پیمان هسته‌ای؛ خروج آمریکا 'شکستی برای این توافق'

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد بین میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیرشوروی و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ به امضا رسید حق نشر عکس AFP
Image caption پیمان منع موشک های هسته ای میان برد بین میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیرشوروی و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ به امضا رسید

از بابت توسعه و کاربرد سیستم موشکی مغایر با پیمان منع موشک های هسته‌ای میان برد موسم به "آی ان اف" (INF) پیش از به روی کارآمدن دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا، هم نگرانی‌هایی وجود داشت؛ اما تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، شکست بزرگی برای این پیمان به شمار می‌آید.

اما به گفته جاناتان مارکوس خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی بسیاری از تحلیلگران براین باورند که خروج از این پیمان راهکار نیست و مذاکراه با روسیه باید کماکان ادامه پیدا کند تا این کشور مجبور به سازش شود.

تحلیلگران از این بابت نگرانند که تصمیم آقای ترامپ بخشی از تلاش‌های گسترده‌تری باشد که برای از میان برداشتن پیمانهای کنترل تسلیحاتی انجام می‌گیرد. هدف از این پیمانها جلوگیری از رقابت‌های استراتژیکی در دوران جنگ سرد بود.

عوامل دیگر هم در تصمیم رئیس جمهور آمریکا تاثیر گذاشته‌اند.

چین در توسعه و کاربرد موشک های میان برد هسته‌ای آزاد است.

دردولت آقای ترامپ هستند کسانی که معتقدند پیمان منع موشک های هسته ای میان برد باعث شده است که آمریکا در توسعه رقابت های استراتژیکی با چین امتیازی در دست نداشته باشد.

حق نشر عکس EPA
Image caption روسیه نقض پیمان منع موشک های هسته‌ای میان برد را رد می کند

آیا روسیه این پیمان را زیر پا گذاشته است؟

آمریکا تاکید می کند که روسیه با توسعه موشک های میان برد جدید "نواتور"(Novator ۹M۷۲۹) که در ناتو به نام "اس اس سی ۸" (SSC-۸) شناخته می‌شود، این پیمان را زیر پا گذاشته است.

این موشکها به روسیه امکان می دهد تا با یک هشدار بسیارکوتاه مدت کشورهای ناتو را هدف حمله هسته‌ای قراردهد.

روسیه در باره موشک های جدید خود اطلاعات زیادی بدست نداده است اما نقض پیمان منع موشک های هسته‌ای میان برد را رد می کند.

تحلیلگران می‌گویند که بنظر روسیه این تسلیحات گزینه کم هزینه‌تری از نیروهای متعارف است.

روز جمعه نیویورک تایمز گزارش داد که آمریکا در نظردارد برای مقابله با حضوررو به گسترش نظامی چین در غرب اقیانوس آرام از پیمان آی ان اف خارج شود.

چین پیمان منع موشک‌های هسته ای میان برد را به امضا نرسانده است و بدون هرگونه مانعی توان گسترش این نوع موشکها را دارد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد چیست؟

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد بین میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیرشوروی و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ به امضا رسید.

براساس این پیمان توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک های دریایی منع می شوند.

- آمریکا که از استقرار سامانه موشکی اس اس ۲۰ (SS-۲۰) روسیه نگران بوده است در واکنش سیستم موشک های کروز را در اروپا مستقر کرد که با اعتراض های زیادی روبروشد.

  • تاسال ۱۹۹۱ حدود ۲۷۰۰ موشک نابود شده بودند و دو کشور اجازه بازرسی از تاسیاست یکدیگر را داشتند.
  • در سال ۲۰۰۷ ولادیمیر پوتین،رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که این پیمان دیگر به نفع کشورش نیست.

این موضوع پس از آن اعلام شد که آمریکا در سال ۲۰۰۲ از پیمان موشک های ضد بالیستیک خارج شده بود.

اقدام دولت جورج بوش به استقرارسپرموشکی در اروپا باعث نگرانی شدید روسیه شد اما دولت باراک اوباما درسال ۲۰۰۹ این سیستم را برداشت .

در سال ۲۰۱۶ سامانه دفاع موشکی تعدیل شده ای جایگزین آن شد.