انجم چودری، روحانی افراطی از زندان بریتانیا آزاد شد

حق نشر عکس PA
Image caption انجم چودری پس از آزادی تحت نظارت پلیس، سازمان اطلاعات داخلی و چندین نهاد دیگر خواهد بود

انجم چودری، روحانی افراطی در بریتانیا که به جرم دعوت از مردم برای پیوستن به گروه داعش زندانی شده بود، آزاد شده است.

انجم چودری در سال ۲۰۱۶ به پنج سال و نیم حبس محکوم شده بود.

او رهبری شبکه مرتبط با پیکارجویان را به عهده داشت از جمله فردی که لی ریگبی، سرباز بریتانیایی را کشت.

لی ریگبی، سرباز بریتانیایی در سال ۲۰۱۳ در نزدیکی سربازخانه‌ای در لندن کشته شد. مهاجمان ابتدا با اتومبیل به آقای ریگبی زدند و سپس در حالی که "الله اکبر" می‌گفتند، با قمه و ساطور به او حمله کردند و تلاش کردند سر او را ببرند.

چودری ۵۱ ساله کمی کمتر از مدت حبس خود را در زندان گذرانده و زمان باقی مانده را تحت نظارت سفت و سخت خواهد بود. بی‌بی‌سی دریافته پلیس برای نظارت بر او ۲۵ تدبیر اندیشیده است.

در صورتی که او شرایط آزادی خود را نقض کند، احتمال برگشتنش به زندان وجود دارد.

آقای چودری پس از آزادی تحت نظارت پلیس، سازمان اطلاعات داخلی و چندین نهاد دیگر خواهد بود. او برای شش ماه در مهمان‌خانه‌ای در شمال لندن اقامت خواهد کرد.

او در این مدت از حضور در برخی مساجد منع شده و نمی‌تواند واعظ باشد. تنها افرادی با او ملاقات خواهند کرد که مقام‌ها تائید کرده باشند.

استفاده انجم چودری از اینترنت تحت نظارت خواهد بود و تنها اجازه دسترسی به یک تلفن را خواهد داشت. او همچنین بدون مجوز نخواهد توانست بریتانیا را ترک کند.

انجم چودری کیست؟

آقای چودری اهل شرق لندن است و زمانی رهبری شبکه المهاجرون را به عهده داشت که گروهی شامل افراطیون بود که فعالیتش ممنوع شد.

او ۵ فرزند دارد و سازمان‌دهنده حملات نبوده اما یکی از خطرناک‌ترین مبلغان افراط‌گرایی در بریتانیا محسوب می‌شود.

در باره آقای چودری به نقل از یک مقام بلندپایه سابق پلیس لندن گفته شده که او "نفوذ چشمگیری بر اسلام‌گرایی افراطی" در بریتانیا دارد.

موضوعات مرتبط