عادل عبدالمهدی سایتی را برای متقاضیان عضویت در کابینه عراق به راه انداخت

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق حق نشر عکس EPA
Image caption عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق تا اول نوامبر فرصت دارد تا کابینه خود را معرفی کند

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، وب سایتی را راه‌اندازی کرده است تا عراقی‌های متقاضی بتوانند برای پست‌های وزارت در کابینه آینده او ثبت نام کنند.

آقای عبدالمهدی در بیانیه‌ای که در فیسبوک خود منتشر کرده از کلیه کسانی که "تجربه و تخصص و سابقه کاری" دارند خواست که پا پیش بگذارند.

متقاضیان تا روز پنجشنبه مهلت دارند که سابقه کاری و مدارک مربوط را از طریق این سایت ارائه دهند و ثبت نام کنند.

هفته گذشته آقای عبدالمهدی مسئول تشکیل یک دولت جدید در عراق شد.

این سیاستمدار مسلمان شیعه که دکتری اقتصاد دارد و پیش از این معاون رئیس جمهور، وزیر نفت و وزیر دارایی بوده است، از طرف دو گروه شیعه که اکثریت کرسی‌های پارلمان عراق را در انتخابات ماه مه گذشته کسب کرده بودند، به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شد.

آقای عبدالمهدی باید بر روند بازسازی عراق از ویرانه‌های حاصل چهار سال جنگ علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی، (داعش )نظارت کند.

ده‌ها هزار خانه و محل کسب در اثر این جنگ ویران شده و بیش از سه میلیون نفر از مردم عراق بیجا شده‌اند.

او باید پس از چهار سال نبرد علیه گروه جهادی های اسلامی، نظارت بر بازسازی عراق را نظارت کند.

آقای عبدالمهدی در فیسبوک خود نوشت که تصمیم به باز کردن یک سایت برای استخدام وزرای کابینه پس از آن بوده که "با درخواست‌های زیادی برای دیدار مستقیم برای تبریکات و ارائه برنامه‌ها و نظرات و همچنین درخواست‌ها برای پست‌های وزارت" رو به رو شده است.

در این وب‌سایت به نشانی Iraqcabinet۲۰۱۸.com آمده است که زنان و مردانی که "شرایط مشخص شده در قانون اساسی را دارا هستند تا ساعت ۱۶ روز پنجشنبه آینده فرصت دارند تا فرم درخواست خود را در سایت ثبت کنند.

یک هفته پیش پارلمان عراق برهم احمد صالح، سیاست‌مدار کرد را به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور انتخاب کرد. آقای صالح بلافاصله، عادل عبدالمهدی، را مسئول تشکیل کابینه کرد.

تشکیل دولت جدید در این کشور به دلیل اختلاف بر سر نتایج انتخابات مه (خرداد) در عراق، ماه‌هاست که به تعویق افتاده است.

موضوعات مرتبط