جلسه اول دادگاه سارا نتانیاهو برگزار شد

sara netanyahu حق نشر عکس EPA
Image caption سارا نتانیاهو در حال ورود به دادگاه

سارا نتانیاهو، همسر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، امروز برای اولین بار در جلسه تفهیم اتهام در بیت‌المقدس حاضر شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، خانم نتانیاهو متهم است که از رستوران‌های ممتاز بیت‌المقدس برای اقامتگاه نخست وزیر اسرائیل غذا سفارش داده و هزینه آن را از اموال عمومی پرداخته است.

بر اساس کیفر خواست، خانم نتانیاهو و یک دستار ارشد دفتر نخست وزیری، بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ صد هزار دلار از بیت‌المال را به سرآشپزها و گارسون‌های رستوران‌های درجه یک پرداخته و از این رو به فساد مالی و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم شده است.

بر اساس مدارک دادگاه همسر ۵۹ ساله نخست وزیر اسرائیل متهم است که از کارکنان خواسته بوده حضور یک سرآشپز را در بین کارکنان اقامتگاه نخست وزیر مخفی نگه دارند و هزینه‌های آن را هم به نحوی موجه جلوه دهند.

به نوشته روزنامه هاآرتص، خانم نتانیاهو این اتهام‌ها را رد کرده و حاضر نشده که ارتکاب جرم را بپذیرد و هزینه‌ها را بازپرداخت کند و در عوض آن دادستان‌ها در مجازاتش تخفیف قائل شوند.

وکلای خانم نتانیاهو در بیانیه‌ای که پیش از جلسه استماع منتشر کردند نوشتند که "برای اولین بار در تاریخ همسر رهبر کشور به دلیل سفارش پاستا و غذا از بیرون متهم شده" و چنین اتهاماتی هیچ مبنای حقوق ندارد.این جلسه استماع به جنجال‌هایی دامن زده که خود نخست وزیر اسرائیل درگیر آن است و پلیس این کشور درباره چندین پرونده فساد مالی او در حال تحقیق است.

پلیس اسرائیل از دستگاه قضایی خواسته نخست وزیر به ارتشا، فساد مالی و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم شود.

پلیس آقای نتانیاهو را به دریافت هدایای گرانقیمت از ثروتمندان متهم کرده و اینکه در ازای انتشار گزارش‌های مثبت در یک روزنامه، توزیع روزنامه رقیب را محدود کرده است.

آقای نتانیاهو هر گونه تخلفی را تکذیب کرده و دادستان کل این کشور هنوز تصمیم نگرفته او را متهم کند یا نه.

در سال ۲۰۱۳ هم انتشار خبری در رسانه‌های اسرائیل باعث جنجال شد که آقای نتانیاهو دستور داده بوده برای سفرش به بریتانیا، یک اتاق خواب ۱۲۷ هزار دلاری در هواپیمایش تعبیه شود.