ترامپ: بعید می‎دانم تغییرات اقلیمی منشاء انسانی داشته باشد

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود تغییرات اقلیمی را "قلابی" خوانده بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است با آنکه تغییرات اقلیمی را قبول دارد اما شک دارد که افزایش دمای زمین منشا انسانی داشته باشد.

آقای ترامپ دانشمندان تغییرات اقلیمی را متهم کرده است که "انگیزه سیاسی" دارند و به همین دلیل "نمی‌توان روی حرف آنها حساب کرد"، چون به گفته او وضعیت اقلیمی می‌تواند به حالت اول بازگردد.

او در جریان مبارزات انتخاباتی خود تغییرات اقلیمی را "قلابی" خوانده بود.

آقای ترامپ در گفت‌وگویی با تلویزیون سی‌بی‌اس در پاسخ به اینکه پیشتر تغییرات اقلیمی را "قلابی" می‌دانست گفت: "فکر کنم دارد اتفاقاتی می‌افند و چیزهایی تغییر می‌کند، البته می‎تواند دوباره به گذشته برگردد."

او گفت برای این تغییرات حاضر نیست هزاران میلیارد دلار و میلیون‌ها شغل را فدا کند.

او گفت: "تغییرات اقلیمی را تکذیب نمی‌کنم اما این تغییرات می‌تواند به به گذشته برگردد. وقتی از میلیون‌ها سال صحبت می‌کنیم، می‌بینیم طوفان بسیار بدتر از طوفان مایکل داشته‌ایم."

طوفان دریایی مایکل که یکی از سهمگین‌ترین طوفان‌های تاریخ که به خشکی رسیده نام گرفته، پس از برجا گذاشتن خسارات فراوان در شمال‌شرقی فلوریدا به سمت کارولینای جنوبی و شمالی حرکت کرد.

یک هفته پیش دانشمندان اعلام کردند که دولتها و مردم باید هر چه سریعتر از افزایش خطرناک گرمای زمین جلوگیری کنند و هشدار دادند که اقداماتی فوری باید صورت گیرد تا افزایش دمای زمین زیر یک و نیم درجه سانتیگراد بماند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طوفان دریایی مایکل به عنوان یکی از سهمگین‌ترین طوفان‌های تاریخ ثبت شده است

بنا بر گزارش مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی (آی‌پی‌سی‌سی) علاوه بر سیاست‌های دولت، رفتار مردم در خصوص مصرف مواد غذایی و انرژی و روش زندگی باید تغییر کند، در غیر این صورت با توجه به افزایش گازهای گلخانه‌ای، افزایش دمای زمین در آغاز دهه ۲۰۳۰ از یک و نیم درجه سانتیگراد بیشتر از دوران انقلاب صنعتی خواهد گذشت، رقمی که برای نیمه دوم قرن ۲۱ پیش‌بینی شده بود.

به گفته دانشمندان در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و نیم درجه نگه داشت جان میلیون‌ها نفر به دلیل سیل به خطر خواهد افتاد و گونه‌های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

در این گزارش آمده که روند افزایش دمای زمین شیب تندی پیدا کرده و به سرعت به عدد سه درجه سانتیگراد نزدیک می‌شود، اما با آنکه جلوگیری از این روند بسیار پرهزینه و گران خواهد بود، هنوز روزنه کوچکی از امید وجود دارد.

دونالد ترامپ پارسال پیمان تغییرات اقلیمی پاریس را "نامناسب" برای کشور خواند و از آن خارج شد. این پیمان که سه سال پیش با تلاش دولت باراک اوباما به دست آمد و اغلب کشورهای جهان آن امضا کردند.

آقای ترامپ پس از خروج آمریکا - به عنوان یکی یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آلاینده محیط زیست جهان- از این پیمان، خواهان مذاکره مجدد درباره این پیمان یا گفتگو با کشورهای دیگر برای رسیدن به یک توافق جدید "منصفانه" شد.

او گفته بود که توافق پاریس می تواند سه تریلیون دلار از تولید ناخالص ملی آمریکا کم کند و به قیمت از دست رفتن شش و نیم میلیون شغل تمام شود.

هدف اصلی این معاهده گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است چون میزان انتشار گاز دی اکسید کربن از عوامل مهم در پدیده تغییرات اقلیمی به شمار می رود. توافق پاریس کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به کاهش تصاعد گازهای گلخانه‌ای به میزان ۳۲ درصد تا سال ۲۰۳۰ دعوت می‌کند.

افزایش دمای زمین

Sorry, your browser cannot display this map

Source: Robert A. Rohde/Berkeley Earth. Map built using Carto