ترامپ قصد خروج از توافقنامه پستی ۱۴۴ ساله را دارد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا می‌گوید که سیستم پستی جاری شرکت‌های آمریکایی را درشرایط نابرابری قرار می‌دهد

دولت آمریکا اعلام کرده که می‌خواهد از یک توافق پستی ۱۴۴ ساله خارج شود. به گفته کاخ سفید، این توافقنامه پستی به چین اجازه می‌دهد که با قیمت‌های ناعادلانه پایین کالا حمل و نقل کند.

براساس این توافق، یک هیات سازمان ملل برای محموله‌های متعلق به کشو‌رهایی مشخص، نرخ بین‌المللی پایینی را وضع می‌کند. این سیستم قیمت‌گذاری در واقع با هدف حمایت از کشورهای فقیر ایجاد شد.

کاخ سفید می‌گوید که این تخفیف‌ها، شرکت‌های آمریکایی را درشرایط نابرابری قرار می‌دهد.

مقامات آمریکا ابراز امیدواری کرده‌اند که اعلام خروج از این توافقنامه باعث شود که شرایط برای ایجاد توافقی بهتر ایجاد شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت: "ما به دنبال سیستمی منصفانه هستیم. امیدواریم که در نهایت بتوانیم از مذاکره در این مورد به نتیجه برسیم."

به گفته کریشما واسوانی، خبرنگاراقتصادی بی بی سی، اقدام آمریکا برای خروج از این توافق با هدف تحت فشار قرار دادن چین است که نخستین بار در سال ۱۹۶۹ به این توافق پیوست.

روند کار در حال حاضر چگونه است؟

در حال حاضر تعیین نرخ پست محموله‌های بین المللی با اتحادیه جهانی پست است. واحدی از سازمان ملل که قدمت آن به دهه ۱۸۷۰ میلادی برمی‌گردد.

در حالی که محموله‌های متعلق به کشورهای در حال توسعه مشمول یارانه‌های این نهاد می‌شود، در مقابل نرخ‌های بالاتری بر محموله‌های کشورهای ثروتمند از جمله آمریکا اعمال می‌شود.

حال آمریکا معتقد است که چین به عنوان یکی از صادرکننده‌های بزرگ جهانی بیشترین سود را از این سیستم خدمات پستی می‌برد.

آمریکا خواستار تغییراتی در توافقنامه پستی است که براساس این تغییرات کشورها بتوانند برای بسته‌هایی که کمتر از ۲ کیلو وزن دارد، نرخ‌های خود را اعمال کنند. پیش از این به محموله‌های بزرگتر چنین اجازه‌ای داده شده است.

رونق خریدهای بین المللی آنلاین باعث افزایش بی شمار بسته‌های پستی کوچکی شده که از طریق سیستم پست حمل و نقل می‌شوند.

شرکت‌های آمریکایی می‌گویند که هزینه ارسال یک بسته از آمریکا بسیار بالاتر از هزینه ارسال همان بسته از چین به آمریکا است.

حق نشر عکس Getty Images

مسئله آمریکا چیست؟

تلاش آمریکا برای بازبینی این توافق، به رویکرد مناقشه آمیز" اول آمریکا" دونالد ترامپ در زمینه تجارت مربوط می‌شود. همین سیاست باعث اعمال تعرفه بر میلیاردها دلار کالا، حمله به توافقنامه های تجاری موجود و انتقاد از توافقنامه‌های چند جانبه شده است.

او اغلب به چین اشاره می‌کند که بیش از هر کشور دیگری به آمریکا کالا صادر می‌کند.

مقامات گفته‌اند که این تخفیف‌ها باعث فشار بر منابع مالی سازمان خدمات پستی ایالات متحده می شود، ارسال پستی اجناس تقلبی چینی را تسهیل می‌کند و باعث انحراف در فرآیند قیمت گذاری در آمریکا می‌شود که نتیجه آن پرداخت حق الزحمه بیشتر برای شرکت‌های داخلی است.

براساس برآوردهای دولتی به دلیل نرخ پایین، محموله‌های خارجی همه ساله برای آمریکا حدود ۳۰۰ میلیون دلار هزینه دارد.

روند خروج آمریکا از این توافقنامه دست کم یک سال طول می کشد. اما آمریکا گفته که در صورتی که مذاکرات موفقیت آمیز باشد، در این توافق باقی می ماند.

خدمات پستی آمریکا و شرکت‌هایی مثل آمازون و فدکس سال‌هاست که از تخفیف‌های اعمال شده بر محموله‌های خارجی شاکی هستند.

ترامپ خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس را اعلام کرد

ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد

موضوعات مرتبط