هم‌زمان با سفر بولتون به مسکو ترامپ بر ترک پیمان موشکی تاکید کرد

جان بولتون حق نشر عکس Reuters

هم‌زمان با سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به مسکو، رئیس جمهوری آمریکا یک بار دیگر روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) متهم کرده و گفته که ایالات متحده آن را ترک می کند.

جان بولتون روز دوشنبه (۲۲ اکتبر) پس از دیدار با مقام های ارشد دولت روسیه گفت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته که در صورت خروج از پیمان مذکور، موشک جدیدی در قاره اروپا علیه روسیه مستقر کند.

آقای بولتون همچنین گفت که اگر چین طرف این پیمان بود، نیمی از موشک هایش ممنوع می شد.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا با همتای روس خود نیکلای پاتروشف و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، دیدار کرده است. احتمال دارد که آقای بولتون با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هم دیدار کند.

مقام های روسیه گفتگوهای خود با مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ را جدی و سازنده توصیف کرده اند. بنا بر بیانیه شورای امنیت ملی روسیه، فروپاشی پیمان آی‌ان‌اف می تواند ضربه سنگینی به نظام کنترل تسلیحات در جهان باشد و مسکو حاضر است که برای حفظ آن با واشنگتن همکاری کند.

چین و اتحادیه اروپا هم خواهان ماندن آمریکا در آی‌ان‌اف شده اند، اما دونالد ترامپ روز دوشنبه یک بار دیگر روسیه را به نقض پیمان یاد شده متهم کرد. آقای تراپ تاکید کرد که ایالات متحده زرادخانه هسته ای خود را گسترش خواهد داد، تا زمانی که به گفته او کشورهایی چون روسیه و چین سر عقل بیایند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را میخائیل گورباچف و رونالد ریگان در سال ١٩٨٧ امضا کردند

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را میخائیل گورباچف و رونالد ریگان، رهبران شوروی و آمریکا، در سال ١٩٨٧ امضا کردند. این پیمان تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای را که از زمین شلیک می‌شوند -با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر- منع می‌کند که در عمل کشورهای اروپایی را از تیررس موشک‌های روس در امان نگه می‌داشت.

مسکو می گوید در صورت خروج آمریکا از پیمان آی‌ان‌اف، برای برقراری توازن قوای هسته‌ای اقداماتی را در نظر خواهد گرفت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین دوشنبه درباره پیامدهای آن هشدار داد. او گفت: "ما قویا این حرف که روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را نقض کرده رد می کنیم. روسیه همواره مفاد این پیمان را رعایت کرده است. ما از قصد خروج آمریکا از این پیمان نگرانیم و چنین اقدامی در صورتی که واقعا انجام شود جهان را مکان خطرناک تری خواهد کرد."

این مقام روس افزود: "ما باید توضیح آمریکا را در این‌باره بشنویم. برچیدن عهدنامه روسیه را وادار می‌کند برای امنیت خود اقداماتی انجام دهد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
احتمال خروج آمریکا از پیمان منع تسلیحات میانبرد

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه این هفته گفت که روسیه "سال های زیادی" است که این عهدنامه را نقض کرده است بنابراین آمریکا این عهدنامه را خاتمه می‌دهد و از آن کنار می‌کشد.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، هم در سال ٢٠١٤ میلادی روسیه را به نقض پیمان یاد شده متهم کرد اما تصمیم گرفت که از معاهده کنار نکشد. روسیه همواره نقض این توافقنامه را رد کرده است.

آمریکا می‌گوید روسیه موشک های نواتور ۹M۷۲ که ناتو با عنوان اس اس سی هشت می‌شناسد تولید کرده که به این کشور امکان می‌دهد در زمانی کوتاه کشورهای عضو ناتو را هدف قرار دهد.

کنار کشیدن از این توافق می‌تواند حرکتی علیه چین هم تلقی شود که به این توافق نپیوسته و می‌تواند چنین موشک‌هایی را تولید کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا

در روسیه سیاستمداران، تحلیلگران و رسانه‌های دولتی یک صدا می‌گویند کسی که ثبات و امنیت بین‌المللی را به خطر انداخته دونالد ترامپ است.

این پیمان در روسیه هم مخالفانی دارد که آن را "عتیقه جنگ سرد" می‌دانند و می گویند در حالی که کشورهایی مثل چین می‌توانند چنین موشک‌هایی را تولید کنند روسیه نباید این حق را از خود بگیرد. علاوه بر این ولادیمیر پوتین در گذشته آمریکا را به نقض توافقنامه متهم و تهدید کرده بود از آن کنار بکشد.

برخی ناظران می گویند اقدام دونالد ترامپ می تواند با استقبال جناح تندرو در دولت روسیه مواجه بشود و به روسیه اجازه بدهد که از توافق کنار بکشند و آمریکا را مسئول آن بداند. با این حال مقامات روس می گویند که آمریکا هنوز اقدام به کنار گیری از توافق را آغاز نکرده است.