دیدار ترامپ با کشیش آمریکایی آزاد شده از ترکیه

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهوری آمریکا آزادی آقای برانسون را یک "گام عظیم" در راستای بهبود روابط با ترکیه دانست

دونالد ترامپ با اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که ترکیه پس از حدود دو سال و در پی اعمال تحریم های واشنگتن او را آزاد کرد دیدار کرده است.

این دیدار روز شنبه (۱۳ اکتبر) در کاخ سفید برگزار شد.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این که "ما باج پرداخت نمی کنیم" گفت: "اگر بخواهیم برای هر زندانی باج بدهیم اتفاق بد بیشتری می افتد."

او آزادی آقای برانسون را یک "گام عظیم" در راستای بهبود روابط با ترکیه دانست و از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تشکر کرد و گفت: "خیلی تعجب کردم که این ماجرا زودتر حل نشد."

برخی مقامات ارشد از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در این دیدار حضور داشتند؛ کشیش برانسون پس از قدردانی از تلاش ها برای آزادی وی، در برابر دوربین های رسانه ها، دستش را روی شانه آقای ترامپ گذاشت و برایش دعا کرد.

دولت آقای ترامپ در ماه اوت امسال در اقدامی بحث برانگیز عبدالحمید گل، وزیر دادگستری و سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه را به خاطر ادامه حبس اندرو برانسون تحریم کرد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین از افزایش دو برابری تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه خبر داد. رجب طیب اردوغان در واکنش هشدار داده بود اگر آمریکا بر خط مشی کنونی‌اش پافشاری کند، ترکیه به دنبال دوستان و متحدان جدید خواهد بود.

اندرو برانسون به اتهام کمک به هواداران فتح‌الله گولن و همچنین حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) حدود دو سال در بازداشت بود؛ حبس او چندی پیش به حصر خانگی تبدیل شد.

آقای برانسون در زمان محاکمه‌اش همه اتهام‌ها را رد کرده بود. او گفت: "من بی گناهم. من به مسیح عشق می‌ورزم. من عاشق ترکیه‌ام."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای برانسون در زمان محاکمه‌اش همه اتهام‌ها را رد کرده بود

مقام‌های قضایی ترکیه روز جمعه حبس خانگی و ممنوع الخروجی آقای برانسون را لغو کردند؛ او با یک هواپیمای نظامی به آمریکا بازگردانده شد.

ترکیه و آمریکا در ظرف ماه های اخیر در چند مورد دیگر هم دچار اختلافات جدی بوده اند. دولت رجب طیب اردوغان، که فتح الله گولن، شخصیت سیاسی-مذهبی ساکن آمریکا را به هدایت کودتای نافرجام دو سال پیش متهم می‌کند، خواهان استرداد آقای گولن از آمریکا است.

ترکیه همچنین به حمایت آمریکا از نیروهای کرد در شمال سوریه اعتراض دارد و می‌گوید آنها متحدان گروه پ‌ک‌ک هستند که از نظر ترکیه گروهی "تروریستی" قلمداد می‌شود.

عامل تنش دیگر بین این دو کشور متحد ناتو، پرونده رضا ضراب است - بازرگان ایرانی-ترکیه‌ای، که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد و رجب طیب اردوغان را متهم کرده که از دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط شبکه ای از مقامات ارشد و بانکداران ترکیه مطلع بوده است.

اخبار مرتبط: