پرونده جمال خاشقجی؛ مقام ارشد اطلاعاتی سعودی که برکنار شد، کیست؟

ژنرال عسیری در جلسه مطبوعاتی در سال ۲۰۱۵ حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال عسیری به عنوان سخنگوی گروه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی با قدرت استدلال خود از اقدامات عربستان در یمن دفاع می‌کرد

بعد از هفده روز انکار و تکذیب بالاخره روز شنبه ۲۰ اکتبر تلویزیون دولتی عربستان سعودی تایید کرد که جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد، در یک درگیری در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

این اولین بار بود که مقامات سعودی مرگ آقای خاشقجی را پذیرفتند و اعلام کردند که او در نتیجه "نزاع و مشت‌زنی" در داخل کنسولگری کشته شده است.

تلویزیون دولتی عربستان همچنین اعلام کرد که در پی این ماجرا، ملک سلمان، پادشاه عربستان احمد عسیری، معاون وزارت اطلاعات این کشور و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور را برکنار کرده است.

سرلشکر احمدعسیری یکی از افراد کلیدی حلقه ولیعهد سعودی به شمار می‌رفت.

آقای عسیری که تا پیش از آغاز جنگ یمن در ماه مارس سال ۲۰۱۵ کمتر کسی نام او را شنیده بود، نقش برجسته‌ای پیدا کرد و نامش خارج از مرزهای عربستان، مطرح شد چرا که او سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان علیه شورشیان یمن بود.

از آن پس او همواره از نزدیک با شاهزاده محمد بن سلمان که آن زمان وزیر دفاع عربستان و معمار جنگ یمن بود، همکاری داشت و جایگاه هر دو ارتقا پیدا کرد.

سخنگوی عربستان سعودی

تسلط کامل به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه و قدرت استدلال ژنرال عسیری که به نمایندگی از پادشاهی سعودی به اتهامات در خصوص بمباران غیرنظامیان در یمن پاسخ می‌داد، خبرنگاران را تحت تاثیر قرار داده بود.

اما در بهار سال ۲۰۱۷ که برای شرکت و سخنرانی در یک کنفرانس بین‌المللی به لندن آمده بود در مواجه با معترضان به جنگ یمن به نظر رسید که نتوانست خونسردی خود را حفظ کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال عسیری به سختی از نقش عربستان سعودی در جنگ یمن دفاع می‌کند

ویدیویی که در توییتر از این اتفاق منتشر شده، نشان می دهد که سام والتون، فعال ضد جنگ با نزدیک شدن به ژنرال عسیری، دست خود را روی شانه او گذاشت و گفت که "به‌دلیل جنایات جنگی در یمن، و بر اساس حقوق شهروندی تو را دستگیر می‌کنم."

محافظان امنیتی البته این فعال ضد جنگ را از ژنرال سعودی دور کردند.

بر اساس قوانین بریتانیا، شهروندان می‌توانند کسانی را که مرتکب جرم مشهود می‌شوند تا رسیدن پلیس نگه دارند یا تحویل پلیس بدهند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، وقتی معترضان به سوی این ژنرال سعودی تخم مرغ پرتاب کردند او انگشت میانی خود را به تظاهرکنندگان نشان داد که حرکتی اهانت آمیز است.

کمی پس از آن بود که او به عنوان معاون سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان سعودی منصوب شد.

پیشرفت در ارتش

این انتصاب پاداش دیگری بود برای مردی که توانسته بود به بالاترین رتبه در سلسله مراتب ارتش عربستان سعودی دست یابد.

Image caption از سال ۲۰۱۵، ژنرال عسیری در ارتش عربستان ارتقا فوق العاده‌ای پیدا کرد و در کانون توجه جهان قرار گرفت

به نوشته رسانه‌های عربستان ژنرال احمد ال عسیری متولد شهر کوچکی به نام "محایل" در استان عسیر در جنوب غربی عربستان سعودی است.

گزارش شده که او در بسیاری از آکادمی‌های نظامی مشهور غرب مانند "سندهورست" و "وست پوینت" در آمریکا و "سنت سیر" در فرانسه دوره‌های آموزشی گذرانده و بعد پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده است.

سقوط

ژنرال عسیری به عنوان مردی شناخته می‌شود که اختیار کافی برای تصمیم‌گیری درباره هر اقدامی را به تنهایی داشته اما نقش او در قتل جمال خاشقجی همچنان در پرده ابهام است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جمال خاشقجی؛ ژنرال احمد ال عسیری در رابطه با رسوایی کشته شدن آقای خاشقجی از کار برکنار شد

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک منبع مطلع نوشت که ظاهرا آقای عسیری از ولیعهد عربستان دستور شفاهی داشته تا آقای خاشقجی را بازداشت و برای بازجویی به عربستان سعودی منتقل کند.

پیشتر و قبل برکناری آقای عسیری در روز شنبه، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که عربستان سعودی نوک پیکان انتقادات درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی را متوجه احمد عسیری خواهد کرد تا به این وسیله توجه‌ها از شخص ولیعهد عربستان منحرف شود.

درباره ماجرای کشته شدن جمال خاشقجی بیشتر بخوانید: