ترامپ، وزیرخارجه‌ آمریکا را برای مذاکره بر سر ماجرای خاشقجی راهی عربستان کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پس از گفتگویی تلفنی با ملک سلمان، از مایک پمپئو خواسته تا فورا به عربستان برود

مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا، برای مذاکره با ملک سلمان پادشاه عربستان، در مورد ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار ناپدید شده سعودی، راهی این کشور شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پس از گفتگویی تلفنی با ملک سلمان، از مایک پمپئو خواسته تا فورا به عربستان سعودی برود.

در پی این گفتگو، آقای ترامپ گفت که ممکن است "قاتلان خودسر" مسئول مرگ آقای خاشقجی باشند. وی افزود که پادشاه عربستان هرگونه اطلاع از سرنوشت این روزنامه نگار را مواکدا رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

مقامات ترکیه بر این باورند که جمال خاشقجی حدود دوهفته پیش، بعد از رفتن به داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

در مقابل، عربستان تاکید می کند که این روزنامه نگار سعودی، بعد از انجام کار خود ساختمان کنسولگری را به‌سلامت ترک کرده است.

دونالد ترامپ پیش از مو ضع‌گیری مسالمت جویانه امروز، گفته بود که اگر روشن شود حکومت عربستان در قتل احتمالی آقای خاشقجی دست داشته، با مجازات شدیدی روبه‌رو خواهد شد.

در واکنش‌هایی جداگانه، آلمان، بریتانیا و فرانسه طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده اند که مسئولین ناپدیدشدن جمال خاشقجی باید پاسخگو باشند.

وزیران خارجه این سه کشور گفته اند با جدیت تمام به این مساله می‌پردازند و خواهان تحقیقات معتبر و پاسخ کامل و با جزئیات از جانب عربستان هستند.

در مقابل، عربستان سعودی هشدار داده هر تحریم احتمالی که بر این کشور اعمال شود را تلافی خواهد کرد.

حق نشر عکس TRT WORLD
Image caption این آخرین تصویر ثبت شده از جمال خاشقجی در حال ورود به کنسولگری عربستان است

پیشتر یک منبع امنیتی در ترکیه به بی بی سی گفته بود دولت این کشور فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارد که قتل جمال خاشقجی در کنسولگری را ثابت می کند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، می گوید عربستان سعودی در تحقیقات این پرونده همکاری نکرده است. او از ریاض خواست به مقامات ترکیه اجازه وروود به ساختمان کنسولگری را بدهد.

تعدادی از سرمایه داران، شرکت ها و رسانه های غربی، در روزهای اخیر اعلام کرده اند که در کنفرانس "ابتکار سرمایه‌گذاری آینده" که قرار است در ریاض برگزار شود٬ شرکت نمی‌کنند.

دارا خسروشاهی٬ مدیرعامل شرکت اوبر، استیو کیس٬ از بنیانگذاران شرکت ای‌او‌ال و باب بکیش٬ مدیر عامل شرکت ویاکام، از جمله چهره هایی هستند که در نشست مذکور حاضر نخواهند شد.

روزنامه نیویورک تایمز، روزنامه فایننشیال تایمز و شبکه هایی نظیر سی ‌ان ‌ان و سی ‌ان‌ بی ‌سی نیز از این کنفرانس - که به ابتکار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برگزار می شود - کناره‌گیری کرده‌اند.