طوفانی بی سابقه شمال غربی فلوریدا را درنوردید

Storm damage in Panama City, Florida. Photo: 10 October 2018 حق نشر عکس AFP/Getty Image
Image caption پاناما سیتی در شمال غربی فلوریدا شاهد خسارات گسترده بود

قوی ترین توفانی که تاکنون در بخش شمالی غربی فلوریدا روی داده باعث سیل در شهرهای ساحلی، زیر آب رفتن خانه ها و شکستن درختان شده است.

توفند موسوم به "مایکل" با بادهایی به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت از فلوریدا گذشته و وارد ایالت جورجیا شده است. سرعت توفان هنگام ورود به فلوریدا بیش از این گزارش شده بود.

این توفان چنان قوی است که علیرغم عبور از فراز خشکی همچنان یک توفند (هاریکین) درجه سه طبقه بندی می شود.

قدرت گرفتن ناگهانی این توفان خیلی از مقام ها را غافلگیر کرده بود.

آب های غیرعادی گرم در خلیج مکزیک باعث سوخت‌رسانی به این توفان شد که یکشنبه به عنوان یک توفان استوایی شکل گرفته بود. "مایکل" تا سه شنبه یک توفند درجه دو بود و ظرف دو روز تا چهارشنبه به توفانی درجه چهار بدل شد.

این توفان پیشتر در آمریکای مرکزی باعث مرگ ۱۳ نفر شد اما در آمریکا تاکنون فقط مرگ یک نفر در اثر سقوط درختی روی یک خانه گزارش می شود.

این توفان باعث قطع برق ۲۵۰ هزار خانه و کسب و کار شده است.

دنیس فلتگن از مرکز ملی توفند آمریکا در میامی در فیسبوک نوشت: "وارد حیطه تازه ای شده ایم. در رکوردهای تاریخی تا ۱۸۵۱ هیچ نشانه ای از یک توفند درجه ۴ در ناحیه شمال غربی فلوریدا دیده نمی شود."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خسارت در پاناما سیتی

رویترز گزارش می دهد که مایکل سومین توفان قدرتمندی است که به آمریکا می رسد. توفند کامیل در سال ۱۹۶۹ در میسیسیپی و توفان "روز کارگر" در سال ۱۹۳۵ در فلوریدا قوی ترین ها بودند.

مقام‌ها از چند روز پیش به هزاران نفر از مردم این مناطق هشدار تخلیه دادند اما روز چهارشنبه گفتند اگر کسی هنوز در مسیر مایکل مانده دیگر برای فرار دیر شده و فقط باید در جایی مرتفع پناه بگیرد.

کارشناسان درجه قدرت این توفند دریایی را هنگام ورود به فلوریدا ۴ برآورد کردند که فقط یک درجه از حداکثر قدرت این پدیده طبیعی کمتر است.

معمولا توفندهایی با قدرت بیش از ۲ درجه قادرند سقف خانه‌ها را بشکافند و درختان تنومند را سرنگون کنند.

به همین علت هم ریک اسکات، فرماندار ایالت فلوریدا در هشدارهای متعدد به شهروندان مناطقی که بر سر راه طوفان مایکل هستند گفته بود: "ویرانی غیرقابل تصوری" در راه است.

هواشناسان می‌گویند مایکل در مناطقی سطح آب دریا را تا ۳ متر بالا خواهد آورد و سرعت گردبادهای آن که بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت است همه چیز را در خود خواهد بلعید.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قهوه خانه کوتر استو در سن مارکس فلوریدا از اولین قربانیان توفان و سیل

اخبار مرتبط:

حدود ۳۷۰ هزار نفر از ساکنان مناطقی که پیش‌بینی شده در مسیر طوفان مایکل قرار دارند دستور تخلیه فوری دریافت کردند اما گزارش شده که تعداد افرادی که این مناطق را ترک کرده‌اند احتمالا کمتر از ۳۷۰ هزار نفر است.

مرکز مدیریت بحران و سوانح طبیعی آمریکا (فیما) هم در هشداری جدی گفته: "آنهایی که خطر می‌کنند و می‌مانند تا طوفان را از نزدیک تجربه کنند متاسفانه زنده نمی‌مانند تا روایت خود را برای دیگران تعریف کنند."

فیما اعلام کرده تدابیر اولیه برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را آغاز کرده و هم‌زمان پنتاگون هم اعلام کرده نیروهای ارتشی آماده کمک به آسیب‌دیدگان احتمالی این طوفانند.

در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا وضعیت اضطراری اعلام شده است.

تصاویری که ساکنان از وضعیت محله خود قبل از رسیدن طوفان به خشکی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند حاکی از باد شدید و سیل ساحلی است.

حق نشر عکس Getty Images

مدارس و ادارات دولتی در فلوریدا به منظور آماده شدن برای طوفان مایکل چند روزی است که تعطیل هستند.

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا گفته به ۳۵۰۰ نفر از نیروهای گارد ایالتی آماده باش داده است.

طوفان مایکل بر خلاف طوفان عظیم فلورانس که ماه گذشته دو ایالت کارولینای جنوبی و شمالی را فرا گرفت قرار است به سرعت از فلوریدا عبور کند و بارندگی سنگینی با خود به همراه نیاورد اما نگرانی اصلی مربوط به گردبادهای بسیار شدید مایکل بود.

هم‌زمان پیش‌بینی شده این شرایط جوی پس از رسیدن به خشکی بارش‌های قابل توجهی را در ایالت های مجاور فلوریدا چون کارولینای جنوبی و شمالی پدید آورد؛ دو ایالتی که هنوز بخش وسیعی از آنها زیر سیلاب‌های ناشی از طوفان فلورانس قرار دارد.

به همین علت هم روی کوپر، فرماندار کارولینای شمالی به ساکنان این ایالت گفته: "می‌دانم که همگی هنوز از مصائب طوفان فلورانس خسته‌اید اما نباید به طوفان مایکل اجازه دهید که از ناآمادگی شما استفاده کند."

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس EPA