انتخابات برزیل با پیروزی نامزد راست افراطی به دور دوم کشیده شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژایر بالسونارو (چپ) و فرناندو حداد، نامزد حزب کارگر

ژایر بالسونارو، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل۴۷ درصد آرا را کسب کرده است. رقیب اصلی او فرناندو حداد، نامزد حزب کارگر، ۲۸ درصد آرا را به دست آورده است.

این دو حالا باید در دور دوم انتخابات در روز ۲۸ اکتبر امسال شرکت بکنند زیرا به حد نصاب ۵۰ درصد نرسیده اند.

در این انتخابات همچنین همه اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا برگزیده می شوند.

ژایر بالسونارو روز یکشنبه (هفت اکتبر) ابراز امیدواری کرده بود که در دور اول پیروز بشود. او گفت: "اگر خدا بخواهد، ما امروز کار را تمام خواهیم کرد."

این افسر سابق ارتش - که به دونالد ترامپ برزیل شهرت یافته است - وعده داده که میزان بالای جرم و جنایت را کاهش بدهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات امسال برزیل یک کارزار به شدت جنجالی و دو قطبی بوده است

بیشتر بخوانید:

روز یکشنبه بیرون بسیاری از مراکز رای گیری صف های طولانی مردم گزارش شد. حدود ۱۵۰ میلیون شهروند برای رای دادن واجد شرایط هستند.

در هفته‌های اخیر، آقای بالسونارو و طرفدارانش علیه حزب کارگر و رئیس‌جمهوری سابق لولا داسیلوا (که به ۱۲ سال زندان به جرم فساد مالی محکوم شد) حملات شدیدی به راه انداختند.

او حزب کارگر را "بزرگ‌ترین دار‌و‌دستهٔ خلاف‌کار و مجرم" در تاریخ برزیل می‌نامد که "در آستانهٔ نابودی" قرار دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ژایر بالسونارو با اینکه از سال ۱۹۹۱ نمایندهٔ مجلس بوده است اما فردی خارج از دنیای سیاست به شمار می‌رود

سیاستمداری جنجالی

دلسردی از سیاست‌های مرسوم و واکنش در برابر چهارده سال حکمرانی چپ‌ها، باعث محبوبیت نامزد راست‌گرای افراطی، ژایر بالسونارو و پیشتازی او در انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل شده است.

آقای بالسونارو، افسر سابق ارتش مدام در حسرت دوران حکومت نظامیان در این کشور است و ارتباط نزدیکی با کلیسا‌های انجیلی دارد. او با وعده "نظم و قانون"، در کشوری که هنوز با رکود اقتصادی و سرخوردگی‌های ناشی از فساد و رسوایی‌های پی‌در‌پی دست ‌به گریبان است، تلاش می‌کند تا رأی‌دهنگان را به سوی خود جلب کند.

او به عنوان فردی نژاد‌پرست، همجنس‌گرا‌‌ستیز و زن‌ستیز شناخته شده است و هیچ احترامی برای نزاکت سیاسی قائل نیست، هرچند خودش همه اینها را رد می‌کند.

اما شهرت او به عنوان فردی که خارج از دنیای سیاست بوده است، با اینکه از سال ۱۹۹۱ نمایندهٔ مجلس بوده است، در پیروان و طرفدارانش نوعی تب‌و‌تاب فرقه‌ای و مذهبی ایجاد کرده است.

اخبار مرتبط:

موضوعات مرتبط