرد که هفته پیش حاضر شد در جلسه علنی کمیته قضایی سنا شهادت دهد.

او مدعی است برت کاوانا در نوجوانی و زمانی که هر دو آنها محصل دبیرستانی بودند در حالی که مست بوده، تلاش کرده به او تجاوز کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کاوانا با اختلاف بسیار ناچیزی و تنها با یک رای بیشتر موفق به کسب رای اعتماد سنا شد

این موضوع که به شهادت علنی خانم فورد و قاضی کاوانا در برابر سناتورهای کمیته قضایی مجلس سنا هم ختم شد در یک هفته گذشته در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته بود و باعث اختلاف نظر عمیق میان مردم این کشور شده بود.

این قاضی ۵۳ ساله تمام عمر می‌تواند روی کرسی دیوان عالی بنشیند.

بر اساس سابقه قضاوت‌های برت کاوانا و اظهارات او در گذشته، گمان می‌رود قاضی کاوانا در رای‌هایش به سمت محافظه‌کاران تمایل نشان دهد، به این ترتیب اکنون محافظه‌کاران بر این عالی‌ترین نهاد قضایی آمریکا مسلط می‌شوند.

دیوان عالی آمریکا در مسائل مناقشه‌برانگیز امروز آمریکا حرف آخر را می‌زند؛ از جمله درباره سقط جنین، قوانین اسلحه، و قوانین انتخابات و رای‌گیری.

اخبار مرتبط

موضوعات مرتبط