پرونده خاشقجی؛ ترامپ با پادشاه عربستان تماس می‌گیرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ترکیه می‌گوید از قتل خاشقجی شواهد صوتی و تصویری در دست دارد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته برای پیگیری سرنوشت جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی ناپدیدشده به زودی با ملک سلمان، پادشاه عربستان تماس خواهد گرفت.

آقای ترامپ عصر جمعه (دوازدهم اکتبر) گفت هنوز با مقام‌های ارشد عربستان در این باره شخصا صحبت نکرده اما به زودی با پادشاه سعودی تماس خواهد گرفت.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم عصر جمعه خواستار مشخص شدن جزئیات سرنوشت جمال خاشقچی شده است.

آقای گوترش گفته "اتفاقاتی نظیر این در دنیا زیاد افزایش یافته" (قتل و ناپدیدشدن روزنامه‌نگاران) و باید جزئیات ابعاد آن به زودی مشخص شود.

همزمان امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هم از ابهام در این باره ابراز نگرانی عمیق کرده و از ریاض خواسته هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کند.

آقای مکرون روز جمعه گفته کشورش به محض مشخص شدن حقایق درباره سرنوشت آقای خاشقجی در این باره موضع‌گیری خواهد کرد.

او به شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گفته: "آنچه تا کنون طرح شده بسیار جدی است... فرانسه خواستار روشن شدن هر چه زودتر حقیقت است چرا که جزئیاتی که تاکنون طرح شده عمیقا نگران‌کننده است."

عربستان که در ۱۰ روز گذشته به شدت تحت فشار افکار عمومی برای پاسخ دادن به ادعاهای ترکیه مبنی بر به قتل رسیدن آقای خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول بوده، امروز تایید کرد یک گروه از کارآگاهان خود را به استانبول فرستاده تا در تیمی مشترک با بازرسان ترکیه برای پیدا کردن حقایق در این باره همکاری کنند.

در همین حال، با ادعای ترکیه مبنی بر در اختیار داشتن نوارهای صوتی و تصویری از "شکنجه و قتل" آقای خاشقجی، نهادها جهانی، بنگاه‌های اقتصادی و چهره‌های مشهور دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری یک به یک از حضور در کنفرانس بزرگ سرمایه‌گذاری که قرار است تا چند روز دیگر در ریاض برگزار شود انصراف می‌دهند.

نگرانی در میان نهادهای حقوق‌بشری و فعالان سیاسی خاورمیانه هم بالا رفته و بسیاری از آنها می‌گویند اگر چهره بانفوذ و شناخته شده‌ای چون جمال خاشقجی را بتوان (بنا بر روایت ترکیه) این چنین "به قتل رساند"، امنیت جانی فعالان گمنام در خاورمیانه به شدت زیر سوال خواهد رفت.

حق نشر عکس Rob Kim
Image caption ریچارد برانسون قرار بود یک میلیارد دلار در عربستان سرمایه‌گذاری کند

بایکوت کنفرانس ریاض

همزمان در حالی که مقام‌های رسمی دولت‌های غربی تلاش می‌کنند به عربستان برای ارایه شواهد و شفاف‌سازی فشار بیاورند، صاحبان سرمایه و چهره‌های بزرگ دنیای اقتصاد با تحریم کنفرانس اقتصادی ریاض که قرار است تا چند روز دیگر در پایتخت عربستان برگزار شود، محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور را با بحران روبرو کرده‌اند.

روز جمعه گزارش شد که چندین نفر از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ غربی گفتند در اعتراض به آنچه از گزارش‌ها درباره سرنوشت آقای خاشقجی بر می‌آید سفر خود به ریاض را تعلیق کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

ریچارد برانسون، غول سرمایه‌گذاری بریتانیایی و مالک مجموعه شرکت‌ها و خطوط هوایی ویرجین گفته مذاکرات اقتصادی خود با عربستان را که قرار بود حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای اقتصاد دچار رکورد عربستان به همراه داشته باشد تعلیق کرده است.

با وجود این، استیو منوچن، وزیر دارایی آمریکا گفته همچنان در این کنفرانس شرکت خواهد کرد. این در حالی است که جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، خواسته‌اند در این باره تجدیدنظر کند.

دارا خسروشاهی، مدیرعامل شرکت تاکسیرانی اوبر هم گفته با توجه به اخبارر هولناک پیرامون ناپدید شدن جمال خاشقجی، سفر خود به ریاض را تعلیق کرده است.

بسیاری از رسانه‌های آمریکایی چون نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان هم که از اسپانسرهای این کنفرانس بودند از لغو تصمیم خود خبر داده‌اند.

محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۳ ساله عربستان سعودی امیدوار بود در این کنفرانس علاوه بر جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی گام بزرگی برای برنامه بلندپروازانه خود که به چشم انداز ۲۰۳۰ شهرت یافته بردارد.

ولیعهد عربستان در کانون اصلی ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی قرار دارد و آن طور که نهادهای اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند او شخصا دستور نقشه‌چینی برای بازگرداندن آقای خاشقجی به داخل عربستان را صادر کرده بوده است.

کنفرانس بین‌المللی "آینده سرمایه‌گذاری" قرار است در روزهای ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (اول تا سوم آبان‌ماه) در ریاض برگزار شود و قرار بود شخصیت‌هایی چون رئیس بانک جهانی، رئیس صندوق بین المللی پول در کنار وزرا و بازرگانان برجسته جهان در آن شرکت کنند.

ترکیه: نوار صوتی و تصویری از قتل خاشقجی داریم

صبح جمعه در تازه‌ترین تحول، مقام‌های ترکیه به بی‌بی‌سی گفتند نوار صورتی و تصویری در اختیار دارند که ادعای آنها درباره قتل آقای خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول را تایید می‌کند.

با این حال، ساعتی بعد وزیر کشور عربستان ضمن تکذیب ادعاها در این باره گفت به تیم مشترک بازرسان عربستان و ترکیه برای روشن کردن حقایق اعتماد کامل دارد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار برجسته عربستانی، ۱۰ روز پیش (دوم اکتبر) برای دریافت گواهی تجرد به کنسولگری عربستان رفت و از آن زمان که ساعت یک و ۱۴ دقیقه ظهر به وقت استانبول بود ناپدید شده است.

آقای خاشقجی که بیش از سه دهه سابقه روزنامه نگاری در داخل عربستان را دارد و از مشاوران نزدیک به خانواده سعودی محسوب می‌شود از یک سال پیش با ترک عربستان در نزدیکی پایتخت آمریکا زندگی می‌کرد و برای روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست یادداشت می‌نوشت.

اخبار بیشتر درباره پرونده خاشقجی را اینجا بخوانید: