تشکیلات خودگردان فلسطینی و حماس به سرکوب مخالفان متهم شدند

پرچم فلسطین حق نشر عکس AFP

نیروهای امنیتی فلسطینیان به آزار مخالفان و منتقدان متهم شده‌اند. دیدبان حقوق بشر، از سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، در گزارشی گفته است که سازمان‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و حماس در نوار غزه برای سرکوب و ساکت کردن مخالفان و منتقدان به شکلی مستمر از شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه و ارعاب استفاده می‌کند.

این سازمان مدافع حقوق بشر گفته است که اقدامات متقابل تشکیلات خودگردان و دولت حماس می‌تواند مصداق جنایت جنگی و قابل پیگرد باشد.

تهیه گزارش دیدبان حقوق بشر که براساس مصاحبه با حدود ۱۵۰ نفر از هر دو طرف تدوین شده، دو سال طول کشیده است. این گزارش دریافته است که هر دو طرف بخصوص طرفداران طرف مقابل را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

در سال ٢٠٠٧، نیروهای وابسته به جنبش اسلامگرای حماس پس از چند ماه درگیری با نفرات پلیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، سرانجام آنان را از سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه بیرون راندند و اداره امور این منطقه را به طور مستقل از تشکیلات خودگردان در دست گرفتند. به این ترتیب، سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن که قرار است کشور مستقل فلسطینی در آن تشکیل شود به دو بخش تحت اداره حماس، و تحت کنترل تشکیلات خودگردان تجزیه شده است.

جامعه بین‌المللی تشکیلات خودگردان مستقر در رام‌الله در کرانه غربی رود اردن را نماینده فلسطینیان می‌داند اما جنبش حماس مستقر در غزه از برخی حمایت‌های خارجی به خصوص از سوی ایران برخوردار است.

مقامات تشکیلات خودگردان و حماس گزارش دیدبان حقوق بشر را نادرست خوانده‌اند. دیدبان حقوق بشر از دولت‌های غربی خواسته است تا کمک‌های مالی خود را به سازمان‌ها و نهادهای مسئول حقوق بشر در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، به حالت تعلیق درآورند.