ترامپ : "مرزهای جنوبی را می‌بندم"

پلیس گواتمالا روز دوشنبه این کاروان را برای چند ساعت در مرز متوقف کرد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس گواتمالا روز دوشنبه این کاروان را برای چند ساعت در مرز متوقف کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است که برای بستن کامل مرزهای کشورش با مکزیک از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

تهدید آقای ترامپ روز پنجشنبه بعد از آن مطرح شد که برخی رسانه‌ها خبردادند کاروانی از سه هزار مهاجر از ال‌سالوادور، هندوراس و گواتمالا راه آمریکای شمالی را در پیش گرفته‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر این سه کشور را تهدید کرده بود اگر جلوی مهاجرت غیرقانونی را نگیرند کمک مالی به آنها را قطع خواهد کرد.

این مهاجران می‌گویند که از خشونت و فقر می‌گریزند.

رئیس جمهوری آمریکا در حساب توییتر خود نوشته است که "هم‌زمان با قطع همه کمک‌های مالی به این کشورها که به نظر می‌رسد تقریبا توان کنترل جمعیت خودشان را ندارند از مکزیک قاطعانه می‌خواهم به این هجوم پایان ببخشد و اگر از پس این کار برنمی‌آید من از ارتش آمریکا خواهم خواست که مرزهای جنوبی‌مان را ببندد."

او پیش از این هم تهدید کرده بود که کمک‌ها به هندوراس را قطع خواهد کرد.

بر اساس اعلام نهاد توسعه بین‌المللی آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بیش از ۱۷۵ میلیون دلار به هندوراس کمک کرده است.

با این همه این مهاجران برای ورود به آمریکا عزمشان را جزم کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک مهاجر هندوراسی که بخشی از این کاروان است همراه با دخترش در پناهگاهی موقتی در گواتمالا توقف کرده است.

چرا موضوع مهاجرت غیرقانونی برای ترامپ مهم‌ است؟

دونالد ترامپ از همان دوران کارزار انتخاباتی‌اش به مهاجران غیرقانونی طعنه می‌زد و تازه‌ترین کاروان مهاجران هم با وجود سخت‌گیری‌های شدید در پذیرش مهاجران، به سوی مرزهای مکزیک روان شده‌اند.

آمریکا اوایل امسال پس از تغییر مقررات مهاجرتش هزاران کودک را از والدین‌شان جدا کرد و به بازداشتگاه فرستاد، موضوعی که از سوی بسیاری در آمریکا و جامعه جهانی محکوم شد.

تهدیدهای آقای ترامپ چند هفته پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر مطرح می‌شود، انتخاباتی که ممکن است منجربه از دست رفتن کرسی‌های جمهوری‌خواهان کنگره به نفع دموکرات‌ها شود.

هدف آقای ترامپ از این تهدیدها احتمالا تلاشی برای جلب حمایت هوادارانش است که به کاهش مهاجرت‌ به آمریکا علاقه‌مندند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک کاروان از مهاجران در حال ترک گواتمالا با پای پیاده

کاروان مهاجران کجاست؟

کاروان مهاجران در حال حاضر اغلب با پای پیاده در حال عبور از گواتمالا هستند. چندین نفر که سرعت بیشتری دارند پنجشنبه به مرزهای جنوبی با مکزیک رسیده‌اند.

سفر این عده جمعه گذشته از هندوراس آغاز شد.

بیشتر این مهاجران وسایل اندکی در حد یک کوله‌پشتی حاوی وسایل ضروری‌شان را با خود حمل می‌کنند و مسیری ۴۵۰۰ کیلومتری را از هندوراس تا مرزهای ایالات متحده با مکزیک طی خواهند کرد.

آیا ترامپ می‌تواند مرز جنوبی را ببندد؟

هزاران نفر از شهروندان دو کشور آمریکا و مکزیک و همینطور مقدار زیادی کالا روزانه از مرز دو کشور می‌گذرند.

آقای ترامپ پیش از این همه گارد ملی آمریکا را به مرزها اعزام کرده است اما درحال حاضر منظور دقیق او از بستن مرزها مشخص نیست. در عین حال معلوم نیست چنین اقدامی بر کسب و کار یا سفر افرادی که با ویزا بین دو کشور تردد می‌کنند چه تاثیری خواهد داشت.

بر اساس قواعد بین‌المللی ایالات متحده نمی‌تواند پناه‌جویان را بدون بررسی صحت و سقم ادعایشان به کشورهایشان مسترد کند.

دولت مکزیک تحت تاثیر فشار آمریکا برای توقف مهاجران پلیس فدرالش را به مرزها فرستاده است هر چند آنها رسما برای متوقف کردن کاروان مهاجران آنجا نیستند.