رهبر گروه انصار اسلام در لیبی دستگیر شد

حق نشر عکس LNA
Image caption به گزارش خبرگزاری رویترز، "ارتش ملی لیبی" قصد دارد که هشام عشماوی را به دولت مصر تحویل بدهد

هشام عشماوی، شهروند مصر و رهبر گروه تندروی انصار اسلام، در بندر درنه لیبی دستگیر شده است.

این افسر سابق ارتش مصر متهم است که در چند حمله مرگبار از جمله به ماموران پلیس در سال گذشته و نیز در ترور نافرجام محمد ابراهیم، وزیر کشور وقت این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی دست داشته است.

"ارتش ملی لیبی" - که بخش های وسیعی از شرق لیبی را کنترل می کند - روز دوشنبه (۸ اکتبر) اعلام کرد که هشام عشماوی در زمان دستگیری جلیقه انفجاری بر تن داشت و موفق به منفجر کردن آن نشد.

گفته می شود که عشماوی پس از قطع رابطه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، رئیس گروه انصار اسلام بوده است که با القاعده ارتباط دارد.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی رهبر لیبی در سال ۲۰۱۱ میلادی این کشور دچار هرج و مرج سیاسی است.

"دولت پیمان ملی" که در طرابلس، پایتخت، مستقر است از سال ۲۰۱۶ میلادی برای جلب نظر گروه های مختلف شبه نظامی و سیاستمداران تلاش کرده اما "ارتش ملی لیبی" تحت هدایت ژنرال حفتر از شناسایی "دولت پیمان ملی" خودداری کرده است.

"ارتش ملی لیبی" در ماه ژوئن امسال اعلام کرد که کنترل شهر درنه را در دست گرفته است، هرچند با مقاومت های پراکنده شبه نظامیان اسلامگرایان رو به روست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، "ارتش ملی لیبی" قصد دارد که هشام عشماوی را به دولت مصر تحویل بدهد.

مصر با "ارتش ملی لیبی" رابطه نزدیکی دارد و در گذشته در حمایت از عملیات نیروهای آن علیه شبه نظامیان اسلامگرا اهدافی را در درنه بمباران کرده است.

موضوعات مرتبط