توافق اصولی آمریکا و کره شمالی برای دیدار دوم سران دو کشور

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبران آمریکا و کره شمالی دفعه قبل برای نخستین بار در ماه ژوئن (خرداد) امسال در سنگاپور دیدار کردند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، موافقت کرده اند که رهبران دو کشور دیدار دوم خود را "در اسرع وقت" برگزار بکنند.

آقای پمپئو روز یکشنبه (هفت اکتبر) پس از گفتگو با کیم جونگ اون از پیونگ یانگ به سئول، پایتخت کره جنوبی، سفر کرد. او دیدار سه ساعته خود با رهبر کره شمالی را "خوب"، "سازنده" و "گامی به جلو" در راستای هدف خلع سلاح هسته ای توصیف کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال افزود که اقدامات بیشتری باقی مانده که باید انجام بشود. آقای پمپئو در سئول، با مون جی‌ این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، دیدار و گفتگو کرده است.

هم زمان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در شبکه توییتر نوشته است که چشم انتظار دیدار مجدد با کیم جون اون در "آینده نزدیک" است.

وزیر امور خارجه آمریکا کمی پس از ورود به کره شمالی، عکسی از خودش توییت کرد که نشان می داد با کیم جونگ اون در حال قدم زدن است.

حق نشر عکس US State Department, Twitter
Image caption دیدار تازه وزیر امور خارجه آمریکا و رهبر کره شمالی

او پیش از سفر به کره‌شمالی اظهار امیدواری کرده بود که در این سفر تاریخ و محل دومین دیدار سران دو کشور مشخص بشود. بنا بر بیانیه روز یکشنبه وزارت امور خارجه، دو طرف در این دیدار، "گزینه های بهبود یافته ای" را در مورد تاریخ و مکان دیدار دوم ارائه کرده اند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، همچنین گفته است که کره شمالی از بازرسان برای بازدید از مرکز آزمایش هسته ای پونگی‌ری دعوت کرده است تا برچیده شدن غیرقابل بازگشت آن تایید بشود. او در این خصوص جزئیاتی ارائه نکرد.

دونالد ترامپ حدود دو هفته پیش گفته بود که برنامه دیدار دوم وی با کیم جونگ اون "خیلی زود" اعلام خواهد شد. رهبران آمریکا و کره شمالی دفعه قبل برای نخستین بار در ماه ژوئن (خرداد) امسال در سنگاپور دیدار کردند.

دونالد ترامپ می گوید که برای برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی شتابی ندارد اما تحریم‌های تجاری و اقتصادی علیه تا زمان تحقق غیراتمی شدن آن کشور برجای خواهد ماند.

اخبار مرتبط:

+ ترامپ از برنامه دیدار دوم با رهبر کره شمالی در آینده نزدیک خبر داد

+ کاخ سفید در تدارک دومین دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون است

+ آمریکا 'آماده از سرگیری مذاکرات با کره شمالی است'

+ جشن هفتادسالگی کره شمالی 'بدون موشک بالستیک' برگزار شد