طوفان مایکل دست‌کم شش کشته در آمریکا برجای گذاشت

گردبادهای مایکل که ۲۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشتند این تابلوی مک‌دانلد را مچاله کردند حق نشر عکس Reuters
Image caption گردبادهای مایکل که ۲۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشتند این تابلوی مک‌دانلد را مچاله کردند

طوفان دریایی مایکل که یکی از سهمگین‌ترین طوفان‌های تاریخ که به خشکی رسیده نام گرفته، پس از برجا گذاشتن خسارات فراوان در شمال‌شرقی فلوریدا به سمت کارولینای جنوبی و شمالی در حرکت است.

این طوفان که عصر دیروز (چهارشنبه) به سواحل فلوریدا رسید صدها درخت را سرنگون کرد، سقف‌های بسیاری از خانه‌ها را شکافت و برخی از خانه‌های چوبی را به مشتی از الوار بدل کرد.

پس از عبور طوفان و روشن شدن هوا، تیم‌های امدادی در شمال فلوریدا ارزیابی دقیق میزان خسارات این طوفان را آغاز کردند و می‌گویند تا این لحظه دست کم شش نفر در سه ایالت جان خود را از دست داده اند.

طوفان مایکل که گردبادهای آن با سرعتی معادل ۲۵۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کردند هنگامی که خشکی رسید فقط کمی از رسیدن به قدرت یک طوفان دریایی درجه ۵ (حداکثر قدرت) فاصله داشت به همین علت هم مایکل خیلی زود خود را به بالای جدول تاریخ هواشناسی جهان رساند.

با وجود این، طوفان ساعتی پس از رسیدن به خشکی تضعیف شد و اکنون در طبقه‌بندی به گردباد استوایی تقلیل پیدا کرده و به سوی دو ایالت کارولینای جنوبی و شمالی در حرکت است.

این دو ایالت همین دو هفته پیش با طوفان مهیب فلورانس دست و پنجه نرم کردند که بخش های وسیعی از آنها را زیر آب برد و صدها هزار نفر را ناچار به تخلیه منازل خود کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گردبادهای ۲۵۰ کیلومتری این خانه‌های چوبی را همچون "چرخ‌گوشت" جویده‌اند

با وجود عبور طوفان از آسمان فلوریدا، مقام‌ها هنوز نسبت به پیش روی آب و جاری شدن سیل ساحلی هشدار می‌دهند و از ساکنان این مناطق می‌خواهند که مراقب باشند.

آنها می‌گویند هنوز خطر سیلاب‌های آنی، سرنگونی دکل‌های برق و رانش زمین وجود دارد.

از شب گذشته در فلوریدا، آلاباما و جورجیا صدها هزار خانه و مغازه در خاموشی فرو رفته‌اند و معلوم نیست تعمیر خطوط برق‌رسانی در این مناطق تا چه زمان طول بکشد.

به لحاظ میزان قدرت و سرعت تندباد، طوفان مایکل سهمگین‌ترین طوفانی بوده که تاکنون به خاک آمریکا پا گذاشته؛ تندبادهای آن با طوفند دریایی اندرو در سال ۱۹۹۲ مقایسه شده است.

حق نشر عکس Getty Images
حق نشر عکس AFP/Getty Image
حق نشر عکس Getty Images
Image caption در پاناما سیتی فلوریدا گردبار خانه‌های متحرک را به تلی از الوار تبدیل کرده

قدرت طوفان مایکل به حدی بود که حتی پس از رسیدن به خشکی برای چند ساعت کارشناسان قدرت آن را همچنان ۴ درجه اعلام می‌کردند؛ اتفاقی نادر؛ چرا که اکثر طوفندهای دریایی به محض رسیدن به خشکی از موتور محرکه خود (اقیانوس) جدا شده و به سرعت تضعیف می‌شوند.

شکل‌گیری و شتاب قدرت‌گیری این طوفان هم بسیاری را متعجب کرد چرا که طوفان‌های بزرگ معمولا پیش از رسیدن به خشکی هزاران کیلومتر را در اقیانوس طی می‌کنند و طی همین فرآیند قدرت می‌گیرند، به همین علت هم معمولا کارشناسان فرصت کافی برای بررسی آنها و صدور هشدارهای عمومی را پیدا می‌کنند. اما طوفان مایکل ظرف چند روز اخیر شکل گرفت، تنومند شد و با قدرتی کم نظیر به فلوریدا رسید.

اخبار مرتبط:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خسارت در پاناما سیتی

موضوعات مرتبط