جمال خاشقجی؛ واشنگتن‌پست آخرین مقاله او را چاپ کرد

خاشقجی حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات حمایت از قاشقجی در استانبول کوتاه مدتی پس از ناپدید شدن او - قاشقجی جامعه جهانی را به بی توجهی به وضعیت رسانه‌ ها در کشورهای عرب متهم کرده است

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مقاله‌ای از جمال خاشقجی را چاپ کرده که روز بعد از ناپدید شدن او، از مترجم و دستیارش دریافت کرده بود.

در این مقاله او نوشته است که جامعه جهانی نسبت به اقدام دولت‌های عرب در سانسور رسانه‌ها و بازداشت روزنامه نگاران واکنش جامعه جهانی را در پی ندارد. وی افزوده است که "در عوض، آنچه که روی می دهد محکومیت لفظی و در پی آن، سکوت جهانی است."

در ادامه این مقاله، که به نقد برخورد دولت های عرب با رسانه های اختصاص دارد، آمده است که "نتیجه اینکه دولت‌های عرب از آزادی عمل در ادامه سیاست ساکت کردن روزنامه نگاران برخوردارند."

او نتیجه گرفته است که "جهان عرب با نسخه خاص خود از پرده آهنین مواجه است که توسط عوامل برونی تحمیل نشده بلکه نتیجه رقابت نیروهای داخلی بر سر قدرت است."

پیشتر، آمریکا از ترکیه خواسته است فایل صوتی ای که گفته می شود شواهدی قوی از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول به دست می دهد را ارائه کند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید گفت: "اگر چنین فایلی وجود داشته باشد، ما خواستار دریافت آن شده ایم."

حق نشر عکس EPA
Image caption کنسولگری عربستان دوشنبه جست و جو شد

آقای خاشقجی روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان ناپدید شد. عربستان دست داشتن در قتل او را رد می کند.

آقای ترامپ انکار کرد که سعی دارد بر گناه عربستان سرپوش بگذارد.

عربستان سعودی یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا است و ناپدید شدن شهروند عربستان دولت آمریکا را در موقعیت دشواری قرار داده.

آقای ترامپ در اشاره به فایل صوتی مزبور گفت: "هنوز مطمئن نیستم وجود داشته باشد، احتمالا وجود دارد، شاید هم نداشته باشد."

او افزود که منتظر گزارش سفر مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا است که این هفته به ریاض و آنکارا سفر کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که حقیقت "تا آخر هفته" روشن خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا سعی دارد عربستان را توجیه کند گفت: "اصلا به هیچ وجه، من فقط می خواهم بدانم چه اتفاقی افتاده."

آقای ترامپ در چند روز اخیر احتمال دست داشتن "قاتلان خودسر" در ناپدید شدن این روزنامه نگار را مطرح کرده و خواستار احتیاط در متهم کردن رهبران عربستان در این ماجرا شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه آمریکا در آنکارا با رجب طیب اردوغان دیدار کرد

فایل صوتی ضبط شده چیست؟

محققان اهل ترکیه از همان ابتدای شروع تحقیقات از وجود شواهدی صوتی از قتل آقای خاشقجی سخن گفته بودند.

گزارش ها در رسانه های ترکیه جزییاتی دلخراش از آنچه گفته می شود آخرین دقایق زندگی جمال خاشقجی بوده ارائه می کند.

یک روزنامه چاپ ترکیه نوشته است که صدای محمد عتیبی، کنسول عربستان در استانبول، در این فایل ها هست.

روزنامه شفق نو که به دولت نزدیک است نوشت که در این فایل صدای او شنیده می شود که به ماموران سعودی می گوید: "این کار را بیرون بکنید. مرا به دردسر خواهید انداخت."

آقای عتیبی روز سه شنبه به ریاض برگشت.

محققان ترکیه در ساعات نخست روز پنجشنبه در حال ترک اقامتگاه کنسول عربستان در حدود ۲۰۰ متری ساختمان کنسولگری دیده شدند. به گزارش خبرگزاری رویترز جست و جوی اقامتگاه حدود ۹ ساعت طول کشید.

این تیم شامل ماموران دادستانی و متخصصان پزشکی قانونی بود.

تصاویر دوربین های مداربسته نشان می دهد که کمتر از دو ساعت بعد از ورود آقای خاشقجی به کنسولگری، اتومبیل هایی با پلاک دیپلماتیک به اقامتگاه کنسول تردد می کنند.

ساختمان کنسولگری روز دوشنبه جست و جو شد.

دیدار پومپئو با مقام های ترکیه

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که دیدار او با آقای پومپئو "مفید و مثمره ثمر" بوده. وزیر خارجه آمریکا همپنین با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت و گو کرد.

او پیشتر در ریاض با ملک سلمان و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرده بود. آن دو می گویند از سرنوشت جمال خاشقجی بی خبرند.