دولت ایتالیا دستور انتقال پناهجویان از یک شهر را صادر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازداشت شهردار ریاچه در اوایل اکتبر به اعتراضاتی در ایتالیا منجر شد

وزارت کشور ایتالیا دستور داده است که همه مهاجران خارجی از شهر کوچک ریاچه، واقع در جنوب این کشور، به نقاط دیگر منتقل شوند. شهردار چپگرای ریاچه که به گرمی افراد پناهجو را می پذیرفت، اخیرا به اتهام ارتکاب تخلفاتی بازداشت شده است.

دومنیکو لوکانو - معروف به میمو - به خاطر حمایت از مهاجران شهرت بین المللی دارد اما او اخیرا به اتهام سازماندهی "ازدواج های صوری" برای پناهجویان بازداشت شده است.

آقای لوکانو همچنین متهم است که در اعطای قراردادهای جمع آوری و مدیریت زباله این شهر - که حدود دو هزار نفر جمعیت دارد - به نفع شرکت هایی عمل کرده است که مهاجر استخدام می کردند.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا، و حزب راست افراطی "لیگ" او از بازداشت این شهردار استقبال و آن را نمونه ای از "اعلان جنگ دولت علیه کسب و کار مهاجرت" توصیف کرده اند.

این در حالیست که طرفداران مهاجران از دستگیری آقای لوکانو انتقاد کرده اند، زیر آن را اقدام علیه "مدل ریاچه " می خوانند که بر اساس آن خانه های بدون سکنه و آموزش شغلی در اختیار مهاجران قرار می گرفت. این برنامه توسعه اقتصادی از سال ۱۹۹۸ میلادی با حمایت مالی دولت مرکزی ایتالیا و اتحادیه اروپا آغاز شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دومنیکو لوکانو به خاطر حمایت از مهاجران شهرت بین المللی دارد

مجله فوربز در سال ۲۰۱۶ میلادی دومنیکو لوکانو را یکی از ۵۰ رهبر بزرگ در جهان رده بندی کرد. بازداشت وی در اوایل اکتبر به اعتراضاتی در ایتالیا منجر شد.

وزارت کشور ایتالیا می گوید که روند انتقال مهاجران از ریاچه هفته آینده آغاز خواهد شد.

ایتالیا مقصد اصلی مهاجرانی است که خود را از شمال آفریقا به اروپا می رسانند، هرچند شمار آنها در سال های اخیر در حال کاهش بوده است.

دولت عوامگرای جدید این کشور متشکل از جنبش پنج ستاره و حزب لیگ است. لیگ شدیدا با مهاجرت مخالف است و طرح مشترکی که دو جناح حاکم در مورد آن به توافق رسیده اند این موضع را منعکس می کند.

اخبار مرتبط:

موضوعات مرتبط