رئیس جمهوری کره جنوبی: آمریکا و کره شمالی نهایتا ترک مخاصمه اعلام خواهند کرد

مون جه -این، رئیس جمهور کره جنوبی می‌گوید که زمان اعلام ترک مخاصمه بین آمریکا و کره شمالی زیاد طول نخواهد کشید.

جنگ کره در سال ۱۹۵۳ پایان یافت اما هیچگاه پیمان صلحی امضا نشد.

رئیس جمهور کره جنوبی در مصاحبه با لارا بیکر، خبرنگار بی بی سی در سئول ابراز امیدواری کرد که رهبران اروپایی از تلاش های او برای میانجیگری بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون حمایت کنند.

مون جه اون، درطول سال گذشته سه بار با رهبرکره شمالی دیدار و گفتگو کرده است و نقش میانجی بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون را به عهده گرفته است.

آقای مون به خبرنگار بی بی سی گفت که " مذاکرات مفصلی" با رئیس جمهور و دیگر مقامات آمریکایی در باره اعلام ترک مخاصمه داشته است.

رئیس جمهور کره جنوبی افزود: "اگر کره شمالی به پاره ای اقدامات خاص دست بزند اعلام ترک مخاصمه به منزله یک بیانیه سیاسی در مورد پایان روابطه خصومت آمیز دراز مدت بین آمریکا و کره شمالی خواهد بود"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبرکره جنوبی نسبت به ترک مخاصمه بین آمریکا و کره شمالی ابراز خوش بینی کرد

آقای مون در ادامه گفت که امیدوار است این موضوع "هرچه زودتر " تحقق یابد و معتقد است که بین آمریکا و کره شمالی دراین مورد درک عمیقی وجود دارد.

ماه گذشته مون جه این،رئیس جمهور کره جنوبی در سومین دیدار خود از از پیونگ یانگ در یک جشنواره تبلیغاتی رقص و ژیمناستیک کره شمالی حضور داشت و در جمع کثیری از شرکت کنندگان سخنرانی کرد.

این اولین بار بود که یک رهبرکره جنوبی در مقابل مردم کره شمالی سخنرانی می‌کرد و سخنان او با تشویق ۱۵۰ هزار شرکت کننده در جشنواره روبرو شد.

آقای مون به خبرنگار بی بی سی گفت: "خیلی نگران این سخنرانی بودم. من باید از خلع سلاح اتمی حرف می زدم و امیدوار به واکنش مثبت مردم کره شمالی باشم . من نه تنها رضایت مردم کره بلکه رضایت مردم جهان را نیز باید جلب می کردم و این، کار آسانی نبود."

رئیس جمهور کره جنوبی همچنین گفت که کیم جونگ اون هیچ محدودیتی برای سخنان او تعیین نکرده بود: "او حتی نمی خواست از محتوی سخنرانی من باخبر شود و این نشان می دهد که تغییرات در کره شمالی از هم اکنون آغاز شده است."

حق نشر عکس Image copyrightREUTERS/PYONGYANG PRESS CORPS
Image caption رئیس جمهور کره جنوبی برای نزدیک به 150 هزار شرکت کننده در جشنواره بزرگ کره شمالی سخنرانی کرد.این اولین باری بود که یک رئیس جمهور کره جنوبی خطاب به مردم کره شمالی سخن می راند

آقای مون به بی بی سی گفت که برای جلوگیری از بازگشت جنگ به شبه جزیره کره مقام ریاست جمهوری کره جنوبی را به دست آورد زیرا در واقع به خوبی با احساس درد جنگ و جدایی آشناست.

مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی درچه وضعیتی است؟

از زمان دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی که در ماه ژوئن در سنگاپور انجام شد و بر سر تلاش کره شمالی در جهت خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره با شروطی خاص توافق حاصل شد، مذاکرات دو کشور با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده است.

مون جه این،رئیس جمهور کره جنوبی در ماه سپتامبر به کره شمالی رفت تا مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی را دوباره به جریان بیاندازد.

او با امتیازاتی بازگشت که به گفته تحلیلگران بیشتر از حد انتظار بود.

رهبرکره شمالی با تعطیلی یکی از مراکز عمده آزمایش و پرتاب‌ های موشکی این کشور موافقت کرد.

وزیر دفاع کره جنوبی و رئیس نیروهای مسلح کره شمالی نیز برای پایان دادن به تنش های نظامی بر سر ایجاد مناطق حائل در نوار مرزی دو کشور به توافق رسیدند.

هدف از ایجاد این مناطق جلوگیری از برخوردهای ناخواسته بین نیروهای دو کشور بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبرکره جنوبی نقش میانجی بین کره شمالی و آمریکا را بازی می کند و خواهان حمایت رهبران اروپا شده است

اما آمریکا خواستار اقدامات بیشتری از جانب کره شمالی از جمله دسترسی به تمامی تاسیسات و سلاح های اتمی این کشور شده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا یکشنبه گذشته برای چهارمین بار از کره شمالی دیدار و با کیم جونگ اون گفتگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه در کاخ سفید واشنگتن در این مورد گفت: "با وجود این که راه دراز و کارهای زیادی در پیش است اما می شود به روشنی راه منتهی به هدف نهایی ما را دید که همان خلع سلاح کامل کره شمالی است."

آقای پمپئو افزود که بازرسان بین‌المللی به زودی می توانند از دو مکان اتمی کره شمالی دیدار کنند.

اوایل هفته جاری دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا گفت که دیدار بعدی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بعد از انتخابات میان دوره ای آمریکا انجام خواهد گرفت.

رئیس جمهور آمریکا چندین بار از رهبر کره شمالی تمجید کرده و گفته است که "با او رابطه بسیارخوبی دارد."