چین مبارزه با استفاده از مواد غذایی حلال را شدت بخشید

حق نشر عکس AFP
Image caption برگزاری نماز عید فطر در سین‌کیانگ - دولت چین به سرکوب اقلیت مسلمان به خصوص مسلمانان اویغور متهم شده است

حزب حاکم کمونیست با هدف جلوگیری از گرایش‌های دینی و "نفوذ افراطگرایی" در منطقه مسلمان‌نشین چین برنامه مبارزه با استفاده از مواد غذایی حلال در میان مسلمانان این کشور را آغاز کرده و دولت چین "قانون استفاده از اردوگاه‌های بازآموزی عقیدتی" را در این منطقه به اجرا گذاشته است.

در جلسه شعبه حزب کمونیست در استان مسلمان نشین سین‌کیانگ که در ارومجی، مرکز این استان تشکیل شده بود، از اعضای حزب خواسته شد تا سوگند یاد کنند به "مبارزه‌ای قاطع علیه گسترش استفاده از اقلام حلال" مبادرت کنند تا به این وسیله "مانع از نفوذ اسلام در زندگی لائیک مردم و گسترش افراط‌‌‌‌ گرایی" شوند.

این تصمیم طی اطلاعیه‌ای در وبسایت شعبه حزبی منتشر شده است.

استان سین‌کیانگ محلی زندگی اقلیت مسلمانان اویغور است و دولت مرکزی چین برخی گروه‌های مدافع حقوق مسلمانان را به گرایش‌های تجزیه‌طلبانه، مخالفت با حکومت کمونیستی، گرایش به سیاسی کردن دین و ارتباط یا همدلی با اسلامگرایان تندرو متهم می‌کند. در مواردی اعضای این گروه‌ها به دست زدن به اقدامات خشونت‌آمیز هم متهم شده‌اند.

روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز چاپ چین روز چهارشنبه، ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) در مطلبی نوشت که "این خواسته که باید همه چیز حلال باشد" صرفا باعث تشدید خصومت علیه مذهب و نفوذ اسلام در زندگی مردم شده است.

به عنوان بخشی از مبارزه علیه استفاده از مواد غذایی حلال، دادستان ارومجی که از مسلمانان ایغور است، مقاله‌ای منتشر کرده و در آن نوشته است که "لزومی ندارد که به خاطر من، یک رستوران حلال ایجاد کنید." حزب کمونیست هم در اطلاعیه خود گفته است که کارکنان دولت نباید در مورد خورد و خوراک خود "مساله" داشته باشند تا بتوانند از هرنوع خوراکی که در رستوران محل کارشان تهیه می‌شود استفاده کنند.

+ هفت دانشجو در ارتباط با پژوهشگر محبوس ایغور 'محاکمه' می‌شوند

+ دیده‌بان حقوق بشر: چین اقلیت‌های مذهبی را عملا ممنوع‌الخروج کرده است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبادت مسلمانان در مسجدی در پکن - دولت چین از نزدیک مراسم دینی را زیر نظر دارد

اعلامیه حزب کمونیست شعبه سین‌کیانگ تاکید کرده است که کارکنان دولت و اعضای حزب باید "با قوت به اصول مارکسیسم-لنینیسم معتقد باشند و نه اصول دینی، و لازم است که در مجامع عمومی به زبان چینی ماندرین صحبت کنند." چینی ماندرین زبان رسمی چین است.

همزمان، دولت مرکزی چین قانون استفاده از "اردوگاه‌های بازآموزی عقیدتی" در استان سین‌کیانگ را تصویب کرده است. دولت چین هدف از این اقدام را "ایجاد تحول" در افرادی عنوان شده که "تحت تاثیر افراطگرایی دینی" قرار گرفته‌اند. در مصوبه استفاده از این اردوگاه‌ها آمده است که هدف دولت "قراهم کردن امکان کسب آموزش‌های حرفه‌ای و همچنین اصلاح رفتار متخلفان از طریق بازپروری عقیدتی" است.

به گفته سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، دولت چین به سرکوب مستمر و سازمان‌یافته اقلیت مسلمانان اویغور ادامه می‌دهد و در حال حاضر، بیش از یک میلیون مسلمان چینی، که بسیاری از آنان از اقلیت اویغور هستند، به اتهامات سیاسی در زندان‌های چین به سر می‌برند.

نحوه برخورد دولت چین با مسلمانان و محدودیت‌هایی که برای آنان ایجاد کرده با واکنش تند گروه‌های مدافع حقوق بشر و شماری از دولت‌های خارجی مواجه شده است. دولت چین اتهام سرکوب مستمر و نقض حقوق مسلمانان را تکذیب کرده و گفته است که اقدامات آن صرفا متوجه حامیان افراطگرایی و "تجزیه‌طلبی" در این کشور بوده است.

براساس قانون اساسی چین، شهروندان این کشور "رسما" آزاد هستند از دین مورد نظرشان پیروی و به آداب و مناسک دینی خود عمل کنند اما در عمل افراد متدین از نزدیک زیر نظر قرار دارند و دولت همواره کوشیده است مراسم دینی را کاملا کنترل کند.

در ماه اوت سال جاری، حزب کمونیست چین مقررات مربوط به اعتقادات دینی اعضای خود را اصلاح و اعلام کرد که دارندگان اعتقادات دینی با تنبیه و اخراج از حزب مواجه خواهند شد.

نظام سیاسی جمهوری خلق چین رسما یک نظام "چندحزبی" است اما احزاب دیگر زیر نظر و تابع حزب کمونیست هستند که حزب همیشه حاکم در این کشور است. نهادهای عمده دولتی در دست اعضای حزب است و معمولا اعضای ارشد حزب همزمان سمت‌های اصلی را در دولت در اختیار دارند.

موضوعات مرتبط